Měření teploty bez zdržování. Unikátní česká termokamera dokáže na dálku odhalit osoby se zvýšenou teplotou
S preventivním měřením teploty se aktuálně můžete setkat na mnoha místech v republice. Jedná se hlavně o nemocnice a některá další pracoviště. Měření je většinou prováděno ručním bezkontaktním infračerveným teploměrem u každé osoby zvlášť, což vyžaduje čas, omezuje průchodnost osob a přináší další komplikace. Řešením tohoto problému by mohla být termokamera Medicas české společnosti Workswell, která dokáže měřit teplotu, aniž by se museli lidé zastavovat a tvořit fronty.
Pokud v těchto dnech zavítáte do nemocnice, popřípadě stále docházíte do svého zaměstnání, a narazíte na dlouhou frontu táhnoucí se od vchodu, pak zde s největší pravděpodobností probíhá měření teploty každé osoby, která do objektu vstupuje. Jedná se o preventivní bezpečnostní opatření v souvislosti s výskytem koronaviru v České republice. Vysoká teplota je totiž jedním ze symptomů, který může na nakaženého onemocněním COVID-19 upozornit.
Důvodem oné dlouhé fronty je zpravidla způsob, jakým se ve většině případů měření provádí. Slouží k němu bezdotykový infračervený teploměr, který se musí přiblížit na vzdálenost několika desítek centimetrů ke kůži měřené osoby, aby mohl teplotu detekovat. Infračervený bezdotykový teploměr je sice moderní a rychlé zařízení, ovšem v takto extrémních případech, kdy je nutné měřit teplotu desítkám osob najednou, se jeví jako nedostačující a často i nepřesné.
Řešení problému omezené průchodnosti vchodů, kde je měřena teplota, nabízí česká společnost Workswell. Ta vznikla v prostorách podnikatelského inkubátoru ČVUT už před deseti lety, přičemž poměrně záhy se začala soustředila na problematiku tzv. termografie, tedy bezdotykového měření teploty. Dnes má společnost na 40 zaměstnanců a více jak 60 distributorů po celém světě.
Od roku 2014 začal Workswell vyvíjet i vlastní produkty, jako jsou termokamery pro drony, průmyslovou automatizaci a protipožární systémy. V portfoliu společnosti ale nalezneme i takové speciality, jako je například termokamera pro drony sloužící pro detekci úniku nebezpečných plynů či termovizní systémy na hasičské vozy.
Mezi nejnovější produkty pak patří termokamera Workswell Medicas, která slouží pro detekci horečnatých projevů infekčních onemocnění. Termokamera vychází z platformy, kterou společnost vyvíjí posledních pět let, ale až do ledna se pro ni nejednalo o prioritní produkt.
„S vývojem podobného systému pro detekci horečnatých projevů infekčních onemocnění jsme počítali v budoucnu jako součást našeho portfolia. Znali jsme totiž naléhavost této potřeby v souvislosti s koronaviry SARS-CoV a MERS-CoV, které se objevily v nedávné minulosti, a byla jen otázka času, než se opět objeví něco podobného,“ popisuje jednatel Workswellu Adam Švestka.
‚Šíření viru SARS-CoV-2 a jím způsobované nákazy COVID-19 nám dalo velký impulz a vývoj termokamery Workswell Medicas tím byl podstatně prioritizován,“ doplňuje Švestka. Vývoj samotné kamery tak začal až v lednu tohoto roku, kdy kamera sice byla postavena na již vyvinutém základu, ale prošla celou řadou vylepšení, hlavně pro medicínské účely.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.