Apple potichu vydal nový iPad Mini. Nabídne hezké barvy, vyšší výkon a mimo EU podporu Apple Intelligence

Apple po třech letech aktualizoval svůj malý tablet a opět vyvstává otázka, pro koho vlastně je. Má podporovat i umělou inteligenci, pokud bude dostupná.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Screenshot

Foto: Apple

iPad Mini 7. generace

0Zobrazit komentáře

První iPad Mini se na trhu objevil dva roky po představení klasického iPadu a už tehdy se řešila otázka, k čemu vlastně menší tablet je. O více než dvanáct let později je to přinejmenším stejně aktuální téma, z pohledu Applu ho nicméně podle všeho dokáže vyřešit dostatek lidí na to, aby představovali zajímavý segment trhu. Po třech letech tak technologický obr přišel s novou generací iPadu Mini s výkonnějším čipem a podporou pro Apple Intelligence.

Prvních pár let dostával malý tablet od Applu hardwarové aktualizace každý rok, po roce 2015 se ale zdálo, že na něj výrobce zanevřel. Další revitalizace přišla až v roce 2019, a to šlo v zásadě jen o novější vnitřnosti v zastaralém zevnějšku. V roce 2021 pak iPad Mini konečně dostal novou tvář s větším displejem, designem po vzoru větších sourozenců, podporou Apple Pencil 2, a dokonce výkonnějším čipem než tehdejší základní iPad i iPad Air. Ať už lidé zařízení používali na cokoliv, jeho šestá generace byla připravená na roky dopředu.

K takovému závěru alespoň došel Apple, který tablet s čipem z iPhonu 13 prodával za nezměněnou cenu až do včerejšího dne. Teď místo toho spustil předobjednávky na iPad Mini 7. generace, jehož hlavní novinkou je čip A 17 Pro. Tedy stejný, který využívají loňské iPhony 15 Pro a Pro Max. Oproti Mini předchozí generace má ten nový nabídnout o 30 procent rychlejší procesor, o čtvrtinu výkonnější grafický čip a dvojnásobně rychlejší Neural Engine. Také konektor USB-C nově podporuje přenos dat rychlostí až 10 GB/s – tedy dvojnásobnou oproti předchozí verzi.

Lze očekávat, že přechod na A 17 Pro bude znamenat dostatečný (možná až nepotřebný) nárůst výkonu na několik dalších let. Všechny ostatní vlastnosti zůstávají prakticky stejné, od designu s jednolitým rámečkem kolem displeje s úhlopříčkou 8,3 palce po 12MP zadní fotoaparát a Liquid Retina displej s maximálním jasem 500 nitů. Firmě jde u současné aktualizace především o to, aby její kompletní nabídka podporovala umělou inteligenci.

Apple Intelligence totiž má být jedním z hlavních motivů společnosti Tima Cooka pro letošní rok i do budoucna. iOS 18, potažmo iPadOS 18, nabídne několik zajímavých novinek včetně výrazně chytřejší a schopnější Siri, pokročilého porozumění textu s možnostmi generovat shrnutí delších bloků nebo generování vlastních emoji a obrázků. Naneštěstí Apple Intelligence nebude na iPhonech a iPadech v blízké době dostupná v zemích Evropské unie.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sama tato skutečnost bude mít každopádně malý vliv na zodpovězení otázky, pro koho vlastně iPad Mini je. Vzhledem k tomu, že Apple vývoji nevěnuje příliš mnoho pozornosti, je jasné, že jeho publikum není příliš velké. Mnozí zařízení navíc pravděpodobně používají spíš pro méně náročné úkony, jako je čtení elektronických knih, ovládání chytré domácnosti, prezentování, psaní a kreslení poznámek (Mini 7. generace podporuje Apple Pencil Pro) nebo konzumaci obsahu. Je známo, že malé tablety jsou velice populární u pilotů, které výrobce spolu s lékaři nebo návrháři přímo jmenuje ve svojí tiskové zprávě.

iPad Mini 7. generace je možné předobjednat už nyní, prodej začíná za týden 23. října. Minimální kapacita úložiště se konečně navýšila z 64 na 128 GB, za něž je třeba zaplatit 15 490 korun. Náročnější uživatelé si pak mohou připlatit tři tisíce za 256 GB a nejvyšší konfigurace s 512 GB úložištěm vyjde na 24 490 korun. Samozřejmostí jsou také verze s mobilním připojením, které stojí vždy o 4 500 korun více.

Apple letos v květnu vydal také nové verze iPadů Air a Pro. První dostaly čipy M2, pokročilejší modely zase nabídnou M4. Základní iPad 10. generace z konce roku 2022 obsahuje čip A 14 Bionic z iPhonů 14 a vychází na deset tisíc za 64 GB úložiště. Je otázkou, zda a kdy se ony dočkají aktualizace podporující Apple Intelligence.

Postavte si doma laboratoř. Nebo ji vytiskněte. Česká stavebnice spojuje botaniku, programování i 3D tisk

Variabilní vědecká sta(veb)nice AlbiLAB se chce u vás doma na stole rozrůst napříč obory. „Je zdravě návyková,“ říká o ní manažerka Albi.

Michal MančařMichal Mančař

albilab-boxed

Foto: Albi

Variabilní vědecká sta(veb)nice AlbiLAB od firmy Albi

0Zobrazit komentáře

Hrát si – a přitom se vzdělávat. To je splněný sen nejspíš všech školáků i jejich rodičů. Podobnou myšlenku razí s některými svými produkty i česká společnost Albi, která nyní představuje stavebnici domácí laboratoře. Ta ve starších kutilech probudí vzpomínky na Abíčko, v mladších vědátorech zase vzbudí ještě větší nadšení pro botaniku či elektroniku.

Albi nejspíš znáte díky deskovým hrám, které tvoří a prodává, různým dárkovým předmětům či právě díky výrobkům spojujícím vzdělávání a zábavu. Takovým produktem je třeba interaktivní Albi tužka, která například zdánlivě obyčejný glóbus promění na mluvícího znalce zeměpisu. Tentokrát ale míří spíš na teenagery… A případně jejich kreativní rodiče.

Novinka jménem AlbiLAB je variabilní stavebnice vědecké stanice. Tvoří ji magneticky pospojované kostky s různými účely a programovatelnou elektronikou. V plánech Albi je rozšiřovat její možnosti do různých odvětví, základní sada je zaměřena na botaniku. „Ale nenechte se mýlit, už v základu stavebnice je i elektro,“ říká pro CzechCrunch Alena Plzáková, která má v Albi všechno kolem téhle laborky na starosti.

„Rostliny jsou blízké všem a my jsme do začátku chtěli téma, které se promítá do života prakticky každého člověka. A to rostliny, ať už na talíři, nebo všude kolem nás, bezpochyby jsou,“ dodává Plzáková. V domácí laboratoři tak budete pěstovat huseníček rolní, kterému se říká laboratorní myš rostlinné říše.

Že vás nebo vašeho malého vědce nějaká kytka tak úplně nebere? Však to taky není jen o zahradničení, laboratorním prostředím to teprve začíná a dojde i na programování. „Ale k němu potřebujete mít nějaký základ a také myšlenku, jak co aplikovat, aby to mělo ve stavebnici smysl. Takže přijde na řadu až po seznámení s elektronikou, automatizací a senzory,“ popisuje zástupkyně Albi.

Na konci téhle multioborové cesty by měla být vědecká stanice ovládaná na dálku prostřednictvím wi-fi modulu podobně jako u chytré domácnosti. A obohacená třeba o webkameru pro časosběrné záběry. Až se chce říct, že to je takový splněný sen všech čtenářů mnoha generacemi oblíbeného časopisu ABC.

Laboratoř je tak trochu open source. Můžete si vytisknout spoustu doplňků, které v prodeji ani nebudou.

Právě kamera a možnost sdílení vědeckých projektů by měly být mezi prvními rozšířeními, následovat budou i sady, které k botanice přidají chemii a fyziku. „Počítáme, že se obory budou částečně prolínat nebo navazovat. V každé sadě byste měli najít vše, co potřebujete, plus další QR kódy pro 3D tisk, kdybyste si sadu chtěli vytunit,“ dodává manažerka Albi.

Kromě spousty dalších oborů je totiž AlbiLAB také spojená právě s 3D tiskem. „Z tohoto pohledu je laboratoř tak trochu open source. Můžete si vytisknout jak hlavní stavební prvek, tedy kostku, tak i spoustu doplňků, které v prodeji ani nebudou,“ popisuje Plzáková. To také znamená, že AlbiLAB se dá snadno přetvořit na něco jiného. „Maminka si ji může vzít do kuchyně k pěstování bylinek, táta ji může přetvořit třeba na meteostanici,“ říká.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na vzniku AlbiLAB se výrobou prototypů i další podporou podílela i česká firma Prusa Research. Partnerem Albi při vývoji domácí laboratorní stanice byl také Botanický ústav Akademie věd ČR. Ten kromě testování produktu coby nástroje pro botanický výzkum poskytl semínka huseníčku.

Stavebnici AlbiLAB na e-shopu Albi pořídíte za 4 499 korun, na stránkách AlbiLAB.cz se pak mají objevovat uživatelské pokusy či způsoby modifikace. „Bude velmi zajímavé sledovat, jak se stavebnice profiluje podle zájmu mladých vědců. Předpokládám, že na stolech budou vznikat opravdu unikátní struktury. Jakmile jednou začnete, tak neustále vylepšujete a rozšiřujete. Je to zdravě návykové,“ uzavírá Alena Plzáková.