Převlékala se v kumbále, teď hokejisty trénuje. Na střídačku týmu z NHL se poprvé postavila žena

Jako vůbec první žena v pozici trenérky NHL boří Jessica Campbell ze Seattle Kraken skleněné stropy. Ve světě hokeje chce otevřít dveře dalším.

Jessica Campbell

Foto: Seattle Kraken / Depositphotos

První trenérka v NHL Jessica Campbell

0Zobrazit komentáře

Začátkem měsíce se v pražské O2 areně odehrály první zápasy nadcházející sezony NHL. Po pár dnech se ale hokejová liga přesunula zpátky do Severní Ameriky, kde sezona odstartovala v úterý 8. října. V Climate Pledge Aréně proti sobě nastoupily St. Louis Blues a domácí Seattle Kraken –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ti ale s jednou velmi speciální posilou: ženskou asistentkou trenéra.

Jmenuje se Jessica Campbell, je původem z kanadské Kelowny a momentálně proráží skleněné stropy. Jako vůbec první žena se stala asistentkou trenéra v NHL na plný úvazek a už teď ví, že chce rozšiřovat možnosti i dalším. „Tím, že dělám svou práci a ukazuji se na ledě každý den, vím, že otevírám dveře i dalším ženám. Doufám, že někdo jiný bude mít dveře otevřené, místo aby musel hledat způsob, jak je prorazit,“ řekla Campbell při nástupu do Seattle Kraken, který začíná svou čtvrtou sezónu v nejvyšší lize. 

Ve svých dvaatřiceti letech má za sebou kanadská rodačka už pěknou řádku úspěchů. Hokeji se věnovala už odmala a na všech možných úrovních. Svou kariéru začínala v chlapeckých týmech – dívčí totiž tehdy na malém městě nebyly. Zatímco se tak mužstvo převlékalo v kabinách, ona si výstroj oblékala ve vedlejší úklidové místnosti.

Po vystřídání několika chlapeckých týmů během dospívání se Jessica Campbell stala kapitánkou kanadské ženské reprezentace do 18 let, s níž pak na mistrovství světa v roce 2010 vybojovala zlatou medaili. Poté se zaměřila na univerzitní kariéru, kde zároveň hrála v prestižním týmu Cornell University. Po ukončení studia se přesunula do Kanadské ženské hokejové ligy, kde nastupovala za tým Calgary Inferno.

Jsem poctěna, že jsem první, ale nechci být jediná.

Pak ale přišlo zpomalení a Campbell svou hráčskou kariéru ukončila. Namísto toho se rozhodla své zkušenosti a schopnosti přetavit do trenérské dráhy. Založila si proto firmu JC Power Skating, která se zaměřuje na zlepšování bruslařských dovedností. Jelikož svůj byznys rozjela během pandemie koronaviru, kdy se i hokejové dění pozastavilo, začali ke Campbell docházet i profesionální hokejisté, kteří potřebovali zůstat ve formě. 

Skupinka, kterou Campbell trénovala, se rychle rozrostla o hvězdy jako Damon Severson z Columbus Blue Jackets nebo Luke Schenn z Nashville Predators. Brzy si jejího talentu všimli i hokejoví trenéři nejen v Severní Americe, ale i v Evropě. Campbell tak krátce působila ve Švédsku, v roce 2021 se pak stala asistentkou trenéra německého týmu Nürnberg Ice Tigers. Nakonec se profilovala i u německé národní reprezentace na mistrovství světa mužů.

Díly skládačky do sebe tou dobu začaly zapadat a Campbell dostala nabídku od trenéra Dana Bylsmy, vítěze Stanley Cupu z roku 2009, aby se stala jeho asistentkou u Coachella Valley Firebirds. To je farmářský klub v AHL právě pro Seattle Kraken.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tím se stala první ženou v historii americké hokejové ligy, která zastávala takovou roli na plný úvazek. „Byla jsem první žena na lavičce AHL a cítila jsem tlak. Lidé na mě koukali jinak, protože jsem jiná. Ale to pro mě není negativní věc. Doufám, že jednoho dne to bude úplně běžné,“ řekla pro ESPN o trenérských začátcích v hokejové soutěži Campbell. To ale ještě netušila, že brzy bude zastávat stejnou pozici v lize nejvyšší. 

Když se na jaře letošního roku stal trenérem Seattle Kraken právě Dan Bylsma, měl už celkem jasno, kdo bude jeho pravou rukou. V červenci Campbell podepsala s týmem smlouvu a v úterý 8. října nastoupila na střídačku jako první ženská asistentka trenéra v NHL. Posunula tak zapojení žen v hokejové lize na zcela novou úroveň, dosud se objevovaly jen v analytických nebo administrativních rolích. „Myslím, že je to jen další trenér, někdo, kdo tvrdě pracoval, aby se dostal tam, kde je,“ řekl o Campbell útočník Matty Beniers.

Změny se tak pomalu projevují, a to nejen v NHL, ale i v nižších mládežnických ligách. „Snažím se každý den soustředit na to, na čem záleží, být v přítomnosti, být v okamžiku. A i když jsem poctěna, že jsem první, nechci být jediná. A upřímně řečeno nemám pocit, že bych v této organizaci jediná byla,“ prohlásila Campbell a vyjádřila tak naději ohledně širšího zapojení žen ve sportu i v dalších letech.

Nejslavnější rivalita v dějinách sportu, pak přátelství. Díky za vzpomínky, vzkazuje Federer Nadalovi

Jeden z nejlepších tenistů všech dob oficiálně ukončil kariéru. Zanechává za sebou momenty, které budou bavit i po další desetiletí.

Filip HouskaFilip Houska

roger-rafael

Foto: Annie Leibovitz pro Louis Vuitton

Roger Federer a Rafael Nadal

0Zobrazit komentáře

Byl světovou jedničkou a do zápasu s tehdy sedmnáctiletým klukem nastupoval jako favorit. Šlo o třetí kolo turnaje Miami Masters – a pro Rogera Federera mělo jít o rutinní záležitost. Prostě protivníka smáznout a postoupit dál. Žádná věda. Jenže tím hochem na druhé straně dvorce byl Španěl Rafael Nadal, který švýcarskou legendu nakonec porazil ve třech setech. A načal tak jednu z nejslavnějších sportovních rivalit, nad kterou si teď oba mohou zavzpomínat jako vysloužilí tenisté.

Tenisový svět dnes neřeší nic jiného než zprávu, kterou všichni očekávali, ale nikdo jí nechtěl příliš věřit. Rafael Nadal oznámil, že končí svou fascinující tenisovou jízdu, během které vyhrál dvaadvacet grandslamových turnajů a zapsal se do dějin jako jeden z nejúspěšnějších hráčů. A byť měl ještě chuť hrát a vítězit, jeho zdraví mu to nedovolovalo.

„Myslím, že je správný čas to ukončit,“ zmínil Nadal v emotivním vyjádření a reagoval na zranění kyčle, které si přivodil na začátku loňské sezóny. A byť se na kurty vrátil, do optimální formy se už nezvládl dostat. I tak ale smetl ze stolu názory všech expertů, kteří mu už několik let předpovídali brzký konec kvůli dlouhotrvajícím problémům s koleny.

Zpráva o ukončení kariéry rezonuje nejen mezi tenisovými fanoušky, ale i dalšími ikonami bílého sportu. A mezi nimi vyčnívá Roger Federer, tedy Nadalův úhlavní soupeř, se kterým svedl desítky skvělých bitev. „Vždy jsem doufal, že tento den nikdy nepřijde,“ vzkázal mu švýcarský tenista, který do profesního důchodu odešel v září roku 2022. „Děkuji za nezapomenutelné vzpomínky a všechny tvé dosažené úspěchy ve hře, kterou tak milujeme,“ pokračoval.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rafa Nadal (@rafaelnadal)

Nadal a Federer mají mezi sebou bohatou historii, o které by se slušelo napsat knihu nebo natočit film. Poprvé se střetli na americkém turnaji Miami Masters, kde tehdy ještě sedmnáctiletý Nadal favorizovaného Federera porazil bez ztráty setu. Celkově se na tenisových kurtech střetli čtyřicetkrát, přičemž naposledy v semifinále Wimbledonu v roce 2019.

„Poprvé jsem Federera zaregistroval, když vyhrál první Wimbledon, což byl rok 2003. A tehdy na mě působil trochu arogantně,“ zmínil Nadal s nadsázkou. „Zrovna jsem začínal a byl jsem extrémně stydlivý ho vůbec oslovit. Ale ne, byl na mě samozřejmě hodný,“ dodal. „Já Rafaela poprvé viděl v Monaku, také v roce 2003. Byl hodně mladý, ale tak dobrý,“ zavzpomínal Federer.

Dnes už mají vztah jiný. Jsou to kamarádi, kteří své přátelství mimo jiné utužovali i výšlapem do Alp, kam vyrazili v rámci exkluzivní kampaně od Louise Vuittona. V dobách jejich největší slávy ale byli velcí rivalové – a při pohledu na statistiku vzájemných zápasů je vítězem této slavné rivality hráč ze Španělska, který ovládl čtyřiadvacet klání.

„Můžu Rafovi zavolat a promluvit si s ním o čemkoliv. Máme milion témat, kterým se můžeme věnovat.

Navrch má Nadal také ve srovnání počtu titulů z grandslamů, tedy čtveřice nejzásadnějších a nejprestižnějších turnajů sezóny. Španěl jich vyhrál dvacet dva (z toho čtrnáct na antuce v rámci French Open), Švýcar je o dvě trofeje pozadu. Nejvíce z takzvané Big Three jich má ale elitní srbský tenista Novak Djoković, a to dvacet čtyři.

„Můžu Rafovi zavolat a promluvit si s ním o čemkoliv. Máme milion témat, kterým se můžeme věnovat. Vždycky mám pocit, že na jakýkoliv večer, který spolu strávíme, nemáme nikdy dost času,“ řekl před dvěma lety Federer v Londýně, kde se před zraky diváků loučil s kariérou. „Býval to můj největší soupeř. Dnes je to můj blízký přítel,“ uvedl Nadal.

Jedním z témat, o kterých spolu mohou oba veleúspěšní tenisté mluvit, je třeba byznys. Zatímco Federer je úzce spjatý s perspektivní švýcarskou značkou tenisek On, Nadal našel příležitost v profesionálních závodech vodních člunů, do kterých investoval. Peníze na to mají – vždyť Federerovo jmění se odhaduje na půlmiliardu dolarů, Nadalovo bohatství činí asi 225 milionů dolarů.

Tenisové legendy tak zjevně i nadále budou mít co na práci. Minimálně Nadal by se ale zatím ničím jiným neměl příliš rozptylovat – ještě na něj totiž čeká poslední turnaj, a to už příští měsíc v rámci Davisova poháru, který proběhne na jeho domácí půdě, ve španělské Málaze. Pak už si bude moci naleštit hřebík, na který symbolickou tenisovou raketu pověsí.