Brněnské Kinali otáčí fuckupy na příležitosti a se svými roboty mění práci po celém světě
Radek Štourač, spoluzakladatel Kinali
V průmyslu probíhá jedna z dalších vln technologické revoluce. Procesy i práce se stále více digitalizují, automatizují a do výroby se o to víc zapojují i roboti. To v návaznosti mění i trh práce, některé pozice zaniknou, vzniknou jiné, a samotní lidi budou muset být do budoucna přizpůsobivější.
Zatímco podobné představy o budoucnosti některé lidi děsí, Radek Štourač se na ni těší. Jeho čtrnáctiletý byznys totiž stojí přímo v centru dění změn – firma Kinali, kterou na polovinu spoluvlastní se spolužákem z vysoké školy Janem Štěpničkou, se specializuje kromě jiného i na průmyslovou automatizaci a robotizaci.
Brněnské Kinali, které dnes zaměstnává třicet lidí a za loňský rok dosáhlo na obraty v desítkách milionů korun, však před čtrnácti lety začínalo v oblasti vývoje softwaru pro výrobce elektroniky.
V průběhu let vzhledem k sázce na inovativní technologie a neotřelé přístupy několikrát šláplo vedle, nevydařené kroky mu však otevřely další, nové cesty rozvoje. Svým způsobem tak může sloužit i jako inspirace pro lidi na budoucím trhu práce, kde schopnost zkoušet nové věci a přizpůsobovat se budou stěžejní.
Příběh Kinali se začal psát na Fakultě informačních technologií brněnského VUT, kde dnes už sedmatřicetiletý Štourač vystudoval bakaláře v programování a během magisterského studia se společně se Štěpničkou pustili do vlastního byznysu.
„Dokončeného mám jen bakaláře, protože se začátkem byznysu jsem se nedokázal věnovat obojímu,“ popisuje Štourač v rozhovoru pro CzechCrunch. Kinali přitom v roce 2006 vzniklo jako ryze softwarová firma (v rejstříku pořád vystupuje pod názvem Kinalisoft) vyvíjející průmyslový software pro společnosti specializující se na výrobu elektroniky.
„I když to byl trošku fuckup, využili jsme příležitost.“
Konkrétně šlo o management software výroby desek plošných spojů a jejich osazení na osazovacím automatu. Vyvinutý systém zajišťuje, aby operátor nasbíral potřebný materiál a optimalizovaně ho vložil do strojů, které desky plošných spojů osazují. Za čtrnáct let vývoje Kinali svůj software již značně rozšířilo a klientům nabízí širší zázemí.
Neúspěšné projekty otevírají nové možnosti
V průběhu let se však firmě naskytly i další příležitosti, které ji dovedly k dalšímu rozšíření byznysu. Jedním z nich byl například výzkumný projekt zaměřený na učení průmyslových kamer poznat lidi podle jejich chůze. Projekt se dostal do určité fáze podle požadavků spolupracujících výzkumných organizací, dále se však nerozvíjel.
„Pro tenhle projekt se nám dvakrát nepodařilo sehnat financování. Jeho ukončení či uspání však přímo souvisí s naším začátkem v oblasti průmyslové automatizace, začali jsme s ní bezprostředně potom. I když to byl z určitého pohledu trošku fuckup, využili jsme příležitost,“ usmívá se Štourač.
V historii firmy nešlo o jediný přešlap. Další souvisí s poptávkou korejské firmy po řešení takzvaného bin pickingu, tedy systému sloužícího na vykládání netříděného materiálu z bedny pomocí robotické ruky a 3D kamery, která dané předměty dokáže identifikovat. Trh je podle Štourače po podobných řešeních hladový, konkrétní spolupráce však bohužel nedopadla.