Exkluzivní šperky, jedinečná umělecká a designová díla i neobyčejné zážitky. To byly hlavní předměty červnové benefiční aukce pro Nadaci Via. Šlo v pořadí již o sedmnáctý ročník, který překonal všechny dosavadní rekordy. Výtěžek přesahující 8,6 milionu korun umožní podpořit aktivní lidi, kteří pečují o své okolí, budují dobrá sousedství a oživují česká města a obce. Aukční hvězdou večera se stala skleněná soška Motýlie, která vzešla ze spolupráce Martina Janeckého a Františka Skály. Tento sběratelský kousek, který se běžně nedá koupit, se vydražil za rekordních 1 010 000 korun.
Druhou nejvýše draženou položkou byly náušnice z bílého zlata s diamanty a turmalíny, které přímo pro benefiční večer vyrobila značka Korbička. Exkluzivní šperky našly svého majitele za 600 tisíc korun. Na aukci nechyběla ani výjimečná díla předních českých umělců a designérů. Obraz Summer Bouquet od Martina Krajce se vydražil za 330 tisíc korun a ručně foukaná unikátní váza Traces ze sklárny Rückl získala nového majitele za 220 tisíc korun.
„Součástí našich dobročinných aukcí je také takzvaná Velká vlna filantropie, kdy se dražitelé nepřebíjí, ale jejich příspěvky se sčítají. Součástí dražby tak může být každý,“ vysvětluje ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco a dodává, že i Velká vlna letos pokořila rekordy minulých let. „Na podporu lídrů českých měst a vsí jsme získali 2,5 milionu korun a za to všem dražitelům děkujeme,“ doplňuje ředitel Nadace Via.
Nezávislá česká nadace za šestadvacet let své existence podpořila přes devět tisíc projektů. Díky online platformě Darujme.cz navíc zprostředkovala přes dvě miliardy korun neziskovým organizacím. Jen v loňském roce Nadace Via podpořila 861 projektů částkou 55,2 milionu korun, z toho přes pět stovek příběhů lidí, spolků a organizací, které ve všech českých regionech mění místa, kde žijí, k lepšímu.
„Věříme, že předpokladem k tomu, aby Česko bylo sebevědomou a svobodnou zemí, je právě společnost aktivních lidí. Proto je podporujeme granty, konzultacemi na míru a nabídkou vzdělávání,“ říká Mihalco. Součástí červnové Dobročinné aukce, která v součtu vynesla rekordní sumu ve výši 8 637 000 korun, byly také neobyčejné zážitky.
Například unikátní prohlídka výstavby nové trasy metra začínala s vyvolávací cenou pět tisíc korun, aby byla vydražena za 300 tisíc. Další dražitelé se zase podívají s Českou filharmonií do New Yorku, do Allianz Areny na fotbalový zápas Bayernu Mnichov nebo na letní olympiádu v Paříži.
Zatímco Američané 4. července slaví den vyhlášení nezávislosti a s ní spojenou demokracii, letos ve Spojených státech panují právě o demokracii obavy. Minulý čtvrtek se mezi sebou poprvé od roku 2020 střetli v televizní debatě demokratický prezident Joe Biden a jeho republikánský předchůdce Donald Trump. Průběh vyvolal rozsáhlé debaty o fyzické kondici Bidena a poukázal na Trumpovu rétorickou převahu. Následně Nejvyšší soud potvrdil politickou dominanci amerických prezidentů, když jim v bezprecedentním rozhodnutí přidělil širokou imunitu spojenou s činy vykonanými v úřadu. Shrnujeme, jaké události nejvíce otřásly za poslední týden americkou politikou.
Debata odhalila slabého Bidena, Trump odešel jako vítěz
Prezidentský duel by se dal nazvat zlomovým bodem nejen pro Spojené státy, ale i pro jejich spojence. Joe Biden se dosud mnoha rozhovorů neúčastnil, což na jaře kritizoval i americký deník The New York Times. Ten označil za znepokojující, že se Biden „během svého funkčního období aktivně a účinně vyhýbá otázkám nezávislých novinářů“. Podle listu podstoupil méně rozhovorů a tiskových konferencí než nedávní exprezidenti.
To se ukázalo i na jeho výkonu – v debatě se Biden vyprofiloval jako slabý starý muž, který v některých případech nedokázal udržet myšlenku a dokončit větu, čehož hned využil jeho republikánský soupeř. „Opravdu nevím, co řekl na konci té věty. Myslím, že ani on neví, co řekl,“ reagoval na Bidena během duelu Trump. Ten se ukázal jako mnohem aktivnější kandidát, a to i přesto, že je o tři roky mladší než 81letý Biden.
Ačkoliv se Trump dopustil v televizní debatě mnohem více lží než Biden, o jeho suverénním a sebejistém výkonu nebylo pochyb. Bývalý americký prezident Bill Clinton jednou ostatně řekl, že Američané preferují kandidáty, kteří jsou silní a nemají pravdu, než ty, kteří jsou slabí a pravdu mají.
Obecně se nejednalo o příliš seriózní záležitost. Oba kandidáti se navzájem uráželi, Biden například Trumpa nařkl z toho, že je loser a ufňukánek. „Nechovejme se jako děti,” řekl nakonec Trump. „To vy jste dítě,“ odpověděl mu Biden. Pozoruhodná byla také výměna o tom, kdo je lepším hráčem golfu – Donald Trump se začal chlubit tím, že prošel několika kognitivními a kondičními testy a dokládal to právě svými golfovými úspěchy.
Dadaistický nádech duelu ještě více podporuje jeho srovnání s prezidentskou debatou z roku 2012, které začalo kolovat po sociálních sítích. V ní se proti sobě postavili tehdy 51letý demokrat Barack Obama a 65letý republikán Mitt Romney. Namísto osočování a urážek, které zazněly minulý čtvrtek, byly součástí duelu tehdejších kandidátů vzájemný respekt a snaha o konsensus na klíčových otázkách.
Demokraté zvažují 4 měsíce před volbami někoho mladšího
I přesto, že se v posledních měsících dostávala otázka Bidenova věku a fyzické kondice do popředí americké veřejné debaty, řada demokratů ji odmítala jako dočasnou mediální kauzu. Po čtvrtečním faux pas je ale evidentní, že se o dočasný problém nejedná. Jeho urgenci vyzdvihl ve svém komentáři i deník The New York Times, když minulý čtvrtek napsal: „Největší službou, kterou může Biden nyní prokázat veřejnosti, by bylo oznámení, že se již nebude ucházet o znovuzvolení.“
K tomu Bidena vyzval ve středu i první demokratický zákonodárce. Člen Sněmovny reprezentantů Lloyd Doggett svůj apel odůvodnil právě výkonem Bidena v předvolební debatě. Agentura Bloomberg pak ve středu večer informovala o tom, že desítky dalších demokratických zákonodárců údajně zvažují podpis dopisu, ve kterém by prezidenta k odstoupení z volebního klání vyzvali.
Demokratická strana začíná podle amerických médií prozkoumávat jiné možnosti, tedy další možné kandidáty, které by mohla do prezidentských voleb za čtyři měsíce vyslat. Bidenovu kandidaturu odmítají podle průzkumu CBS News téměř tři čtvrtiny všech voličů, není u nich ale populární ani současná viceprezidentka Kamala Harris.
Skloňované je v demokratických kruzích prozatím jméno Gretchen Whitmer, populární guvernérky Michiganu, Gavina Newsoma, ambiciózního guvernéra Kalifornie, nebo současného ministra dopravy Peta Buttigiega, který se už ucházel o kandidaturu v demokratických primárkách v roce 2020. V debatách na sociálních sítích se ale objevuje také oblíbený guvernér Pensylvánie Josh Shapiro nebo guvernér Illinois JB Pritzker, který je znám svou ostrou kritikou Trumpa. Z průzkumu od společnosti Morning Consult nicméně vyplývá, že by žádná z nabízených alternativ neměla proti Trumpovi výrazně lepší šance, než má nyní Biden.
Současný chaos v Demokratické straně i nedávné odsouzení Donalda Trumpa za falšování podnikatelských záznamů by teoreticky mohly dát prostor několika kandidátům třetích stran. Ti sice nebývali podle průzkumu Pew Research Center historicky úspěšní, i přesto se současní uchazeči zatím nevzdali.
Své šance zkouší například antivaxer a právník bojující za životní prostředí Robert F. Kennedy Jr., který vystupuje jako nezávislý kandidát poté, co se neúspěšně utkal s Bidenem o demokratickou nominaci. Na volebním lístku se v některých amerických státech objeví jako nezávislý také politický aktivista Cornel West nebo trojnásobná kandidátka Strany zelených Jill Stein. Ti všichni nicméně podle současných průzkumů nezískají dostatek hlasů na to, aby v Bílém domě nahradili tradici republikánů a demokratů.
V prestižním předvolebním modelu FiveThirtyEight je Trump favoritem.
Potenciální výměna demokratického kandidáta navíc závisí především na Bidenově vůli. Deník The New York Times ve středu informoval, že podle jeho informací Biden v soukromí naznačil, že jeho nejbližší vystoupení budou pro úspěch kampaně zásadní. Bílý dům teorie o Bidenovu odchodu ze souboje o další mandát odmítl a podle všeho by takové rozhodnutí nepodpořila ani jeho rodina v čele s manželkou Jill, která jej naopak vyzvala, aby se nevzdával.
Biden sice po čtvrteční debatě uznal, že už nediskutuje tak dobře jako dřív, dodal však, že funkci prezidenta vykonávat zvládá. Jeho vyhlídky ale nejsou příliš pozitivní – na tvrzení, že se má svět připravit na Donalda Trumpa v Oválné pracovně, se shoduje velká část odborné sféry a odhad potvrzuje i zakladatel prestižního serveru FiveThirtyEight a politický analytik Nate Silver, v jehož předvolebním modelu je nyní Donald Trump favoritem na vítězství.
Zlomové rozhodnutí soudu o imunitě prezidentů
Myšlence Otců zakladatelů navzdory, Nejvyšší soud potvrdil v pondělí v bezprecedentním rozhodnutí americkým prezidentům i exprezidentům širokou imunitu spojenou s činy vykonanými v úřadu. Rozhodl tak v souvislosti se snahou Donalda Trumpa zvrátit prezidentské volby z roku 2020.
Ten po své tehdejší prohře neuznal výsledek hlasování a místo toho jej prohlašoval za podvodný. Vedle burcování svých stoupenců k jakémusi převratu vyvíjel také nátlak na úředníky, kteří byli do potvrzování výsledků voleb na různých úrovních zapojeni. Nejvyšší soud nakonec o tom, v jakých z těchto činů došlo či nedošlo k porušení zákona, nerozhodl a vrátil záležitost nižší instanci. Zajistil ale prezidentskému úřadu pravomoci, které dosud nezaštiťoval americký zákon.
Konzervativní většina Nejvyššího soudu v poměru šesti ku třem totiž rozhodla, že činnosti, které jsou pro prezidenta klíčové, mají před trestním stíháním absolutní imunitu. Ta se ale může vztahovat i na ty činnosti, které s prezidentskými povinnostmi jen úzce souvisejí, není proto jasně stanovena hranice pro jejich rozlišování. Podle argumentů naopak liberálních soudců Nejvyššího soudu by tudíž mohla prezidentům projít například i objednaná vražda jejich politických protivníků nebo vojenský převrat proti vlastní vládě, pokud by jednali ve funkci.
Justice Sotomayor: „If the president decides that his rival is a corrupt person and he orders the military…to assassinate him, is that within his official acts for which he can get immunity?“
Trump’s Lawyer: „That could well be an official act.“
V amerických médiích se v souvislosti s rozhodnutím o prezidentské imunitě začíná polemizovat o stavu demokracie v zemi. Jelikož je ve Spojených státech řada zákonů určována Nejvyšším soudem, má orgán široké pravomoci. Jeho rozhodnutí se mohou stát precedentem pro budoucí případy stejného charakteru, a proto je klíčové jeho složení. To je v současnosti nakloněno Donaldu Trumpovi, který během svého mandátu jmenoval celkem tři soudce, a tak si v devítičlenné instituci zajistil konzervativní většinu.
Obavu o americkou demokracii vyjádřila při pondělním verdiktu i jedna z liberálních soudkyň Nejvyššího soudu Sonia Sotomayor, která s rozhodnutím nesouhlasila. „Vztah mezi prezidentem a lidmi, kterým slouží, se nenávratně změnil. Při každém použití úřední moci je nyní prezident králem nad zákonem,“uvedla ve svém projevu.
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu … Číst dále
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu. Informace o užívání našich stránek také dále sdílíme s našimi obchodními partnery z oblasti sociálních médií, reklamy a analytiky. Za tyto webové stránky a soubory cookies odpovídá CzechCrunch s.r.o. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Nastavit preferované cookies
Vždy, když navštěvujete jakoukoliv webovou stránku, stránka může ukládat nebo získávat informace z vašeho prohlížeče, zejména formou souborů cookies. Tyto informace se mohou týkat vás, vašich preferencí nebo vašeho zařízení a jsou užívány převážně k zajištění vámi očekávaného chodu stránek. Takto získané informace vás obvykle přímo neidentifikují, ale mohou vám zprostředkovat personalizovanější zkušenost při užívání našich stránek. Protože respektujeme vaše právo na soukromí, můžete zakázat některé druhy cookies, které nejsou k využívání našich stránek nezbytné. Pokud se však rozhodnete některé cookies zakázat, může mít tento krok vliv na vaši uživatelskou zkušenost stránek a námi nabízené služby. Aktivací níže uvedených souborů cookies vyjadřujete souhlas s tím, že vaše osobní údaje mohou být převedeny do třetích zemí. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Možnosti předvolby jednotlivých cookies
Naprosto nezbytné cookies
Nezbytné cookies zajišťují klíčové funkce webových stránek jako jsou zabezpečení, správa sítě, přístupnost a základní statistiky o návštěvnících, takže není možné je vypnout. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookie nebo o nich posílal upozornění (tato skutečnost však může mít vliv na fungování stránek).
Pokročilé analytické funkce
Nástroje třetích stran, které nám umožňují zlepšovat fungování webových stránek pomocí zasílání zpráv o tom, jaký způsobem stránky užíváte. Tyto cookies však shromažďují údaje způsobem, který nikoho přímo neidentifikuje. Pokud tyto cookies nepovolíte, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naši stránku.
Funkce a preference
Funkční a preferenční cookies umožňují použití pokročilého webového obsahu a pokročilých funkcí a zároveň nám také umožňují ukládat vaše nastavení a preference.
Cílené soubory cookies
Díky těmto cookies vám můžeme zobrazovat personalizované nabídky, obsah, jakož i reklamní obsah, na základě vašich zájmů na našich webových stránkách, na stránkách třetích stran a na sociálních médiích. Neukládají ale vaše osobní informace přímo, nýbrž přes jedinečné identifikátory prohlížeče a internetového zařízení. Pokud je nepovolíte, bude se vám zobrazovat na stránkách méně cílená reklama.