Historický Hotel Palace v Ostravě se změní na malometrážní byty. Má sloužit mezigeneračnímu bydlení

Ostravská společnost Purposia koupila tamní klenot. Nerekonstruované části někdejšího Hotelu Palace chce obnovit a zanechat tu i studenty.

Eliška NováEliška Nová

hotel-palace-2

Foto: Purposia/J. Zerzon

Hotel Palace v Ostravě

0Zobrazit komentáře

Byl určený k demolici, zachránila ho ale finanční krize v roce 2008. Hotel Palace v historickém jádru Ostravy nakonec dostal nový smysl, když se v roce 2016 znovu otevřel jako studentské ubytování. Nyní získal nového majitele a spolu s ním se dočká rekonstrukce i jeho zbývající část. Měly by tu vzniknout malometrážní byty.

V roce 1913 se otevřel jako Hotel National. Byla to velká sláva. Dům architekta Wunibalda Deiningera přinesl do Ostravy luxusní hotel evropské úrovně, ostatně jezdili sem samí vzácní hosté. Objekt fungoval až do revoluce, byť ještě před ní prošel necitlivou rekonstrukcí. Nová doba mu ale nepřála a chátrající budova se postavila na nohy až právě v roce 2016, kdy v části komplexu vznikl projekt Kampus.

Budovu nyní koupila ostravská investiční skupina Purposia Group, respektive její dceřiná firma Antracit. Za nižší stovky milionů získala nejen projekt studentského bydlení Kampus Palace a jeho provoz, ale i zbytek komplexu.

Antracit už s ním má plány a aktuálně začíná připravovat rekonstrukci. „Baví nás dávat život starým domům. Naší vizí je v tomto případě nejen navrátit historicky cennému komplexu bývalého Hotelu Palace jeho původní lesk, ale především mu vdechnout novou funkci,“ líčí finanční manažer Antracitu a také bývalý primátor Ostravy Tomáš Macura.

hotel-palace

Foto: Purposia

Historický hotel bude mít vedle školního Kampusu také malometrážní byty

Dohromady by v někdejším hotelu mělo vzniknout 5 500 metrů čtverečních ploch, z nichž většina má sloužit právě rezidenčnímu bydlení, bezmála dva tisíce metrů mají být určeny komerčnímu využití. „Jednou z idejí je vybudovat malometrážní byty k pronájmu pro studenty, mladé páry nebo seniory. Tento koncept podpoří mezigenerační soužití a komunitní život,“ dodává Macura s tím, že komerční prostory by měly zajistit služby pro všechny obyvatele.

Komplex bude Antracit rekonstruovat postupně podle zájmu budoucích nájemců. Například poptávka po už existujícím studentském bydlení převyšuje kapacitu prostoru. Celý projekt by měl být hotový nejpozději do roku 2030. Antracit pak bude komplex spravovat a provozovat prostřednictvím projektové společnosti.

Cílem je ale obnovit nejen historickou budovu, ale přispět k celkové revitalizaci ostravského centra. „Projekt je součástí širšího trendu obnovy a modernizace kulturně a historicky významných budov v jádrovém území města, kdy navazuje například na výstavbu rezidence Nové Lauby či revitalizaci někdejší ikony domu Ostravica Textilia,“ uvádí společnost. Zatímco první projekt je výstavba pěti propojených domů, které v centru slezské metropole utvoří blok, za nímž stojí Ivančice Property, druhý dům prošel rekonstrukcí a proměnil se na kreativní centrum Boutique Business Inkubátor a je investicí Sdružení BBB Nové Lauby.

Antracit pak do centra Ostravy přispěl výstavbou polyfunkčního domu Václav v blízkosti Masarykova náměstí nebo obnovou historické Dvořákovy vily. Dům sloužil původně jako rodinné bydlení se zahradou. Léta je ale opuštěný a chátrá. Antracit ji má v plánu zrekonstruovat a rozšířit o novostavbu, ve finále by tak měla poskytnout sedm bytů.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Vymysleli GoPay a fandí moderním technologiím. Teď mají nejvyšší administrativní dřevostavbu v Česku

Společnost BudexHub měla původně jiné záměry, nakonec ji ale architekti ze studia Perspektiv přesvědčili o novém sídle.

Eliška NováEliška Nová

budexhub-13

Foto: Perspektiv

Nejvyšší administrativní dřevostavba v Česku vznikla pro BudexHub

0Zobrazit komentáře

Stavbu začali plánovat v roce 2018. Tou dobou byly v Česku se stavěním ze dřeva asi tak podobné zkušenosti jako s cestováním v čase. Studio Perspektiv se proto vydalo na zkušenou tam, kde byli v podobných projektech zběhlí. Výsledkem je dřevostavba o maximální možné výšce v Česku. Budova pro společnost BudexHub je tak nejvyšší administrativní dřevostavbou v Česku. Dokončená byla v druhé polovině letošního roku.

BudexHub je česká firma, která se zabývá informačními technologiemi, robotizovaným zemědělstvím, energetikou a s ní souvisejícími fotovoltaickými panely či automatizací. Stojí za ní podnikatel Pavel Schwarz, jehož rodinný byznys stojí například i za platební bránou GoPay. Schwarzovi jsou prostě fanoušci moderních technologií, elektromobility a celkově udržitelnosti. Architekti z ateliéru Perspektiv je proto přesvědčili o tom, že jejich sídlo by podle toho taky mělo vypadat.

Původně totiž chtěla firma budovu z prefabrikovaných dílů. „Návrh podle nás nereflektoval požadavek na reprezentativní sídlo rodinného holdingu. Společně jsme koncept diskutovali a dohodli jsme se na projektu. Naším úkolem bylo mimo jiné i to, aby dřevostavba BudexHubu včetně celého areálu dostála představám o významnosti společnosti,“ říká jeden ze zakladatelů studia Perspektiv Ján Antal.

Vznikl tak návrh čtyřpatrové pasivní dřevostavby. V Česku totiž musí mít stavby ze dřeva maximálně dvanáct metrů požární výšky, což v reálu odpovídá čtyřem podlažím. „V té době se v Česku jednalo o stavební materiál a technologii bez většího uplatnění v praxi, ostatně šlo o vůbec první čtyřpodlažní administrativní budovu s hybridní konstrukcí u nás. Nízké povědomí o této technologii nás proto dovedlo nejprve ke společným prohlídkám několika realizací, závodu jednoho z předních českých výrobců a také hlubší analýze všech pro a proti,“ líčí Perspektiv ve své knize Dřevostavby: Nová éra udržitelnosti.

V Plané u Českých Budějovic nakonec vyrostla dřevěná konstrukce z komůrkových stropních panelů a masivních dřevěných panelů, které se vinou kolem vnitřního železobetonového jádra. „Oba materiály těchto konstrukcí jsou v dominantních plochách řešeny jako pohledové a oba vás přivítají hned při vstupu do objektu,“ popisuje Perspektiv.

Primární materiál konstrukce je masivní smrkové dřevo. To zvolili architekti nejen kvůli šetření oxidu uhličitého, ale také proto, že se dá dobře recyklovat. Smrkové dřevo je velmi lehké, což je velká výhoda při přepravě i manipulaci s materiálem, dají se z něj pak navrhnout další podpůrné prvky, jen v menší velikosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Perspektiv se pak pustil také do inovace. A to se systémem zvětšené překližky, která má dobrý poměr dřeva v síle vůči hmotě. Díky tomu je možné ji srovnat s prefabrikáty z železobetonu. Z hlediska požární odolnosti se pak taková překližka vyrovná používaným CLT deskám. Další výhodou dřevostavby je pak podle architektů to, že umožňuje velkou míru prefabrikace, což ve finále znamená časovou, cenovou úsporu. Dřevo je povětšinou pohledové a člověk ho vidí hned při vstupu do budovy.

A myslelo se samozřejmě i na obnovitelné zdroje. „V rámci co nejvíce efektivního získávání sluneční energie jsme zvolili nejnovější technologii bifaciálních solárních panelů tvořících zastřešení přístřešků nad parkovištěm. Přísun tepelné energie pro chlazení nebo podlahové vytápění objektu je primárně zajišťován geotermálními vrty a tepelným čerpadlem,“ popisuje Perspektiv. Panely jsou speciální v tom, že přijímají energii z obou stran.

Ateliér použil pro návrh budovy systém BIM, tedy digitální model stavby, který dovoluje projekt posuzovat v mnoha vrstvách a předem také upozorní na možné kolize nejen při stavění, ale také při správě budovy.

Studio pak také dodává, že stanovisko hasičů, kterého se většina lidí při plánování dřevostaveb nejvíce bojí, nepředstavovalo žádný problém a projekt dostal kladné vyjádření bez dalších připomínek hned v prvním kole.