Uhořel, když svou kočku a červenou chatrč u pláže bránil před ohněm. Se surfem pro něj byly vším

Randy „Crawdaddy“ Miod byl známou postavou surfařské komunity v Malibu. A nejen jí. Jeho smrt ukazuje zkázu způsobenou letošními požáry v Kalifornii.

Luboš KrečLuboš Kreč

navrh-bez-nazvu-6Story

Foto: Instagram Randy Mioda / Canva Pro/CzechCrunch

Randy Miod se svou matkou, jeho kočka a dům přezdívaný Krabí chatrč

1Zobrazit komentáře

Bylo úterý 7. ledna odpoledne a Carol Smithové zazvonil telefon. Volal jí syn Randy, známá postava surfařské komunity v Malibu. Byla ráda, že ho slyší, protože v okolí jeho domu zrovna řádily požáry. Randy plakal, říkal jí, že vidí kouř. „Seber kočku a zmiz,“ nakázala mu. „Modli se za Palisades Hills, modli se za Malibu. Miluju tě,“ odpověděl jí. Pak už se s ním nedokázala spojit. O dva dny později se ozvala policie – Randy i jeho kočka uhořeli.

Škoda sto miliard dolarů, 55 tisíc akrů zasaženého území, tisíce zničených domů, statisíce evakuovaných lidí, tři desítky mrtvých… Letošní požáry v jižní Kalifornii jsou ničivější než dřív, nicméně záplava neosobních čísel může zakrýt, jaká tragédie se na západním břehu USA odehrává. Konkrétní lidské příběhy ji ale dokážou nasvítit o něco plastičtěji, třeba jako ten Randyho „Crawdaddyho“ Mioda.

Pro pětapadesátiletého muže bylo surfovací prkno vším – jeho matka vzpomínala, že na střední často chodil za školu, skočil na autobus a jel na pláž. Byl to jeho životní styl, pracoval v barech a restauracích, aby mohl přes den sjíždět vlny Pacifiku. Když se mu začátkem 90. let naskytla možnost pronajmout si dřevěný domek v Malibu přímo u pobřežní silnice Pacific Coast Highway, neváhal.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Později jej dokonce koupil a částečně ho pronajímal, aby měl na to, co potřeboval – na splátky hypotéky, na pivo, na grilování, na surfařskou výbavu, na marihuanu… „Ten dům chřadnul, moc do něj neinvestoval. Já mu říkal, ať ho prodá, dostal by za něj několik milionů dolarů, ale u něj to nepřicházelo v úvahu. Ten dům byl pro něj vším,“ popsal Mioda a jeho nemovitost pro list Wall Street Journal realitní agent Andy Lyon.

Miod měl přezdívku Craw či Crawdaddy a jeho dům byl zase známý jako Crab Shack. Čili Krabí chatrč. Takový název jeho hájemství celkem dobře vystihuje – dřevěná, červená stavba, jejíž historie sahá do roku 1924 a která byla od pohledu hodně obyčejná až sešlá. Jenže pro místní to byl pojem, bylo to místo, které všichni znali.

Chris Ariola, jeho dlouholetý kamarád, pro agenturu Press-Telegram vzpomínal, že do Crab Shacku mohl přijít kdokoli, protože Miod měl vždy dveře otevřené. Lidé se tam scházeli na pivo, na párty, osprchovat se, domem jich prý prošly tisíce. „Jedinou podmínkou bylo, aby nenechali utéct kočku,“ zdůrazňují shodně Ariola, Lyon i Randyho matka Carol v různých rozhovorech.

Že surfování v Malibu a kočky byly Miodovými životními pilíři, je patrné i z jeho instagramového profilu. Návštěvníka účtu okamžitě zalije slunce, pocit nekončícího večírku a kočičího předení. A tak Crawdaddyho popisují všichni, kteří jej znali.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Randall Miod (@malibucrawdad)

Mezi své známé přitom nepočítal jen surfaře, číšníky a vůbec svéráznou komunitu, která přebývala v Malibu, ale i celebrity, které širší lokalitu známou jako Palisades Hills definují úplně stejně. Třeba herečce Pamele Anderson fotil Randy její svatbu, kvůli čemuž se vypravil do Kanady. Byla to prý jedna z mála chvil, kdy opustil Kalifornii.

Gavin Koppel, který se živí jako turistický průvodce a s Randym Miodem se znal od střední, o životním stylu svého kamaráda a jeho Krabí chatrči promluvil pro Los Angeles Daily News: „Byl to pomalý, stále pokračující večírek. Trval nonstop 25 let. Když se k němu přišlo, popíjelo se, kouřilo, hrálo na bubny. Byla to nevinná, dětinská zábava.“

sestakovi1

Přečtěte si takéSestakovi bydlí půl roku v Česku, půl roku u oceánu.Půl roku bydlí v Česku, půl roku u oceánu. Nebavila nás zima, surfujeme i pracujeme, říkají Sestakovi

Klid, spokojenost, absence ambicí, srostlost s místem, které jej činilo šťastným, by z Randyho Mioda činily dobrého adepta pro roli v některém z příběhů Bohumila Hrabala. Byl takovým malibským pábitelem, rázovitou figurkou, která nastavovala jinou, lidštější tvář oblasti proslavené nejen surfaři, ale i miliardářskými sídly a hollywoodskými hvězdami.

Život kdekoli jinde než ve svém Crab Shacku si neuměl představit. Nejenže odmítal nabídky na prodej, i když neměl peníze (a nejspíš ani chuť a potřebu) na rekonstrukce. Nepřipouštěl si starosti, ostatně jeho matka přiznala, že až v momentě jeho smrti jí došlo, že mu bylo 55 let, protože jej vždy vnímala jako věčné dítě.

Na pozemek se mu kdysi dokonce ze skály zřítil obří balvan, málem jej zabil, ale ani to s ním nehnulo. A nehnulo s ním ani množství požárů, které v minulosti řádily kolem, jak je v Kalifornii zvykem. Protože je všechny zvládl a vyvázl z nich, nejspíš si myslel, že i tentokrát to půjde.

Jenže letošní ohně jsou jiné – jsou větší, ničivější. A to nakonec doběhlo i Randyho „Crawdaddyho“ Mioda. Odmítal svou chatrč opustit, doufal, že ji ochrání a s ní i svou kočku. Policie jeho i zvířecí ostatky našla na zápraží domu, ze kterého zbyl jen zděný komín od krbu.

Skejtuje a natáčí to na sítě. Představa, že by přestaly fungovat, je moje noční můra, říká David Luu

David Luu v podcastu Režim nerušit od CzechCrunche popisuje, jaká byla jeho cesta z Mostu do skateboardingové reprezentace nebo proč má rád pozlátko.

David Luu

Foto: Tomáš Svoboda / CzechCrunch

David Luu, host druhého dílu podcastu Režim nerušit

0Zobrazit komentáře

Jezdí na skejtu, sportuje, cestuje a všechno to natáčí na sociální sítě. Jen na YouTube ho sleduje asi 220 tisíc lidí, spolupracuje s GymBeamem a Footshopem a je zároveň součástí české skateboardingové reprezentace. Sedmadvacetiletý David Luu si díky svým aktivitám na sítích vydělává pěkné peníze, zůstává ale realistou. „Když mě zničehonic moji sledující odstřihnou a řeknou si, že na mě už koukat nebudou, tak si sednu s pokorou za kameru a začnu pomáhat jiným tvůrcům,“ říká v druhém díle podcastu Režim nerušit na CzechCrunchi.

Ačkoliv na YouTube natáčí už od roku 2012, sítě začaly Davidovi Luu vydělávat až v posledních několika letech. Do té doby věnoval všechen svůj volný čas sportu, který je podle něj tím nejlepším na světě – skejtu. Jezdit na něm začal už během dospívání v Mostu a díky své píli se dostal až do české reprezentace.

Samotný skejt ale člověku nevydělá, a proto Luu začal na sítě natáčet kromě triků i svůj každodenní život. To se v jeho okolí nesetkalo s příliš pozitivními ohlasy. „Dlouho jsem řešil, co si o mně lidi myslí, hlavně ve skate komunitě. Totálně mě hejtovali za to, že jsem youtuber. Když jsem to přestal řešit, začalo se mi konečně dařit,“ říká teď Luu.

A dařit se mu zatím nepřestalo. Většina jeho obsahu na sítích je z ciziny, protože on sám tráví většinu času na cestách. Před pár týdny si pořídil nové auto, konkrétně luxusní BMW M3 Competition, a na podzim zainvestoval do hodinek za necelých 700 tisíc korun. Jak sám s úsměvem říká, umí si každý nákup dobře obhájit, zároveň se ale snaží své sledující v oblasti investic a financí edukovat.

„Když jsem vyšel ze střední, měl jsem maturitu, jinak jsem byl ale úplně nevzdělaný. Nevěděl jsem, co je živnostenský list, co jsou to daně nebo co znamená inflace. Letos chci tahle témata víc otevírat i na internetu,“ vysvětluje v podcastu v souvislosti s tím, že se jeho komunikační kanály věnují pestré paletě témat. Tu chce do budoucna ještě více rozšířit, aby si u něj každý našel to své.

Přestože je svět digitálních tvůrců se všemi svými pozlátky na první pohled blyštivý, je také velmi vratký – závisí na čemsi abstraktním, co může během sekundy přestat existovat. David Luu otevřeně přiznává, že představa nefunkčních sítí je pro něj noční můrou, záložní plán ale přece jen má.

„Většina z toho, co vypouštím ven, je práce jednoho člověka, je to mnou zkontrolováno, vydáno, sestříháno i natočeno. Je to něco, co nebude trvat věčnost, ale strašně mě to baví,“ říká Luu s tím, že kdyby své sledující přestal ze dne na den zajímat, pomáhal by aspoň tvořit obsah jinému tvůrci. „Jsou to taková moje zadní vrátka,“ dodává.

Poslechněte si druhý díl podcastu Režim nerušit od CzechCrunche. S hosty v něm probíráme témata, která řeší hlavně mladí Češi a Češky, ale ovlivňují celou společnost. Popkultura, trendy, škola, byznys, postironie, móda, řemeslo nebo závislosti. Nový díl očekávejte každé druhé úterý na CzechCrunchi a na všech platformách, kde sledujete podcasty.