I výroba může být nízkoenergetická. Zakladatelé GoPay sídlí v jedné z nejvyšších dřevostaveb v Česku

Nové sídlo má maximální výšku pro dřevostavby a patří k těm nejvyšším v Česku. Sídlit tu budou jednotlivé firmy holdingu Budex.

Eliška NováEliška Nová

budex-7

Foto: Budex

Společnost Budex si pro svoje sídlo zvolila dřevostavbu

0Zobrazit komentáře

Kdysi vybudovali GoPay, platební bránu, která se stala jedním z největších hráčů v poskytování online plateb v Česku. Před čtyřmi lety ji Pavel Schwarz starší a Pavel Schwarz mladší prodali. Zůstal ale holding Budex, jehož firmy se zaměřují na informační technologie, mobilní komunikaci, energetiku, automatizaci či robotizaci. A právě pro ně chtěli mít Schwarzové důstojné sídlo. Pro svoje podnikání si vybrali dřevostavbu.

Sídlo společnosti se plánovalo více než sedm let. Stavět se začalo v roce 2022, teď v září byla budova dokončená a otevřená. Nachází se v Plané v Českých Budějovicích a vzbuzuje pozornost, i když majitelé společnosti si ji původně představovali jinak: z prefabrikovaných dílů. „Návrh ale nereflektoval požadavek na reprezentativní sídlo rodinné firmy. Společně jsme koncept diskutovali a dohodli se na projektu, který by měl dostát představám o významnosti společnosti,“ líčí architekti ze studia Perspektiv, co bylo na začátku. Majitelé Budexu s architekty nakonec sáhli po masivním smrkovém dřevu.

„Chceme být magnetem pro tvořivé lidi a partnery, kterým záleží na budoucnosti v oblastech produkce zdravých potravin, robotiky, AI, obnovitelných zdrojů, obchodování s energií nebo telekomunikací,“ líčí Schwarz starší a mladší, kteří dodávají, že je ekonomicky lepší investovat do vlastního zázemí, protože se díky tomu zefektivňuje soužití administrativní, vývojové a výrobní firmy. Dřevo k tomu evidentně patří.

„Návrh domu jsme pojali jako pasivní čtyřpatrovou dřevostavbu, jež výškou dosahuje povoleného limitu. Administrativní dřevostavba se tak zařadí mezi nejvyšší v Česku,“ uvádí Perspektiv. Budova má 17,2 metru, což je maximální povolená stavební výška pro dřevostavby. Konstrukce je ze zmíněného masivního smrkového dřeva. Obecně je dřevěná a železobetonová, vnitřní obklady tvoří biodeska a jsou tu i dřevěné akustické panely. Dohromady bylo na stavbu použito 900 kubíků dřeva.

Celkem vznikla užitná plocha o výměře 2 312 metrů čtverečních, kam se vejde až 124 lidí. Vnitřní prostory jsou vzdušné, prosvětlené a otevřené. Jednotlivé kanceláře mají kapacitu až pro dvanáct osob a mají různé variace. Součástí jsou také telefonní místnosti, zasedačky, relaxační lounge a bistro.

„Jsme přesvědčeni, že v systému detašovaných pracovišť klesá produktivita, narůstá šum a nekoordinace. Zejména pak ve vývojových projektech. Nové zázemí by mělo vytvořit lepší podmínky pro spolupráci nejen uvnitř jednotlivých firem, ale napříč celým holdingem,“ slibují si od nového sídla podnikatelé. „Navíc jsme se přesvědčili, že i v Česku jde být energeticky neutrální. Jak pro administrativní, tak pro výrobní činnosti,“ dodávají.

V Plané se podařilo konsolidovat všechny firmy pod jednu střechu. Pod Budex patří firmy jako GoMobil, což je virtuální operátor, SMS brána GoSMS, GoEnergy, což je společnost dodávající elektřinu z obnovitelných zdrojů, softwarová firma ZooControl a Roboton, který se zabývá autonomním zemědělstvím.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Architekti tak celý areál uzpůsobili tomu, aby v něm klient mohl uplatnit svůj zájem o vývoj technologií a získávání i uchovávání čisté energie. V reálu to vypadá tak, že na okolních polích jezdí autonomní roboti, kteří pomáhají zemědělcům pěstovat zeleninu. Jsou tu parkovací stání, která mají na střeše solární panely a produkují tak elektřinu ukládanou do bateriového systému. Budova využívá takzvaný freecooling – chlad je přiváděn rovnou z vrtů do chladicího systému domu. Pro topení pak využívá odpadní teplo z technologií v areálu. Samozřejmostí je rekuperace a je tu nabíjení pro elektromobily, které čerpají energii právě ze solárů.

Studio Perspektiv navíc dřevostavbu pro Budex využilo pro vlastní laboratoř, která si klade za cíl přenést inovace do praxe. „V rámci přípravy čtyřpatrové administrativní dřevostavby jsme si uvědomili, že odborná veřejnost a architekti nejsou dostatečně informováni o možnostech výstavby vícepodlažních dřevostaveb. Ačkoli máme mnoho inspirace ze zahraničí, reálně přetavené zkušenosti do praxe na českém trhu vídáme stále velmi málo,“ vylíčil před časem pro CzechCrunch jeden ze zakládajících členů Perspektivu Martin Stára. Měla by tak vzniknout případová studie, která detailně popíše proces stavby i její pozitiva a úskalí.

Chataření ve stylu 21. století. Nová chatka za Prahou se stala místem pro útěk před rušným městem

Z původního objektu ze 70. let zbyla jen podezdívka, na které vyrostla nová dřevostavba ctící přání majitelů i sousedů.

chata-za-prahou2

Foto: Radek Úlehla

Rekreační chatka pojatá v moderním stylu

1Zobrazit komentáře

Chataření je i dnes stále velmi populární kratochvílí mnoha Čechů. Někteří z nich však již dávno nejezdí do zatuchlých dřevěných domů s palandou a plastovým ubrusem na stole. Chatařit se dá skutečně stylově, jak ukazuje domek kousek za Prahou, který navazuje na svého předchůdce ze 70. let. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Chatařská a chalupářská kultura je v České republice mimořádně silná, v globálním měřítku dokonce jedna z nejsilnějších. Odhadem je u nás téměř půl milionu nemovitostí, které slouží k soukromým rekreačním účelům, kdy na tisíc Čechů připadá každý rok zhruba 750 výletů do takového objektu. Někdo se vydává do roubenky v pohraničí, jiný zase do bílého domku u jihočeského rybníka a někdo vyráží do typické chatky, které jsou rozeseté napříč celou zemí.

Jedna taková stojí i v rekreační oblasti kousek za Prahou. Nejedná se však o typický objekt, který si většina z nás pod pojmem chatka představí. Tahle má atypický vzhled a tvar s asymetrickou stanovou střechou a světlíky.

Od 70. let tu typická chatka stála, její stav už ovšem neodpovídal potřebám nových majitelů. Manželský pár si klidné místo se zahradou a vzrostlými stromy uprostřed přírody vybral pro své útěky z města, a to nejen na víkendy.

Potřebovali tedy změnit dispozici a původní přízemní objekt rozšířit o podkroví a ložnici. Územní plán ovšem nedovoloval novostavbu a výška byla omezena na maximálně 7,7 metru od přilehlého terénu. Jediným řešením proto byla kompletní rekonstrukce, která by dům zvětšila a zároveň vyhověla požadavkům úřadů i sousedů.

Autor architektonického návrhu Martin Hajný z Ateliéru Hajný proto navrhl objekt se seříznutou střechou, díky které dosáhli výšky, která umožňuje sousedům dále se kochat výhledy do krajiny. Z původní chatky zbyl jediný prvek, a to kamenná podezdívka, na kterou byla posazena nová hmota.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tu tvoří dřevostavba stojící na železobetonových pilířích, které se ukryly za kamenné stěny. Střecha i fasáda jsou opláštěny trapézovým plechem, který je bezúdržbový a nabízí dlouhou životnost. Jeho tvar navíc připomíná dřevěné latě a koresponduje tak s dřevěným opláštěním prostoru terasy.

Dřevo vnáší do černého pláště zajímavý kontrast, který pokračuje i v interiéru. Ten je celý světlý a má za cíl evokovat klasickou chatu.  Na střešních podhledech, stěnách i veškerém nábytku byla použita borová překližka s výraznou kresbou, která přináší také některé praktické výhody, kdy je díky ní v interiéru více světla.

To do objektu vpouští velké prosklené plochy v přízemí orientované na jih a východ. Naopak seříznutá střecha nemá okna žádná, aby nenarušovala jednoduchost domu. Do ložnice, která je pod střechou, proto světlo proniká skrze dvojici světlíků. Ty vytváří meditativní atmosféru a zároveň slouží k rychlému provětrání celého objektu.