Holešovická tržnice ožije jídlem. Ještě letos tu Ambiente otevře nového Myšáka a další Naše maso

Ambiente otevře v Pražské tržnici novou pobočku Myšáka a řeznictví Naše maso. Novinkou bude slovenská restaurace. Zátiší obsadí Burzu.

Eliška NováEliška Nová

prazskatrznice-viz9-min

Foto: CMC Architects

Nové projekty souvisí s celkovým rozvojem Holešovické tržnice

0Zobrazit komentáře

Síť restaurací Ambiente se chystá do Holešovické tržnice. A to hned se třemi provozy. Nově tak místo na podzim oživí pobočka oblíbené cukrárny Myšák, další pobočka řeznictví Naše maso a taky zcela nový projekt postavený na slovenské kuchyni. Na řešení části tržnice se podílel mimo jiné i architekt Josef Pleskot.

Bude to takový holešovický dvorek, kam lidé budou moci přijít, začít snídaní, pokračovat obědem a setrvat třeba až do večera na skleničku vína nebo piva. S ideou pražského dvorku přišel právě architekt Josef Pleskot, který stojí za architektonickým řešením slovenské restaurace i pobočky Naše Maso. „Prostor je navržen tak, aby nabízel propojení tradičního a moderního přístupu, vytvářel místo setkávání a podporoval živou komunitní atmosféru,“ líčí skupina Ambiente. Cukrárna Myšák by pak do tržnice měla přinést lehce nostalgický, svěží styl, za kterým stojí architektka Tereza Froňková.

Prim ale bude hrát především dobré jídlo. Myšák nabídne klasické české zákusky, pečivo a chlebíčky i výběrovou kávu. Stejně tak tady budou zákazníci moci vyzvedávat své objednávky. Řeznictví Naše maso má v plánu v Holešovicích, stejně jako ve své první pobočce v Dlouhé ulici, prodávat kvalitní maso a řeznické speciality. Lidé se tu ale budou moci zastavit i na burger, tatarák, párky, klobásy nebo na steak a posedět s jídlem na místě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Novinkou v síti Ambiente je restaurace se slovenským konceptem. Ta nabídne celodenní provoz a podávat se tu budou jak rychlá jídla ke konzumaci na dvorku, tak fine diningové chody pro náročnější strávníky. „Restaurace bude mít třicet míst k sezení a zaměří se na jednoduchou slovenskou kuchyni s využitím místních i slovenských surovin. Vinný lístek nabídne pestrý výběr slovenských vín, která skvěle doplní menu,“ líčí kreativní šéfkuchař Ambiente Tomáš Valkovič.

Ambiente obsadí v Holešovicích haly 27 a 28, tedy nedaleko oblíbené haly 22, kde jsou farmářské trhy. Posedět by se v novém dvorku mělo dát už po prázdninách. Ambiente ale nebude jediné, kdo chce v tržnici podávat jídlo. Svůj koncept tu bude mít také skupina Zátiší Group. Usadí se rovnou v nejvýznamnější budově tržnice – bývalé jateční burze, jejíž rekonstrukce se dokončí letos.

Interiér budovy bude kombinovat historické prvky s moderním designem, dominantou prostoru pak bude skleněný bar od Lasvitu. To vše má doplnit jídlo ze Zátiší. „Těšíme se na to, že otevření Burzy bude dalším krokem k demokratizaci kvalitní gastronomie,“ líčí David Tomaševych ze Zátiší Group s tím, že půjde o moderní hostinec, který nabídne 200 míst uvnitř a sto až sto padesát míst venku. „Idea je zpřístupnit to co největšímu počtu lidí. Chceme vybudovat tradiční hezkou restauraci spojenou s moderní kuchyní,“ dodává Tomaševych.

trznice1

Foto: MHMP

Holešovická burza projde rekonstrukcí

Nové projekty souvisí s celkovým rozvojem Holešovické tržnice, která letos oslaví 130 let od svého vzniku. Při té příležitosti proběhne festival zaměřený na gastronomii. Probíhat bude na přelomu dubna a května, a to v hale číslo 17. Horní patro haly bude patřit nejen jídlu, ale i divadlu. Imerzivní divadlo s názvem Beef má přinést fúzi obou těchto zážitků. „Během patnácti večerů vás čeká jedinečné jedenáctichodové degustační menu, připravené týmem šéfkuchaře restaurace Mlýnec Ládi Vaníčka ze Zátiší,“ říká spoluautorka konceptu Veronika Svobodová.

Menu bude z devadesáti procent vegetariánské, jen jeden chod má být o mase. Idea je, že se během celého večera bude čekat na zázrak, až maso sestoupí na zem. Bude ale možné zvolit i zcela vegetariánskou variantu. Každý chod má pak být uměleckým zážitkem, který spojuje performance, vizuální show a stand-up.

V loňském roce se v tržnici dokončila rekonstrukce Haly 11, která zahrnuje obchodní jednotku, sportoviště a sklad a víceúčelový sál. Rekonstruovala se také hala 10 či hala 2, kde by měla být kavárna. V současnosti pokračuje také oprava haly číslo 1, kde vznikne infocentrum. Dokončí se také úpravy hal pro Ambiente.

Stavebními úpravami letos projdou také povrchy v areálu, peníze půjdou na veřejné osvětlení. Letos by měly započít stavební práce také na dalších halách, konkrétně 19, 24, 26, 41. V hale 13 vznikne univerzální sál a opravovat se budou haly 7, 8 a 9, kde sídlí divadlo Jatka 78. „Areál je dlouhodobě podinvestován a potřebuje finance ve výši kolem pěti miliard korun,“ říká radní pro majetek Adam Zábranský.

Konkurence Michelinu Gault&Millau vstoupila do Česka. Nejvyšší ocenění získalo Papilio Jana Knedly

Kromě michelinských hvězd se v Česku budou rozdělovat také čepice nového průvodce. První ročník za sebou nechal 165 z nich po celém Česku.

Eliška NováEliška Nová

jan-knedla-nahled

Foto: Restaurant Papilio

Jan Knedla, šéfkuchař restaurace Papilio

0Zobrazit komentáře

Funguje podobně jako Michelin, což je patrné aspoň z toho mála, co na sebe největší gastronomičtí průvodci prozrazují. Gault&Millau vznikl rovněž ve Francii a stejně tak operuje na základě hodnocení restaurací, které navštěvují anonymní inspektoři. Oba by letos měly být udělovány také v Česku. Gault&Millau vydává svého prvního průvodce nejlepších podniků v tuzemsku právě teď a zaujala ho zvedající se úroveň českých restaurací. Především ale šéfkuchař Jan Knedla a jeho Papilio.

Inspektoři v novém průvodci hodnotili celé Česko, kromě restaurací se zaměřili také na bistra, kavárny či food trucky. „Nechceme se omezovat pouze na velká města, proto naši inspektoři cestují do všech krajů,“ uvádí Chief of Guide českého průvodce Michaela Židlický, která patří k jedněm z mála lidí, jež inspektory znají.

Průvodce oceňuje podniky jednou až pěti kuchařskými čepicemi, obdobně jako Michelin hvězdami. V Gault&Millau platí, že čím víc čepic, tím větší ocenění – pětka se blíží dokonalosti. Ze zhruba čtyř stovek hodnocených podniků jich jednu čepici získalo 165. Mají ji například Červený jelen, Bruxx, Kounický dvůr, Next Door a Imperial, Sia, Aromi, Café Savoy, penzion a restaurant Na Čechách, Statek Bernard, penzion V Polích nebo restaurace Babiččina zahrada. Celkem získala jednu čepici stovka podniků.

„Začínali jsme známými kuchaři, ale hned nám bylo jasné, že dobrá kuchyně je i jinde. Je to hlavní devíza, kterou Gault&Millau má. Tím, že inspektoři jezdí do regionů, nacházejí nové talenty,“ říká k výběru šéfinspektor Miroslav Lekeš.

Dvě čepice má už jen 53 podniků, mezi nimiž se nachází 420 stejně jako Field, Entree, V Zátiší, Alcron Restaurant, Alma, Brambory, Marie B, Spojka Karlín, Restaurace Sůl & Řepa, U Sapíků, Remedi Rersort Oblík nebo Šupina. Tříčepicových podniků je jedenáct a řadí se k nim Stůl, Dejvická 34 by Tomáš Černý, Mlýnec, Štangl, U Matěje a jediná mimopražská Essens Restaurant.

Čtyři čepice jsou aktuálně nejvyšší hodnocení v Česku, na pět totiž nikdo nedosáhl. Nejlepší restaurací v Česku je tak podle Gault&Millau aktuálně Restaurant Papilio, který se nachází ve Vysokém Újezdě a je součástí rozvíjejícího se hotelového komplexu. Šéfkuchař Jan Knedla v něm rád využívá inovativní přístupy k vaření a kombinuje moderní kuchyni s tradičními technikami. Knedla se nakonec stal i vítězem kategorie Šéfkuchař roku pro ty, kteří vynikají originalitou a osobitostí. Je to navíc ocenění, jehož vítěz se v dalších ročnících neopakuje.

Gault&Millau uděluje ještě další ceny, mezi nimiž je Mladý talent roku, který míří ke kuchařům do 35 let, jejichž podnik získal minimálně jednu čepici. V něm zvítězila Barbora Šimůnková z restaurace Leaf. Další kategorie je Šéfkuchař zítřka, která je pro šéfkuchaře na vzestupu. Tím je Otto Vašák z Essens.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Stejně jako Michelin má svůj Bib, který ohodnocuje restaurace, jež nabízejí dobré jídlo za dobrou cenu, Gault&Millau uděluje zase označení Pop. Dostávají ho populární podniky, které jsou nějak zajímavé, konceptem či využíváním lokálních surovin. Může jít o bistro, kavárnu nebo food truck. Vítězem této kategorie se stalo Eggo Break+Feast Bistro.

Nejvíce ocenění získala sice Praha, čepice se ale rozdělovaly skutečně v celém Česku. Z krajů jich má nejvíce jižní Morava, v závěsu je pak Moravskoslezský kraj. Regiony jsou každopádně víceméně vyvážené a ceny v nich získalo od 15 do 38 podniků, v metropoli je jich 118. Všichni ocenění jsou vyjmenovaní nejen v tištěném průvodci, ale také online, a to v češtině a angličtině – to proto, že gurmánští cestovatelé rádi objevují gastronomii i v zahraničí.

Průvodce Gault&Millau vymysleli dva francouzští kritici se stejnými jmény. Známí byli mimo jiné proto, že podporovali takzvanou nouvelle cuisine – kuchyni, která se vyznačuje lehkostí, čerstvými surovinami a kreativní prezentací, tedy něčím docela jiným než co představovala klasická francouzská kuchyně.

mapa-gaultmillau

Gault&Millau

Mapa ocenění Gault&Millau v Česku

Coby konkurenci michelinskému průvodci, jehož první vydání vyšlo už v roce 1900, ten svůj založili v roce 1965. Od té doby se o tom, který z nich je vlastně lepší, vedou dalekosáhlé diskuze. Zatímco o Michelinu se říkalo, že je známější, o Gault&Millau zase že je autentičtější.

Oba fungují každopádně podobně. I za Gault&Millau se do restaurací vydávají bez jakéhokoli upozornění anonymní inspektoři. Ti si objednají, za svoje jídlo zaplatí a pak posuzují několik aspektů. Patří mezi ně kvalita jídla, prezentace, originalita chutí a celkový gastronomický zážitek.

Hodnotí se ale i kvalita služeb, atmosféra a celkový dojem ve srovnání s cenou. Boduje se od 1 do 20, vyšší skóre rovná se vyšší kvalita. Nejvyšší ocenění, tedy pět čepic, má například luxusní vídeňská restaurace Konstantin Filippou, které dal jméno její šéfkuchař. Kromě pěti čepic má mimochodem na svém kontě také dvě michelinské hvězdy. A traduje se také, že právě průvodce Gault&Millau stál za objevením kulinářských velikánů, jako jsou Alain Ducass, Guy Savoy či Joël Robuchon.

„V Česku chceme sloužit jako kompas v rozmanitém a neustále se vyvíjejícím světě kulinářství. Zdůrazňovat výjimečnost a kvalitu a prostřednictvím důvěryhodného a objektivního mezinárodního hodnocení restaurací inspirovat hosty k objevování nových chutí,“ říkají ke svému vstupu na český trh autoři průvodce s tím, že vizí Gault&Millau je navrácení kvalitních restaurací lidem a nadšených zákazníků restauracím.

Průvodce nyní vychází v sedmnácti zemích po celém světě, z Francie se dostal také do Německa, Rakouska, Belgie, Lucemburska či Nizozemí, dále do Chorvatska, Srbska nebo Slovinska až vykročil mimo Evropu do Turecka, Spojených arabských emirátů nebo do Japonska. Letos se čepice budou rozdávat poprvé také na Slovensku a v Maďarsku.