Jedna Taylor, tři zrušené koncerty a 200 tisíc zklamaných swifties, kteří dali za koncert i desítky tisíc

Dnešní den měl být i pro řadu českých fanoušků Taylor Swift možná tím nejlepším z celého roku. Všechny tři vídeňské koncerty však byly zrušeny.

taylor-swift

Foto: Disney+

Taylor Swift během koncertu

0Zobrazit komentáře

Tři vídeňské koncerty zpěvačky Taylor Swift měly být pro středoevropské fanoušky zlatým hřebem letošního léta, a to i pro řadu těch z Česka. Bohužel na 200 tisíc swifties, jak si fanoušci zpěvačky říkají, si pustí songy své oblíbené popové divy maximálně na Spotify. Všechny tři koncerty byly zrušeny z důvodu hrozby teroristického útoku. Možnost vidět svou ikonu naživo však není to jediné, o co fanoušci přišli. Výlet je mohl přijít i na desítky tisíc.

Dnes v 17:30 se měl rozeznít první ze tří chystaných koncertů zpěvačky Taylor Swift, která svou Eras Tour, mapující její dosavadní kariéru, chtěla po Varšavě nabídnout i na vídeňském stadionu Ernsta Happela. Každý z koncertů, jež se měly konat dnes, zítra a v sobotu, mělo navštívit 65 tisíc diváků a přítomnost dalších zhruba 15 tisíc byla očekávána okolo stadionu. Nemusíme připomínat, že lístky měli zakoupené především mladí mileniálové, kteří tvoří nejpočetnější skupinu swifties a vstupenkové portály hlásily vyprodáno.

Během tří dnů tak měla Taylor Swift, která je sama o sobě mašinou na peníze a má sílu výrazně podpořit i ekonomiku míst, kde právě hraje, vystoupit pro zhruba 200 tisíc lidí, kteří neváhali za možnost zažít zpěvačku naživo zaplatit stovky dolarů. Zatímco vstupenky na dnešní koncert vycházely na 241 dolarů, tedy přibližně 5,5 tisíce korun, lístky na sobotní koncert byly nabízeny za 300 dolarů, tedy bezmála sedm tisíc korun. Pořadatelé ve svém oficiálním oznámení již uvedli, že peníze za lístky budou vracet do deseti pracovních dnů.

Jenže nákupem lístků výlet za dost možná největší z amerických zpěvaček současnosti teprve začínal. Minimálně ti fanoušci, kteří měli v plánu navštívit dnešní koncert, museli ráno narychlo rušit rezervace jízdenek a – pokud to bylo možné – také rezervace ubytování.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jejich počet se přitom v hlavní rakouské metropoli na následující tři dny zvedl o 430 procent v porovnání se stejným obdobím roku 2023. A výrazně rostly i ceny hotelů. V některých případech až o 154 procent na desítky tisíc korun. Levněji se dalo spát již jen v okolních městech. Pro fanoušky tak koncert mohl představovat náklady v řádech desítek tisíc, o které nyní někteří z nich nejspíše přijdou.

Oznámení o zrušení přišlo ani ne 24 hodin před zahájením koncertu, kdy měly rakouské úřady zatknout devatenáctiletého mladíka s rakouským občanstvím, který měl mít napojení na skupinu Islámský stát. Při domovní prohlídce u něj měly být nalezeny chemikálie, které jsou nyní podrobovány analýze.

Kromě tohoto mladíka měla být zadržena ještě jedna osoba, přičemž úřady nevyloučily další možné komplice. Právě proto se rozhodli pořadatelé koncerty zrušit, zatímco policie dále pokračuje ve vyšetřování. Po třech vystoupeních ve Varšavě proběhne v srpnu ještě pět koncertů zpěvačky v londýnském Wembley, což bude pro evropské fanoušky poslední příležitost zastihnout Taylor Swift na starém kontinentu. Následně se totiž přesouvá s Eras Tour do Severní Ameriky, kde turné ukončí. Sehnat lístky na vyprodané londýnské koncerty však bude extrémně složité.

Zeď proti trollům. Slovenský startup na sociálních sítích pomáhal s nenávistí Pavlovi i Čaputové

TrollWall kontroluje deset milionů komentářů měsíčně a hlásí, že velké události zvyšují počet komentářů, ale ne nutně procento nenávisti.

Peter BrejčákPeter Brejčák

trollwall_foundersStory

Foto: TrollWall

Zakladatelé TrollWall Tomáš Halász, Tomáš Koctúr, Pavol Bujnak a Filip Strýčko

0Zobrazit komentáře

Příspěvky či komentáře na sociálních sítích se mohou stále více jevit jako – slušně řečeno – výlev toho nejhoršího, co v lidech je. Jde o prostor velmi náchylný k osobním útokům, dezinformacím, vulgarismům, nenávisti i cílenému spamu. To je pak problematické pro osobnosti nebo značky, které na sociálních sítích vystupují, protože se s takovým obsahem nechtějí spojovat. Bývalý aktivista a manažer sociálních médií Tomáš Halász se proto rozhodl navrhnout software, který bude proti takovému obsahu bojovat automatizovaně. Po více než roce na trhu jeho startup TrollWall hlásí, že kontroluje deset milionů komentářů měsíčně.

„Komunikace značek není jen o několika výstupech v době kampaně,“ vysvětluje pro CzechCrunch Roman Čihalík, jenž v TrollWallu působí jako regionální manažer pro Česko. Firmy běžně na sítích komunikují kontinuálně a na všech platformách, kde vytváří obsah na míru a interagují se zákazníky, kteří sami se stávají jejich ambasadory. „Proto je v dnešní době mnohem více důležitá důvěra, transparentnost a otevřenost. Hodnoty, které jsou podobné mezilidským vztahům,“ pokračuje Čihalík.

Anonymita sociálních sítí na jedné straně přináší možnost svobodného projevu, ale má i stinné stránky. „Nabízí pocit, že jsem nepostižitelný a mohu napsat věci, které bych v osobním kontaktu nebyl schopen říci. Do toho ještě vstupuje neochota samotných platforem s tímto obsahem něco dělat,“ vysvětluje Čihalík. To vede ke stavu, kdy samotné značky musí o to více dbát na vlastní tzv. brand safety.

Z výzkumů totiž vyplývá, že spotřebitelé nechtějí, aby se značky spojovaly s nenávistným nebo vulgárním obsahem. Ukazuje se, že pokud s ním dlouhodobě nic nedělají, zákazníci mají tendenci jejich komunikaci nevěřit, což má vliv i na nákupní chování či třeba vývoj cen akcií. V takovém kontextu Slováka Tomáše Halásze napadla myšlenka na projekt TrollWall, který pomocí umělé inteligence obsah na sociálních sítích hlídá, detekuje a skrývá toxické komentáře – a pomáhá tak ze sítí dělat o něco příjemnější a lepší místo.

trollwall

Foto: TrollWall

Startup TrollWall rozpozná například nenávistné komentáře

Původně Halász řídil diskuze na Facebooku pro různé stránky, kdy například po ruské invazi na Ukrajinu musel mazat stovky nenávistných komentářů. A to ručně, protože neexistovala na trhu neexistovala aplikace, která by to dělala automatizovaně, rozuměla slovenštině či češtině, a navíc by ponechávala správcům sociálních médií plnou kontrolu, aby mohli vidět, co se s komentáři děje v reálném čase.

V začátcích projektu Tomáš Halász oslovil další kamarády z různých oborů. Jedním z nich byl datový vědec Filip Strýčko, jenž dříve na univerzitě v Kodani zkoumal, jak zefektivnit systémy pracující s velkým množstvím dat a své znalosti implementoval i do systémů v rámci poradenských společností Accenture a EY. K nim se připojil Pavol Bujňák, developer a projektový manažer se zkušenostmi s řízením a implementací rozsáhlých mezinárodních IT projektů. Za vývoj umělé inteligence pak odpovídá Tomáš Koctúr, doktorand oboru a advokát etické AI.

Během prvního roku svého působení TrollWall získal i investici téměř třináct milionů korun od fondu CB Espri a na Slovensku zkontroloval přes sedm milionů komentářů, z nichž více než dva miliony toxických skryl. V současnosti již chrání přes 300 profilů včetně českých sítí. Mezi konkrétní jména patřila i prezidentská kancelář Zuzany Čaputové nebo během voleb štáb prezidenta Petra Pavla. V současnosti jde například o Letiště Praha, Českou spořitelnu, Innogy, oficiální účty Policie ČR a Armády ČR, sportovní kluby včetně pořadatele mistrovství světa v hokeji IIHF či médií jako Deník N, Respekt, nebo Český rozhlas

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Slovenský projekt podporuje také na tři desítky neziskových organizací včetně Člověka v tísni, Greenpeace, Post Bellum, Romeu a Milion chvilek pro demokracii. První platící klienty má také v Polsku, Rumunsku či v německy, španělsky i anglicky mluvících zemích. TrollWall funguje jako tzv. SaaS (software as a service) produkt s měsíčním předplatným dle počtu profilů, komentářů a dalších doplňkových služeb.

„Naše dosavadní maximum je zpracování téměř pěti tisíc komentářů za hodinu, ale díky škálovatelnosti naše interní testy potvrzují, že v současné architektuře dokážeme bez omezení zpracovat více než sto tisíc komentářů za hodinu s možností navýšení dle potřeby. To vše s rychlostí odezvy na komentář v reálném čase,“ přibližuje Čihalík.

V rámci monitoringu TrollWall v současnosti zpracovává asi deset milionů komentářů měsíčně a provádí i veřejné analýzy. V Česku šlo například o sledování výskytu toxických komentářů po prosincovém útoku na Karlově univerzitě. Při analýze téměř 45 tisíc komentářů bylo asi 6 300, tedy zhruba 14 procent, nenávistných. „Je to obrovské číslo vulgárních, toxických, nenávistných až k násilí schvalujících komentářů. Reálná čísla budou bohužel větší, protože analýza nezachycuje ty komentáře, které administrátoři nebo TrollWall již odstranili,“ popisuje Čihalík.

Nabízí ale i dobré zprávy. „Stejně jako při dlouhodobé analýze slovenských facebookových diskuzí data ukazují, že velké události zvyšují počet komentářů, ale ne nutně procento nenávisti. Naše data a analýzy tuto skutečnost potvrzují i po pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica,“ říká.

Do budoucna v TrollWallu plánují přidávat další podporované jazyky díky vlastní metodice, kdy vývoj umělé inteligence ve startupu probíhá čistě interně, tedy bez použití nástrojů jako ChatGPT od OpenAI a podobných ekvivalentů. Zároveň přidává například i podporu pro další sociální sítě jako YouTube či TikTok. „Cílem je dál expandovat s globálními ambicemi, čemuž pomůže další investice, kterou začínáme navyšovat,“ dodává Čihalík.