Dejte Timothéemu Chalametovi Oscara. Boba Dylana ve filmu Úplně neznámý nehraje, on jím je

Talentovaný mladý herec ve snímku Bob Dylan: Úplně neznámý prošel neuvěřitelnou proměnou. Jako Dylan nejen vypadá, ale i zpívá nebo se hrbí.

bob-dylan

Foto: Falcon

Timothée Chalamet je Bob Dylan

0Zobrazit komentáře

„Opravdu dobrá píseň splňuje, co má, bez všech kudrlinek.“ Tuhle větu uslyšíte hned na začátku filmu. A právě o něm to platí úplně stejně. Bob Dylan: Úplně neznámý splňuje vše, co má, bez všech kudrlinek. A Timothée Chalamet je v něm naprosto oscarový.

Jako film o zrodu geniálního písničkáře je Bob Dylan: Úplně neznámý skvělý. Prostě vás přibije k podlaze, jak v něm sám Dylan říká. Tak jednoduše dobrý je.

Ale naprosto neuvěřitelná je v něm proměna Timothéeho Chalameta.

Dylanovy songy zpívá, ale Dylana nehraje.

Timothée Chalamet je Bob Dylan.


Lucie

Úplně neznámý není jen o Chalametovi, výborný je v něm i Edward Norton nebo zpěv Monicy Barbaro coby Joan Baezové. To, co předvádí jeden z nejvyhledávanějších současných hollywoodských herců, ale vyrazí dech. Tak, že zůstanete v kině sedět po celé titulky, abyste si mohli ještě jednou poslechnout jeho verze Dylanových songů, které zpívá… jako on.

Není to klasický životopis, neprovede vás dětstvím písničkáře, který má Nobelovu cenu za literaturu, a ani vám nebude příliš vysvětlovat souvislosti toho, co se s ním a kolem něj dělo. Na prvních letech jeho kariéry vám ale načrtne silný obraz, kdo tahle celosvětově známá persona je a jak se to přenáší do jeho písní, z nichž ty nejslavnější známe asi všichni. A vy nemáte pocit, že sledujete herce, ale přímo Dylana. Protože Chalamet nejen zpívá, ale i mluví, chodí nebo se hrbí jako on.

Je to zážitek. Tak velký, že se mi o něm nechce říkat víc, než že ty dvě a půl hodiny v kině včetně celých závěrečných titulků byly dobré. Bez jakýchkoliv kudrlinek.


Michal

Bob Dylan byl tak trochu asshole. Taky génius, což jsou dvě věci, které asi často jdou ruku v ruce. Je to jedna z nejvýznamnějších hudebních osobností vůbec. Navíc se specifickým projevem a barvou hlasu. Kvůli tomu všemu by bylo až příliš snadné pro film a především pro představitele hlavní role sklouznout k nechtěné parodii. Skřípavý hlas přetáhnout do přehrávané polohy. Udělat ze superstar v černých brýlích přezíravého idiota. Nebo z kluka zatíženého americkými 60. léty naivního poetu.

Nic takového. Film jako celek je působivý, něco málo by se mu dalo vyčíst třeba u některých vedlejších postav (šablonovitý Johnny Cash). Ale jeho protagonista? To je prostě Bob Dylan.

Hollywoodští skladatelé v Praze podpoří spálené Los Angeles. Přijedou autoři hudby z Frozen a Gladiátora 2

Zazní skladby z druhého Gladiátora, Shreka, ale i ze sci-fi světa Warhammeru 40 000 či z netflixovské Hry na oliheň.

Michal MančařMichal Mančař

harry-gregson-williams

Foto: Kač Brožová

Skladatel Harry Gregson-Williams je podepsaný pod Shrekem i druhým Gladiátorem

0Zobrazit komentáře

Jedna událost, tři koncerty s nádechem Hollywoodu. Už v dubnu Prahu rozezní akce Composers Summit Prague, která do Česka přiláká ty největší osobnosti filmové a herní hudby – tentokrát v čele s mužem, jenž je podepsaný pod hudbou disneyovského Ledového království a marvelovskými filmy a seriály.

Bude to velký svátek fanoušků filmové, ale i videoherní hudby. Od 17. do 22. dubna do Prahy zamíří skladatelé jako Christophe Beck, Harry Gregson-Williams nebo Jung Jaeil. Možná vám jejich samotná jména tak moc neřeknou. Ale hudbu, kterou stvořili, znáte.

Beckovým nejznámějším dílem je hudební doprovod animovaného Ledového království, jako producent se podílel i na oscarovém hitu Let It Go neboli Najednou. Pracoval také na všech třech Ant-Manech a některých marvelovských seriálech. Gregson-Williams zase složil hudbu pro Shreka i pro druhého Gladiátora. Jung Jaeil a jeho tvorba jsou pak možná ve vaší paměti nejčerstvější, kromě filmového Parazita je totiž i skladatelem netflixovské Hry na oliheň.

Tyto a další osobnosti – mimo jiné i Rupert Gregson-Williams, Harryho mladší bratr – přivítá Composer Summit Prague ve svém už čtvrtém ročníku. „Ten letošní je nabitý hvězdami, řadíme se mezi nejlépe obsazené události filmové a gamingové hudby na světě,“ říká ředitel summitu Alexandr Smutný.

Zahajovací koncert Composer Summitu Prague rozezvučí pražský Obecní dům 17. dubna. Na programu jsou skladby z tak rozdílných děl, jako jsou superhrdinský Aquaman, zmíněný zlobří Shrek, romantická komedie 500 dní se Summer, ale i temné tóny videoher ze sci-fi univerza Warhammeru 40 000 od Jespera Kyda.

Následovat bude koncert Hry na oliheň, na kterém se Jung Jaeil ukáže ve svém vůbec prvním evropském představení. Prostor Nová spirála na holešovickém výstavišti při něm využije otáčivé jeviště a divákům přinese nejen muzikální zážitek, ale i vizuální show spojenou s hitem od Netflixu.

Trojice koncertů v doprovodu Českého národního symfonického orchestru vyvrcholí 22. dubna ve Velké dvoraně Veletržního paláce. „Vystoupí ty největší hvězdy letošního summitu. Osobně se představí slavné rodiny skladatelů Hollywoodu – bratři Gregson-Williamsové, taktéž bratři Dannové a hlavní hvězda Christophe Beck. Na dramaturgicky jedinečném koncertě zazní řada známých melodií, včetně živé premiéry hudby k filmu Gladiátor 2,“ říká ředitel akce.

Hollywoodský odkaz nicméně koncerty ponesou i mimo samotné tóny soundtracků. Nedávné ničivé požáry v Los Angeles zasáhly domovy i některých účinkujících, akce – která nabídne i možnost setkání s účastníky nebo workshopy – se proto ponese v benefičním duchu.

„Vzhledem k tragickým událostem v Los Angeles jsme se rozhodli, že celý výtěžek ze závěrečného koncertu věnujeme na podporu postižených kolegů hudebníků, muzikantů a pracovníků v hudebním sektoru, které velký oheň připravil o domovy,“ uzavírá Smutný.