Bill Gates doporučuje 5 knih, které byste si měli o Vánocích přečíst. Nechybí ani česko-kanadský vědec Václav Smil

Michal PtáčekMichal Ptáček

bill-1

Foto: Bill Gates

Zakladatel Microsoftu Bill Gates je vášnivým čtenářem

0Zobrazit komentáře

Spoluzakladatel Microsoftu, filantrop a momentálně také druhý nejbohatší člověk světa Bill Gates jakožto vášnivý čtenář už roky na svém blogu zveřejňuje žebříček oblíbených knih, které dle jeho názoru stojí za přečtení. Po posledním seznamu, se kterým Gates doporučoval strávit letošní letní prázdniny, tentokrát americký miliardář přináší tipy na tituly, které doporučuje jako vánoční čtení.

Tak jako obvykle se jedná o kombinaci fikce, faktografie a knih zabývajících se historií a tentokrát v Gatesově seznamu najdeme i českou stopu. Postaral o se ní uznávaný vědec Václav Smil, ze kterého je dnes Kanaďan, ale má české kořeny, a Bill Gates je jeho velkým fanouškem.

Šestasedmdesátiletý Smil vystudoval přírodní vědy, ale ve svých publikacích se věnuje různým vědeckým oborům. Řeší životní prostředí, energetiku nebo budoucnost potravin a vývoj celé společnosti. A přestože již plzeňský rodák napsal přes čtyři desítky knih, až v posledních letech začaly poprvé vycházet také v češtině.

Sám Bill Gates se netají tím, že od Smila přečetl většinu z jeho tvorby a aktuálně doporučuje jeho nejnovější titul Growth, který prozatím v češtině nevyšel. Všech pět vánočních knižních tipů od Billa Gatese najdete níže:

Proč spíme – Matthew Walker

Co Bill Gates o knize říká:

„Letošní rok jsem přečetl několik knih o lidském chování a tuto řadím jednoznačně mezi ty nejzajímavější a nejhlubší. Má dcera Jenn a investor John Doerr z investičního fondu Kleiner Perkins mě opakovaně vyzývali, ať si knihu přečtu, a jsem rád, že jsem to udělal. Všichni víme, že kvalitní spánek je důležitý, ale co vlastně se přesně počítá jako kvalitní spánek? A jak toho docílit?

Autor knihy mě přesvědčil k tomu, abych změnil určité zvyky před spánkem, abych tohoto stavu opravdu docílil. Pokud je vaše novoroční předsevzetí být v roce 2020 zdravější, je tato kniha skvělým začátkem.“

procspime

Kniha Proč Spíme se stala bestsellerem

Jedno manželství – Tayari Jonesová

Co Bill Gates o knize říká:

„Kniha, kterou mi k přečtení opět doporučila má dcera. Vypráví příběh afroamerického páru na jihu USA, jehož manželství se v důsledku nespravedlnosti tehdejší doby rozpadne. Tayari Jonesová je tak skvělá spisovatelka, že vás donutí se kompletně vcítit do role postav, ačkoliv jsou v důsledku tehdejší doby nuceni udělat velmi obtížné rozhodnutí. Téma knihy je nesmírně silné a provokující a donutí vás se nad celou situací hluboce zamyslet.“

These Truths – Jill Leporeová

Co Bill Gates o knize říká:

„Autorce se podařilo téměř nemožné, když do 800 stran vměstnala celou historii Spojených států amerických. Velmi citlivě se ji totiž podařilo vypíchnout ty nejdůležitější události a výsledkem je asi nejpřímější a nejodvážnější kniha o historii USA, jakou jsem kdy četl. I když jste o historii USA hodně četli, jsem si jistý, že díky této knize se dozvíte spoustu nového.“

Growth – Václav Smil

Co Bill Gates o knize říká:

„Když jsem se dozvěděl, že jeden z mých oblíbených autorů Václav Smil napsal novou knihu, nemohl jsem se dočkat, až se mi dostane do rukou. Ostatně, před dvěma lety jsem řekl, že na novou knihu od Smila čekám asi jako někteří fanoušci na pokračování Star Wars a za tímto výrokem si stále stojím. A jako vždy mě tento autor ani tentokrát nezklamal. Ačkoliv nesouhlasím se vším, co Smil v knize popisuje, zůstává stále jedním z nejlepších myslitelů schopných zdokumentovat minulost a vidět takzvaný ‚big picture‘.“

smill

Václav Smil je oblíbeným autorem Billa Gatese

Prepared – Diane Tavennerová

Co Bill Gates o knize říká:

„Jak ví každý rodič, příprava dětí na život po střední škole je dlouhá a někdy i obtížná cesta. Diana Tavennerová, které se podařilo vytvořit síť několika nejlepších škol v naší zemi, sestavila příručku, jež tento proces dělá mnohem jednodušším a méně nervy drásajícím. V knize sdílí poznatky, které o výuce dětí posbírala, a zmiňuje nejen tipy na to, jak se na vysokou školu dostat, ale také jak žít dobrý a spokojený život.