Čeští kavárníci The Miners šlapou do expanze. Otevřeli u Sagrady Familie a v Polsku, na řadě je Vídeň

Oldřich Valta a Egor Kolpakov budují z Prahy kavárenskou síť, která má být největší v Evropě. Pobočky teď přibývají jak na běžícím pásu.

egor-a-oldrich

Foto: The Miners

Zakladatelé The Miners Egor Kolpakov a Oldřich Valta

0Zobrazit komentáře

Říkat, kolik má kavárenská síť The Miners aktuálně poboček, je v poslední době hodně ošidná věc, co několik týdnů totiž přibude nová. V září se například rozjela jedna u nejslavnějšího kostela v Barceloně a vzápětí v pražském Port7, v říjnu se otevřela první v Polsku a na dveře klepe i rakouská. Největší evropský řetězec s výběrovou kávou, který si zakladatelé Oldřich Valta a Egor Kolpakov vytyčili vybudovat, to ještě není, mají k němu ale dobře vykročeno.

„Já jsem ve firmě na pozici riskaře, ve srovnání s Egorem jsem ten konzervativní,“ směje se bývalý bankéř Oldřich Valta, který má ve firmě na starosti finance. Na konzervativce ovšem nevypadá a neodpovídá tomu ani líčení toho, jak se byznys The Miners, kteří vedle kaváren provozují i pražírnu, pekárnu a e-shop s vlastním zbožím, aktuálně rozvíjí.

Pět let starý řetězec, o němž jeho zakladatelé od začátku prohlašují, že jednou bude celoevropský, aktuálně čítá 17 poboček v Česku, Španělsku a Polsku. Loni se měl jeho obrat vyšplhat na 95 milionů korun, letos Valta očekává 140 až 150 milionů. „Rosteme pravidelně o 60 až 70 procent,“ vysvětluje. „A mým úkolem je udržet to tak, abychom nevykolejili.“

Nejnovější přírůstek do rodiny The Miners se „narodil“ 18. října v Krakově. Jde o první pobočku v Polsku a na starosti ji mají dva franšízanti, začátkem roku by ale měla přibýt ve stejném městě již druhá. Krátce předtím se otevřela také dvanáctá v Praze, konkrétně v nově zprovozněném kancelářském areálu Port7 v Holešovicích, kde si The Miners rovnou zřídili svůj head office pro expanzi. A o několik týdnů dřív přibyl i malý kávový bar u Sagrady Familie, už čtvrtý v Barceloně. Osm z celkového počtu provozoven patří samotným The Miners, za devíti stojí franšízanti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Myslím, že už můžu říct, že jakmile někam přijdeme a ukážeme se, tak se pak franšízanti daleko snáz hledají. Jsem zvědavý, jestli to bude v Polsku a jinde fungovat stejně,“ přemítá Valta. S vyjmenováváním dohodnutých partnerství a dealů ale nekončí. Ještě před koncem listopadu se má rozjet první kavárna The Miners ve Vídni, která bude navíc speciální tím, že bude zároveň výdejnou české e-shopové jedničky Alzy.

„Chtěli jsme našim zákazníkům nabídnout více než jen možnost vyzvednout si své objednávky, a proto jsme hledali partnera, který sdílí naši vizi o vysoké kvalitě a péči o zákazníky. Naše společná pobočka ve Vídni nabídne nejen pohodlné místo pro vyzvednutí objednávek, ale i špičkovou kávu. Těšíme se, že tato kombinace vytvoří pro naše zákazníky další důvod, proč k nám rádi zavítají,“ říká ke společným plánům mluvčí Alzy Eliška Čeřovská.

Ani tím ale The Miners nekončí. Kromě již otevřených poboček mají podle Valty podepsané smlouvy na dalších 26 ve Španělsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, na Slovensku a Maltě. V plánu byla i jedna v Jerevanu, z té ale nakonec sešlo. Za všemi nově chystanými už nicméně stojí zmiňovaní franšízanti, což je cesta, kterou chtějí Valta s Kolpakovem jít i dál. Na dvacet dalších spoluprací je prý blízko podpisu a celkově za existenci The Miners o možnost provozovat jejich kavárnu prý požádalo už na tři a půl tisíce zájemců.

„Jen tak někomu ji ale nedáme. Máme jasně vymezeno, jak se mají naše kavárny profilovat, a hledáme lidi, kteří do toho zapadnou,“ vysvětluje Valta a dodává, že nejčastěji od nich franšízy dostávají mladí lidé, co jsou navíc v daných zemích cizinci a chtějí se v nich usadit. Jednak mají žádaný mladistvý vibe, který Valta s Kolpakovem pro svůj brand chtějí, jednak podle nich mívají podobně dravý přístup k byznysu.

„Vysvětluju si to tím, že člověk, který se vůbec odváží opustit svou rodnou zemi a žít někde jinde, má odvahu a chuť jít do byznysu, což je přesně to, co hledáme. Ne někoho, kdo si otevře kavárnu jako jistotu ke své práci v korporátu. Má to ale i svou stinnou stránku, a sice že většinou nemají dost financí na to, aby všechno zvládli,“ říká.

V The Miners proto těm, kdo o to mají zájem, pomáhají sestavit byznys plán i sehnat investora, jednou by jim pak rádi financování poskytovali sami. „To je ale ještě hodně daleko,“ mírní se Valta. „Nicméně ve Španělsku se nám již pro naše partnery daří zprostředkovat bankovní financování ještě před tím, než vůbec otevřou první pobočku, což je v Česku něco téměř nemožného,“ dodává.

miners-2

Foto: Anna Organová

Oldřich Valta

Sami The Miners přitom za sebou stále mají několik investorů zejména z řad svých známých, což je způsob, jakým se financují od začátku. Momentálně ale prý jednají již s potenciálním institucionálním investorem. „Aktuálně běží due diligence, tak uvidíme. Už se překlápíme do fáze, kdy jsme schopni dosáhnout na dluhové financování. Takže nemusíme nutně raisovat nový kapitál, ale na banky pořád bohužel rosteme moc rychle a jsme pro ně rizikoví. Venture debt je ale něco, co teď řešíme,“ přibližuje finanční šéf The Miners.

A když už jsme u té rychlosti – ještě loni Valta v médiích prohlašoval, že by s Kolpakovem do roku 2028 rádi měli tisíc poboček, z toho ale sešlo. „Rozběhli jsme na podporu rozvoje fundraising, ale nedokázali jsme se dohodnout na ceně, takže to padlo a dál rosteme vlastními silami. Je to sice pomalejší, ale já jsem popravdě klidnější,“ říká s tím, že aktuální cíl pro rok 2028 je 400 poboček. „Když se mě někdo ptá, proč by to samé nemohl udělat někdo jiný, protože kaváren je přece spousta, tak má samozřejmě pravdu. Ostatní ale nemají globální mindset a nejdou tomu naproti, my jsme jiní. Jsme pružní a agilní jako startupy,“ je přesvědčený Valta.

A i přesto, že firma šla zatím spíš směrem do západní Evropy a v jednání je prý i pobočka ve Francii, pokukovat začíná také po té východní. „Všichni z franšízového oboru a vůbec ti, co expandují, si vychvalují Rumunsko, Bulharsko a Srbsko. Jsou to rychle rostoucí trhy, není tam taková administrativní zátěž, návratnost investice je rychlejší než směrem na západ, tak přemýšlíme tímto směrem,“ uzavírá.

Šokoval jsem i pana primáře, říká Žufánek, který vyměnil růst palírny za longevity, kurkumu a omega 3

Martin Žufánek na konferenci Money Maker popsal, proč se pustil do longevity, co mu pomáhá a proč jejich rodinná palírna už neroste.

martin-zufanek

Foto: Jan Nechvíle / CzechCrunch

Martin Žufánek, spolumajitel lihovaru Žufánek, na konferenci Money Maker 2024

1Zobrazit komentáře

Bratři Žufánkovi jsou všeobecně známí především coby lihovarníci, mimo to je však jeden z nich i technologický evangelista a v posledních letech také nadšený průzkumník světa longevity. Zatímco technologie byly vždy jeho zálibou, k většímu zájmu o stav svého těla jej dohnaly zdravotní komplikace. „Když se do něčeho zakousnu, tak brutálním způsobem,“ řekl Martin Žufánek na konferenci Money Maker. Při svém vyprávění o tom, jak konkrétně pečuje o své zdraví, prozradil, co pro něj znamenají bylinky i proč se v pálenici museli naučit říkat slova jako nestihneme a nemáme.

Bratři Žufánkovi jsou proslavení lihovarníci, jejichž speciality jako OMFG gin, ale i tradiční slivovici znají všichni milovníci kvalitních pálenek. Ještě donedávna jel tenhle rodinný podnik na plné pecky, což si ale v roce 2018 začalo u Žufánků vybírat svou daň. Nejdříve zkolaboval otec, a pak se do problémů dostal i nejmladší z bratrů Jan.

„Stalo se to během okamžiku. Důsledkem velkého stresového zápřahu oslepl. Přerušilo se mu vedení z oka do mozku, a když otevřel oči, tak neviděl,“ popsal na třetím ročníku byznysové a investiční konference Money Maker Martin Žufánek moment, který byl jedním z prvních hybných momentů přenastavení fungování palírny.

„Do té doby bylo pro mého tatínka, který je stará škola, 51. ročník, smyslem života upracovat se k smrti. Reálně měl za to, že kdo zemře upracováním, tak prožil dobrý život. Ale po incidentu mého bratra si řekl, že to asi nebude to pravé ořechové,“ zavzpomínal Žufánek a dodal: „Začali jsme se ptát, proč jsme v pálenici do osmi večer a proč jsou každé Vánoce tak stresující. Zpomalili jsme a začali daleko častěji používat slova ne, nestihneme, nemáme. Přestali jsme se hnát za něčím, co bychom nemuseli v budoucnu vůbec využít. Růst je u nás zakázané slovo. Teď jedeme nerůst.“

moneymaker2024_84

Foto: Jan Nechvíle / CzechCrunch

Martin Žufánek, spolumajitel lihovaru Žufánek, na konferenci Money Maker 2024

Předchozí zběsilé tempo však nakonec dohnalo i samotného Martina Žufánka. Jednoho dne mu začalo bušit srdce jak o závod a Apple Watch indikovaly, že je něco špatně. Po 23 letech jej dohnalo to, co podle něj musí zákonitě dohnat každého, kdo se věnuje nonstop podnikání. „V té době jsem si uvědomil, jak strašně podceňované je povědomí o tak základní věci, jako je nutriční výživa, vyvážená strava a stress management,“ řekl Žufánek.

Srdeční příhoda jej dohnala až na operační sál v IKEMU a přivedla ke studiu tématu longevity a zdravého životního stylu. „Na Mendelově univerzitě mám řadu přátel, díky kterým jsem začal studovat všechny možné vědecké studie. Z nich jsem si začal vybírat to, co každá zmiňovala jako přínosnou věc, a řekl jsem si, že to asi opravdu funguje,“ prozradil známý lihovarník svůj zdroj informací.

Jako první si nechal udělat testy DNA, aby věděl, co konkrétně jeho tělo potřebuje. „Nikdy bych neřekl, jak velký jsem měl nedostatek omega 3 mastných kyselin. Ty mi hrozně pomohly, a také kurkuma a extra panenský olivový olej. Když jsem s tím před dvěma roky začal, tak mi ve 43 letech změřili metabolický věk 54 let. A když jsem tam byl dva měsíce zpět, tak mi naměřili 38 let. Celý dospělý život jsem se léčil s onemocněním střev, a během těch dvou let jsem si to vyléčil. Což bylo docela šokující i pro samotného pana primáře,“ popsal výsledky svého snažení Žufánek.


Fotogalerie: Money Maker 2024

CzechCrunch uspořádal třetí ročník konference Money Maker, ze které se stala největší investičně-byznysová akce svého druhu v Česku.


Mimo posilování a nastavení osmi hodin spánku jako priority dne proto Žufánek přítomným na konferenci také doporučil, aby si začali vařit sami doma a měli tak co možná největší kontrolu nad tím, co vlastně jí, a upravili to, jak často jí.

„Celý život jsme byli maminkami tlačeni do toho, abychom neměli hlad, abychom pořád baštili a břicho bylo plné. Což je nesmysl, protože tělo potřebuje mít hlad. Během dne mám pěti až šestihodinové okno, kdy jím. První jídlo mám v deset až jedenáct, a poslední v pět odpoledne. A tělo si na to zvykne,“ popsal své stravovací návyky Žufánek, který právě v gastronomii často nachází inspiraci pro své pálenky.

„To je mé prokletí. Když něco jím, tak si říkám: ‚Ty jo, jak by tohle chutnalo vydestilované? Jak by třeba chutnal vydestilovaný bůček?‘ Moje velká vášeň jsou také bylinky. Existuje neomezené množství chutí, se kterými s nimi lze přijít. Proto mě tak strašně moc baví destilování džinu a absintu, kde se můžu vyřádit,“ popsal Žufánek a prozradil jeden ze svých posledních objevů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Bylinky jsou to, co bych rád dělal do konce života a přišel s co nejvíc kombinacemi. Každý rok objevím něco nového. V aktuálním OMFG ginu tak třeba byla vonokvětka libovonná, kterou moc lidí nezná. Byla součástí mého oblíbeného parfému, a řekl jsem si, že když to tak krásně voní, tak to chci zdestilovat,“ řekl Žufánek s tím, že v palírně má se svými experimenty takovou důvěru, že dopředu ví jen on, co se bude daný týden pálit.

A jak jde dohromady pití a jeho zdravý životní styl? „Piju pořád. Ale všechno musí být vybalancované. 26 let nonstop destiluju alkohol. Vydestiloval jsem ho opravdu velké množství, a kdybych měl o trochu slabší vůli, tak jsem dneska někde v Bohnicích nebo jiné léčebně. Pití beru gentlemansky, když destiluju, tak zásadně jen usrkávám. Za den usrkám maximálně jednoho panáka,“ uzavřel Žufánek.