Starbucks má nového šéfa, který si došlápl na práci z domova. A taky další firmy se vrací do kanceláří

Brian Niccol nastoupil v létě do čela firmy a přinesl několik změn, které ji mají dostat zpět do formy. Součástí je i změna v pravidlech home officu.

starbucks

Foto: CzechCrunch / Starbucks

Nový šéf společnosti Starbucks Brian Niccol

0Zobrazit komentáře

Skomírající Starbucks má zachránit nový šéf, který razí jasnou firemní politiku: zaměstnanci, kteří pracují s počítačem, a nikoliv s kávovarem, by měli trávit větší část týdne v kanceláři. Starbucks zároveň není jediný, kdo po covidovém rozvolnění firemní kultury utahuje zpět otěže kancelářské docházky. K podobnému kroku se v příštím roce chystá například i Amazon.

Obří řetězec kaváren za sebou nemá dobrý rok. Podle deníku Financial Times společnost oznámila, že očekává v posledním čtvrtletí letošního roku pokles tržeb. Ty se v období od června do srpna snížily o tři procenta na 9,1 miliardy dolarů (v přepočtu 212,6 miliardy korun). Dlouhodobě se mluví o odlivu zákazníků a o tom, že Starbucks předbíhají jiné firmy – do kávového světa začal ve Spojených státech více šlapat například McDonald’s.

Americký list The New York Times pak připomněl i některé důvody nespokojenosti návštěvníků kávového řetězce: menu je příliš komplikované a na nápoje se dlouho čeká. To jsou zároveň body, které nový CEO Brian Niccol vypichuje ve svém „nástupním“ dopise společnosti.

Padesátiletý Niccol se do ředitelského křesla posadil letos v srpnu. Do té doby byl v čele Chipotle, amerického řetězce rychlého občerstvení, který se specializuje na mexickou kuchyni. Cíl vedení Starbucksu byl jasný – dát Niccolovi prostor, aby v kávovém byznysu zopakoval svůj mexický zázrak.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Když před šesti lety nastupoval do řetězce zaměřeného na burrita a tacos, byla firma ve finanční krizi. Letos v posledním kvartálu ovšem hlásí jedenáctiprocentní růst tržeb a hodnota jejích akcií stoupla za dobu Niccolova působení o osm set procent. „Je to chlápek, který rád spravuje věci a řeší problémy. Ve Starbucksu se nachází v prakticky stejné situaci jako předtím (v Chipotle),“ řekl deníku Financial Times Craig Cappozzo, Niccolův bývalý šéf. Právě on ho přijímal do jeho první práce po škole v drogistickém obru Procter & Gamble.

Jenže jak se říká, „no pain, no gain“ – tedy bez bolesti není růstu. A zatím to vypadá, že „bolet“ to bude Starbucks hodně, mimo jiné i jeho zaměstnance pracující v kancelářích. Niccol se zhruba dva měsíce po svém nástupu nechal podle agentury Bloomberg slyšet, že zaměstnanci by měli být tam, kde jsou schopni dokončit své pracovní úkoly. A že většinou je tím místem kancelář.

Firma spolu s tím ohlásila, že začátkem příštího roku zavádí u zaměstnanců, kteří sedí spíš u klávesnic než kávovarů, povinné tři dny týdně v kanceláři. Pokud pravidlo nebudou dodržovat, mohou být propuštěni. Výjimku mají například lidé s postižením. Niccol zřejmě postupuje podle již ověřené strategie, protože i v Chipotle zavedl během svého působení návrat z home officu do kanceláří, a to dokonce na čtyři dny v týdnu.

starbucks-cup-1x

Foto: Starbucks

Ikonický kelímek Starbucks

Někteří zaměstnanci ale tentokrát přijali nové nařízení s nevolí. Částečně i proto, že sám Brian Niccol tak trochu káže vodu, ale pije víno. Ani on netráví většinu pracovních dní v kanceláři, žije totiž v kalifornském městě Newport Beach. Firma Starbucks ale sídlí v Seattlu, který leží daleko na severu – města jsou od sebe vzdálena vzdušnou čarou zhruba 1 600 kilometrů. Když Starbucks Niccola přijímal, nabídl mu, že se nemusí stěhovat. Může pracovat z místa svého bydliště, kde mu zřídil malou kancelář, a k přesunům jinak využívat firemní letadlo.

Otočka v Amazonu

Kávový gigant ale není jediný, kdo se po covidovém uvolněném období práce odkudkoliv vrací zpět k docházení do kanceláře. Podle serveru Fortune výkonný ředitel Amazonu Andy Jassy ve zprávě pro zaměstnance uvedl, že plnit úkoly ve firmě je stále těžší a práce z domova je jednou z příčin, proč se tak děje. Aby bylo jasné, že to s návratem do kanceláří myslí vážně, obnovil po čtyřech letech trvalé přidělování pracovních stolů zaměstnancům.

Byl to přitom právě Andy Jassy, kdo během pandemie a i po ní propagoval výhody práce z domova, případně různé hybridní modely. „Mám podezření, že mnoho těchto kancelářských budov se začne přizpůsobovat a přejde od prostoru optimalizovaného pro jednotlivé kanceláře nebo oddělené pracovní boxy k formátu ‚hot office‘, kde si vyberete den, kdy přijdete, a poté si rezervujete stůl,“ říkal Jassy v roce 2020 podle serveru Business Insider. Taková praxe se ale očividně neosvědčila.

A nejen ve Starbucksu a Amazonu. Podle serveru Fortune začátkem tohoto roku společnost Dell Technologies například sdělila zaměstnancům, kteří se rozhodli zůstat na home office, že nemusí mít nárok na povýšení. A také banky na Wall Streetu údajně varovaly své pracovníky, že takto si mohou ohrozit své kariérní vyhlídky.

Muchnův Y Soft získal stamiliony korun od Evropské investiční banky. Pomůže mu to konkurovat USA a Číně

EIB posílá peníze do další české firmy. Brněnský Y Soft může díky úvěru získat konkurenční výhodu na globální úrovni, říká jeho šéf Václav Muchna.

vaclav_muchna_2019_1

Foto: Y Soft

Zakladatel Y Softu Václav Muchna

0Zobrazit komentáře

Václav Muchna už pronikl do celého světa – jeho brněnská technologická firma Y Soft má zákazníky ve 190 zemích, tržby počítá v miliardách korun. A jejímu dalšímu rozvoji teď pomůže velká finanční injekce od Evropské investiční banky (EIB). Ta do českého výrobce softwaru posílá rozvojový úvěr ve výši 30 milionů eur. Tedy necelých 757 milionů korun.

Peníze mají posloužit na další rozvoj řady kancelářských technologií, a to včetně robotiky a senzorů. Úvěr má rovněž za cíl urychlit vývoj a nasazení cloudových kancelářských řešení. Podpora EIB představuje polovinu projektových nákladů Y Softu, které jsou vyčísleny na 60 milionů eur.

„Pokud chce softwarová firma, obzvláště ta z Evropy, obstát v globální konkurenci amerických a čínských firem, musí do výzkumu a vývoje investovat enormní částky. Spolupráce s EIB nám umožní investovat do vývoje více než 1,5 miliardy korun v horizontu několika let – a získat tak konkurenční výhodu na globální úrovni,“ říká Muchna.

vaclav-muchna_2019_2

Přečtěte si takéVe Y Softu roky fungují bez šéfů. Produktivita vzrostla, říká MuchnaVývojáři Y Softu roky fungují bez šéfů. Bylo to rozhodnutí ze zoufalství, ale zafungovalo, říká Muchna

Y Soft, za kterým kromě Muchny stojí i podnikatel Martin de Martini, vznikl v roce 2020. Vyvíjí podnikový software pro služby lokálního a cloudového řízení tisku a skenování. Firmám tak pomáhá obejít se bez tiskových serverů, zvýšit zabezpečení a automatizovat pracovní postupy.

Podpora EIB je v souladu s cíli Evropské unie v oblasti posilování inovací, digitální transformace a hospodářské soudržnosti. Tímto financováním zároveň podporujeme regionální růst v České republice. Projekt společnosti Y Soft je příkladem toho, jak mohou špičková moderní řešení zvyšovat produktivitu a udržitelnost, což je v souladu s naším posláním urychlit digitální transformaci Evropy a podporovat dynamické podniky s globálním dosahem,“ dodává viceprezident EIB Kyriacos Kakouris.

EIB už letos v Česku podpořila například online supermarket Rohlík Tomáše Čupra, do kterého poslala zhruba 2,2 miliardy korun. Dalších 13 miliard korun půjčila ministerstvu financí na modernizaci české železniční sítě, Českým drahám poskytla peníze i na rozšíření vozového parku. Hodlá také pomoct s projekty dostupného bydlení.