Blíží se jedno temné výročí. Zdá se vzdálené, ale trhy může panika zachvátit i dnes. Jak se chránit?

Známý investor Petr Žabža připomíná, že na přelomu října a listopadu 1929 se na trzích odehrály věci, ze kterých plyne poučení dodnes.

Petr ŽabžaPetr Žabža

zabza-10Komentář

Foto: CzechCrunch / archiv Petra Žabži

Investor Petr Žabža připomíná jedno 95 let staré výročí

0Zobrazit komentáře

Glosa Petra Žabži: Víte, kdo má v těchto dnech a týdnech 95. narozeniny? Pokud vám něco říká Černý čtvrtek nebo Černé úterý, tak určitě tušíte, kam mířím – k událostem z října a listopadu roku 1929, které vyústily ve velkou hospodářskou krizi třicátých let.

Ještě 3. září 1929 dosáhl index Dow Jones Industrial Average tehdy rekordní hodnoty 381,2 bodu. Na konci obchodního dne 24. října (na kdy připadá Černý čtvrtek) se ale propadl na 299,5 bodu (minus 21 procent z maxima) a jenom za tento jeden den ztratil devět procent, takže na trzích zavládla nefalšovaná panika.

Ta ani na začátku listopadu 1929 nijak nezpomalila, takže 13. listopadu index trefil další minimum a obchodoval se na 199 bodech. Než hospodářská krize dosáhla svého dna v roce 1932, akcie ztratily téměř 90 procent své hodnoty.

Co způsobilo takovou vlnu a hlavně – může se to stát znovu? Prvním důvodem byly širší hospodářské problémy. Nadprodukce, klesající spotřebitelská poptávka, propad zemědělské výroby a příjmová nerovnost… To vše začalo nahlodávat stabilitu celé ekonomiky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na druhém místě byla bezuzdná vlna spekulativních obchodů na newyorské burze NYSE. Lidé si oblíbili obchodování na úvěr, začali si půjčovat peníze na nákup akcií a vytlačili jejich ceny do úrovní, které nedávaly smysl. Jenže žádný růst netrvá věčně, a tak i investoři, kteří své nervy po Černém čtvrtku udrželi na uzdě, hodili ručník do ringu hned v úterý 29. října 1929. A spustili druhý největší výprodej v jednom týdnu, podpořený vlnou nucených likvidací akciových pozic nakoupených na úvěr.

Může se něco takového stát znovu? Teď jsou sice trhy po zvolení Donalda Trumpa v rauši, ale podobné chování jako v roce 1929 jsme v posledních třech dekádách viděli několikrát – 2009 (hypoteční krize), 2010 (Dow Jones „flash crash“), 2020 (covid). Takže odpověď je ano.

A jak se chránit? Diverzifikovat, používat vlastní hlavu a vyhýbat se stádnímu chování. Uvnitř stáda je sice teplo, ale nikdy pořádně nevíte, kam se řítí. Většinou to však bývá směrem k (investičnímu) útesu.

Jedná se o osobní názory Petra Žabži, které neodráží postoj Air Bank a.s. Nejedná se o investiční radu ani o jiné doporučení konkrétní investice.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Muchnův Y Soft získal stamiliony korun od Evropské investiční banky. Pomůže mu to konkurovat USA a Číně

EIB posílá peníze do další české firmy. Brněnský Y Soft může díky úvěru získat konkurenční výhodu na globální úrovni, říká jeho šéf Václav Muchna.

vaclav_muchna_2019_1

Foto: Y Soft

Zakladatel Y Softu Václav Muchna

0Zobrazit komentáře

Václav Muchna už pronikl do celého světa – jeho brněnská technologická firma Y Soft má zákazníky ve 190 zemích, tržby počítá v miliardách korun. A jejímu dalšímu rozvoji teď pomůže velká finanční injekce od Evropské investiční banky (EIB). Ta do českého výrobce softwaru posílá rozvojový úvěr ve výši 30 milionů eur. Tedy necelých 757 milionů korun.

Peníze mají posloužit na další rozvoj řady kancelářských technologií, a to včetně robotiky a senzorů. Úvěr má rovněž za cíl urychlit vývoj a nasazení cloudových kancelářských řešení. Podpora EIB představuje polovinu projektových nákladů Y Softu, které jsou vyčísleny na 60 milionů eur.

„Pokud chce softwarová firma, obzvláště ta z Evropy, obstát v globální konkurenci amerických a čínských firem, musí do výzkumu a vývoje investovat enormní částky. Spolupráce s EIB nám umožní investovat do vývoje více než 1,5 miliardy korun v horizontu několika let – a získat tak konkurenční výhodu na globální úrovni,“ říká Muchna.

vaclav-muchna_2019_2

Přečtěte si takéVe Y Softu roky fungují bez šéfů. Produktivita vzrostla, říká MuchnaVývojáři Y Softu roky fungují bez šéfů. Bylo to rozhodnutí ze zoufalství, ale zafungovalo, říká Muchna

Y Soft, za kterým kromě Muchny stojí i podnikatel Martin de Martini, vznikl v roce 2020. Vyvíjí podnikový software pro služby lokálního a cloudového řízení tisku a skenování. Firmám tak pomáhá obejít se bez tiskových serverů, zvýšit zabezpečení a automatizovat pracovní postupy.

Podpora EIB je v souladu s cíli Evropské unie v oblasti posilování inovací, digitální transformace a hospodářské soudržnosti. Tímto financováním zároveň podporujeme regionální růst v České republice. Projekt společnosti Y Soft je příkladem toho, jak mohou špičková moderní řešení zvyšovat produktivitu a udržitelnost, což je v souladu s naším posláním urychlit digitální transformaci Evropy a podporovat dynamické podniky s globálním dosahem,“ dodává viceprezident EIB Kyriacos Kakouris.

EIB už letos v Česku podpořila například online supermarket Rohlík Tomáše Čupra, do kterého poslala zhruba 2,2 miliardy korun. Dalších 13 miliard korun půjčila ministerstvu financí na modernizaci české železniční sítě, Českým drahám poskytla peníze i na rozšíření vozového parku. Hodlá také pomoct s projekty dostupného bydlení.