Trable Jamese Bonda: Lidé, kteří ho mají na starost, si nerozumí s Amazonem. Je to banda idiotů, říkají

Amazon před třemi lety koupil studio MGM, které drží práva na Bonda. Dělí se o ně ale s Barbarou Broccoli, která Amazon nemá moc ráda.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

bond-amazon

Foto: Forum Film/Amazon/CC

James Bond nově operuje pod křídly Amazonu

0Zobrazit komentáře

James Bond patří mezi nejdéle běžící filmové série v historii. Když studio MGM, které k němu vlastní práva, koupil Amazon, zdálo se, že firma bude do jeho dalšího rozvoje s nadšením investovat – jde přece o velice hodnotnou značku. Narazila ale na problém. Barbara Broccoli, která se o agenta 007 stará, má velmi specifické požadavky a podle všeho se ve vyjednávání s Amazonem dostala do mrtvého bodu, z něhož nikdo nezná jasnou cestu.

Nápadů přitom bylo hodně ještě před dokončením nákupu studia za 8,5 miliardy dolarů v roce 2021. Samozřejmě se diskutovalo o seriálu přímo s Bondem, ale také o spin-offu s Moneypenny, osobní sekretářkou jeho šéfky, nebo spin-offu s ženskou agentkou 007. Jak ovšem zmiňuje nový článek deníku The Wall Street Journal, reakcí Barbary Broccoli na takové návrhy bylo prý jen: „Četli jste tu smlouvu?“

Amazon si totiž s Bondem nemůže dělat, co chce – bez schválení vlastně nemůže dělat vůbec nic. MGM vlastní hlavně distribuční práva na filmovou sérii a přidružená média, o veškerých kreativních aspektech rozhoduje samostatná produkční společnost Eon Productions, respektive Danjaq, od níž licencuje práva. Obě v 60. letech minulého století založil Albert R. Broccoli poté, co koupil práva na audiovizuální adaptace knižních bondovek Iana Fleminga. Dnes patří nevlastním sourozencům Michaelu G. Wilsonovi a Barbaře Broccoli.

Screenshot

Reprofoto: Oscars/YouTube

Barbara Broccoli a Michael Wilson při přebírání čestných Oscarů

Když Amazon koupil MGM, předpokládalo se, že domluva s nimi nebude tak náročná a firma od nich dokáže získat svolení na tvorbu obsahu i mimo hlavní filmovou sérii. Ale v tom se vedení retailového a technologického giganta podle všeho zmýlilo. Broccoli, která zvlášť v posledních letech převzala otěže po svém starším nevlastním bratrovi, už při zmínce slova „obsah“ reaguje odmítavě. Agent britského veličenstva je v jejích očích mnohem více.

Zatímco Amazon svůj přístup zakládá na moderních nástrojích streamovacích služeb s daty o diváckých preferencích a s doporučovacími algoritmy, v Eon Productions nad věcmi přemýšlejí mnohem více intuitivně a v duchu tradičnějšího Hollywoodu. „Tihle lidi jsou banda idiotů,“ řekla prý Broccoli svým přátelům o své komunikaci s firmou Jeffa Bezose.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jedna strana chce rozšiřovat franšízu a budovat ji na základě tržních analýz, druhá zase mluví například o tom, jak výběr herce pro Jamese Bonda je stejně důležitý jako volba životního partnera. Proto více než tři roky od premiéry posledního filmu s Danielem Craigem Není čas zemřít stále není rozhodnuto, kdo by se agentem 007 měl stát v budoucnu, natož aby existoval nový scénář nebo produkční plán.

Přestože značka Bonda je poměrně úzce spjata s určitým stylem a reklamou (v minulosti se prodávala třeba pěna na holení nebo zubní pasta, dnes je to spíš o luxusních hodinkách a autech Aston Martin), Broccoli za dobu svého působení už víckrát odmítla moderní franšízové prvky jako televizní seriály, videohry nebo dokonce kasino.

Spectre

Foto: Forum Film

Daniel Craig v roli Jamese Bonda ve filmu Spectre

Nad celou značkou, kterou považuje za rodinný poklad a vůči níž cítí silnou zodpovědnost, drží pevnou ruku a ve všech směrech zajišťuje, aby si udržela důstojnost, specifickou estetiku a status. Nikdy například nedovolí, aby Bonda ztvárnila žena – ne kvůli sexismu, naopak argumentuje, že filmový a televizní svět potřebuje více původních ženských postav, a ne jen vytvářet ženské verze tradičně maskulinních hrdinů. Prý je nicméně otevřená tomu, aby to nebyl vždy jen bílý heterosexuální a hypermaskulinní muž.

Pokud to dává kreativně smysl, je ochotná i riskovat – ostatně právě to se stalo při obsazení Daniela Craiga. Nejen, že tehdy šlo o poměrně neznámého herce (něco, co by Amazon spíš nechtěl), typově se od svých předchůdců výrazně lišil. Nikdy předtím agent 007 neměl blond vlasy a výrazné modré oči. Fanoušci série jeho výběr zpočátku kritizovali, zpětně ale Craig patří mezi nejoblíbenější Bondy.

V takovém kontextu je poměrně překvapivé, že Broccoli schválila vznik reality show 007: Cesta k miliónu. Aktuálně je to jediný bondovský projekt, na kterém s Amazonem aktivně pracuje. Není to ale nějaký první výsledek spolupráce, reality show byla schválena ještě před nákupem studia MGM.

Technicky zatím od premiéry Není čas zemřít neuběhlo tolik času, mezi ní a premiérou předchozího Spectre uběhlo celých šest let. Po třech letech už ale studio mělo scénář, režiséra i jasný plán natáčení, takže může trvat minimálně další tři roky, než se agent 007 opět objeví na velkém plátně. Pokud budeme optimističtí. O budoucnost značky a jedné z nejslavnějších filmových sérií se nicméně nejspíš obávat nemusíme, jen se zrovna dostala do složitější situace. Na ty je ale James Bond přece cvičený.

Filmem roku není Duna, ale zdrcující komedie o prostitutce. Vybíráme to nejlepší, co letos vyšlo

Ano, ani druhá část Duny na seznamu nejlepších filmů roku 2024 nechybí. Místo blockbusterů nás ale letos strhly spíš silné osobní příběhy.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

anora-sean-baker

Foto: CinemArt

Mikey Madison ve filmu Anora exceluje

0Zobrazit komentáře

Letošní rok se nesl v duchu filmových překvapení, návratů a zklamání, ať už je řeč o vzrušujícím novém Vetřelci, návratu Tima Burtona v Beetlejuice Beetlejuice nebo naopak podivném, možná úctyhodném selhání druhého Jokera. Hlavně však opět vyšla řada skvělých filmů, které si zaslouží nejen zhlédnout, ale i zapamatovat. Vybral jsem deset z nich.

Volil jsem mezi filmy, které měly letos premiéru v Česku. Takže se na seznam dostaly tituly, které zámořské publikum vidělo už loni, a naopak absentují snímky, jež u nás vycházejí až po Novém roce a u nichž je velmi pravděpodobné, že si je budeme připomínat příští prosinec. S aktuálním přehledem a upozorněním, na co zajímavého se kde podívat, ale samozřejmě můžete i nadále počítat v pravidelném newsletteru Watch.

10. Zatracená krvavá láska

Thriller  |  Režie: Rose Glass  |  104 min.  |  Trailer |  KVIFF.TV

Screenshot

Foto: Aerofilms

Kristen Stewart a Katy O’Brian ve filmu Zatracená krvavá láska

Lou (Kristen Stewart) je samotářská provozní posilovny v americkém zapadákově, která se takřka na první pohled bláznivě zamiluje do nabušené kulturistky Jackie (Katy O’Brian), mířící na mistrovství do Las Vegas. Vášnivé vzplanutí je ovšem od začátku odsouzeno k velkým problémům. Jackie totiž pracuje pro otce Lou, pohybujícího se dost daleko za hranou zákona.

Zatracená krvavá láska je pravděpodobně nejrozporuplnější film na tomto seznamu, který od diváka vyžaduje poměrně mnoho. V jádru je to intenzivní romance, prostupuje jí ovšem krvavý thriller s prvky surreálního hororu – v různých momentech připomene Lynchovu Zběsilost v srdci, Pulp Fiction, Thelmu a Louise, Pravdivou romanci i Takové normální zabijáky. Ve výsledku jde ale o velmi osobitý snímek, který stojí na vlastních nohou. Jen proto, aby ve svém vyvrcholení vystřelil někam vzhůru do neznáma.

9. Zóna zájmu

Drama  |  Režie: Jonathan Glazer  |  105 min.  |  Trailer  |  Max

zona-zajmu-01

Foto: Aerofilms

Rodina Hössových prožívá ve snímku Zóna zájmu absurdní idylu vedle vyhlazovacího tábora

Zóna zájmu zaujme především svým konceptem, který v subžánru filmů o holokaustu prakticky nemá obdoby. Zatímco jinde se nás filmaři snažili umořit děsivými scénami nelidského utrpení v koncentračních táborech, zde není prakticky jediný násilný záběr. O to hrůznější jsou ale obrazy v naší představivosti, když sledujeme poklidný život rodiny nacistického důstojníka žijící v bezprostředním sousedství Osvětimi. V souvislosti s letošním vítězem Oscara za nejlepší mezinárodní film se často mluví o banalitě zla, stejně tak nám ovšem ukazuje, jak strašlivě nepochopitelné, a přitom obyčejné může být. Naši recenzi najdete zde.

8. Občanská válka

Drama  |  Režie: Alex Garland  |  108 min.  |  Trailer

obcanska-valka-02

Foto: Vertical Entertainment

Kirsten Dunst je v Občanské válce zkušená a tak trochu vyhořelá fotoreportérka

Nejnovější režijní počin Alexe Garlanda, tvůrce Ex Machiny, Anihilace nebo Devs, na první pohled zaujal provokativním tématem občanské války v současných Spojených státech. Místo vyvolávání kontroverzí ohledně toho, která politická strana je dobrá nebo špatná, se vyprávění zaměřuje na proces dokumentování bojů napříč zemí. Otevírá tak prostor hlubším tématům jako vnitřní motivace vydat se do nebezpečné situace ve jménu zpravodajství, nejistota chaosu války nebo traumata z ní vycházející. Naši recenzi najdete zde.

7. Furiosa: Sága Šíleného Maxe

Akční  |  Režie: George Miller  |  148 min.  |  Trailer  |  Max

furiosa-04

Foto: Vertical Entertainment

Furiosa: Sága Šíleného Maxe je rozdělená na pět částí, které ukazují život hlavní hrdinky

Šílený Max: Zběsilá cesta před téměř deseti lety ohromil akcí a originální estetikou, která ukázala lidstvo dlouho po apokalypse a po tom, co snad všichni přišli o zdravý rozum. Furiosa zpočátku okouzlí zelenou oázou klidu a bezpečí, z níž ovšem mladou hrdinku vytrhne tyranský vojevůdce a vrhne ji do zničeného světa. Následující příběh o snaze pomstít se a vrátit se zpět není tak strhující jako série akčních scén ve Zběsilé cestě. To ovšem znamená pouze to, že Furiosa není mistrovské dílo, ale „jen“ brilantní film. Naši recenzi najdete zde.

6. Dokonalé dny

Drama  |  Režie: Wim Wenders  |  123 min.  |  Trailer  |  KVIFF.TV

perfect-days

Foto: Aerofilms

Skvělý feel-good film Dokonalé dny je na KVIFF.TV

Uklízeč toalet se zdá jako podřadná práce, kterou by jistě nikdo dobrovolně nedělal. Bez ní by ovšem každodenní život všech byl výrazně horší, každý případ vykonání základní tělesné potřeby by rázem byl stresující a přinejmenším nepříjemný. Podobný způsob přemýšlení prostupuje celou novinku Wima Wenderse. V každé maličkosti, s níž se denně setkáváme, lze najít krásu a každá smutná událost má nakonec svoje důležité místo v našem životě. Proto jsou Dokonalé dny jedním z nejvýznamnějších snímků roku, ukazují nám perspektivu, která v denním chaosu ambicí, plánů a selhání často chybí. Naši recenzi najdete zde.

5. Duna: Část druhá

Sci-Fi  |  Režie: Denis Villeneuve  |  166 min.  |  Trailer  |  Max

paul-a-chani

Foto: Vertical Entertainment

Timothée Chalamet a Zendaya jako Paul Atreides a fremenka Chani ve snímku Duna: Část druhá

Když Denis Villeneuve řekl, že druhá část jeho adaptace jednoho z nejoceňovanějších sci-fi všech dob je lepší než první, nebylo těžké o tom pochybovat. „Jednička“ byla zkrátka tak dobrá. Pokračování ale příslib do velké míry skutečně naplnilo. Přestože snímku chybí část z hloubky komplexní předlohy, filmařům se témata mesiášství či kolonialismu podařilo zajímavě načrtnout, a přitom nabídli strhující audiovizuální stánku, která jistě projde zkouškou času. Duna: Část druhá svoje publikum dokáže přenést na cizí světy jako málokteré dílo. Naši recenzi najdete zde.

4. Všichni moji cizinci

Drama |  Režie: Andrew Haigh  |  105 min.  |  Trailer  |  Disney+

Strangers

Foto: Searchlight Pictures

Paul Mescal a Andrew Scott ve filmu Všichni moji cizinci

Adam žije poměrně osamělý život, jednoho večera se ale náhodou seznámí se sousedem Harrym. Netrvá dlouho a mezi oběma začne růst silné milostné pouto, Adam ale zůstává neustále jednou nohou ve své minulosti, posedlý domem rodičů na předměstí, kde vyrůstal. Rodiče jsou dávno mrtví, on se tam ale přesto vydává se zvláštní intuicí. Všichni moji cizinci je mírně fantaskní, dojemný příběh o komplexitě lásky, ztráty a smutku a snaze najít skutečné spojení s druhým člověkem. Je to nejpoetičtější film na tomto seznamu, který působí jako sentimentální sen.

3. Substance

Horor  |  Režie: Coralie Fargeat  |  141 min.  |  Trailer  |  KVIFF.TV

THE SUBSTANCE

Foto: Aerofilms

Omlazená verze Elisabeth v šokující scéně doslova vyleze z jejího těla

„Snili jste někdy o lepší verzi sebe sama? Mladší, krásnější, dokonalejší?“ Hvězdě televizních obrazovek Elisabeth Sparkle sebevědomí dlouho nechybělo, když se ji ale šéf televize rozhodne vyměnit za někoho mladšího, stojí před volbou potichu zmizet, nebo využít experimentální lék. Ten jí dá vše, co si přála, má to ovšem nemalou cenu.

Režisérka a scenáristka Coralie Fargeat vychází z jednoduché, až primitivní premisy a ani její poselství o toxických standardech krásy není na první pohled příliš objevné. Její ostrá kritika ovšem skvěle odhaluje nenávist a znechucení, jaké dokážeme cítit sami vůči sobě i ostatním. A navíc nabízí ohromující žánrový počin, z něhož se necvičenému divákovi zvedne žaludek. Naši recenzi najdete zde.

2. Chudáčci

Komedie  |  Režie: Yorgos Lanthimos  |  141 min.  |  Trailer  |  Disney+

030_pt_atsushi_nishijima_20211110_00201_1_x0r094u

Foto: Acuši Nišidžima/SearchLight Pictures

Emma Stone ve filmu Chudáčci

Chudáčci se postarali o jeden z největších kasovních úspěchů předloňského či loňského nezávislého filmu a není se čemu divit. Variace na Frankensteina, v níž „hrdinným monstrem“ je dospělá krásná žena s myslí malého dítěte, je opojně kreativní, zábavná, chytrá a dotýká se řady velkých témat. Hrdinka Bella se vydává do světa, nasává vědomosti i prožitky a vymezuje se vůči nesmyslným společenským pravidlům, spojeným se znevýhodňováním žen nebo útlakem slabších. Naši recenzi najdete zde.

1. Anora

Drama  |  Režie: Sean Baker  |  139 min.  |  Trailer

Anora

Foto: CinemArt

Film Anora

Před deseti lety se Sean Baker rozhodl svůj film kvůli omezenému rozpočtu natočit na iPhone 5S. Naštěstí mu to vyšlo a letos se stal vítězem prestižní Zlaté palmy na festivalu v Cannes – zcela zaslouženě. Anora je mladá atraktivní striptérka a příležitostná prostitutka, kterou si zdánlivě neomezenými zdroji a nespoutanou osobností získá mladý syn ruského oligarchy Ivan. Když jí nabídne, že se vezmou, šílenou nabídku přijme s nadějí, že má šanci nejen na život v luxusu, ale i v objetí lásky. Záhy se ovšem do situace vloží Ivanovi rodiče, kteří chtějí svazek okamžitě anulovat.

Anora si dokonale hraje s divákovým očekáváním, když v rámci jedné scény dokáže přejít z bizarní komedie do krutého dramatu. A zatímco se královsky bavíme, jakoby mimoděk u nás buduje empatii vůči hrdince i dalším pošramoceným postavám, jež nás i přes počáteční předsudky přesvědčí o své hodnotě. Snad ji dokážou časem rozeznat i ony samy.