Kdy brát hořčík a vitaminy v pilulce? Zdravý člověk suplementy obvykle nepotřebuje, někdy mohou i škodit
Doplňky stravy mohou být prospěšné, ale neplatí to vždy. Většinu chybějících živin může člověk získat z potravin a suplementy volit až jako poslední.
Je libo hořčík, pořádnou dávku vitaminu C nebo vápník? Suplementy neboli doplňky stravy jsou čím dál oblíbenější součástí životního stylu mnoha lidí. A přestože mohou být v některých případech přínosné, zdravý člověk je zpravidla nepotřebuje. Spolu s nutriční specialistkou Markétou Gajdošovou přinášíme další díl o zdravém a efektivním stravování, který se tentokrát zaměřuje na výhody, ale i nástrahy a rizika suplementů.
Doplňky stravy můžeme rozdělit do dvou základních kategorií: přírodní a syntetické. První zmíněné jsou koncentrované výtažky z potravinových zdrojů a rostlin, které obsahují fytonutrienty. Ty mohou přispívat k lepšímu vstřebávání a využití v těle. Zato syntetické suplementy jsou naopak vyráběny chemickými procesy v laboratořích a mnohdy jsou levnější a dostupnější.
Jaké si tedy vybrat? Pokud nemusíme hledět na cenu, podle některých výzkumů může být bioaktivita přírodních suplementů vyšší, a to díky synergickému účinku jejich složek. To znamená, že jejich společný efekt je větší, než kdybychom jednotlivé účinky jen sečetli.
Ať už se jedná o doplňky přírodní, nebo syntetické, je potřeba mít ale na mysli stále opakovanou mantru, kterou najdete i na obalech. „Suplementy by nikdy neměly být považovány za náhradu pestré a vyvážené stravy,“ připomíná nutriční specialistka Markéta Gajdošová. Co to v praxi znamená? Většinu chybějících živin může člověk získat z jídla či nápojů a po doplňcích by měl sáhnout až v případě opravdové potřeby. Navíc v ovoci nebo zelenině jsou některé vitaminy či minerální látky v takových kombinacích s dalšími živinami, že je není možné uměle replikovat.
Zjednodušeně tak platí, že pokud chceme třeba zlepšit svůj imunitní systém, je dobré konzumovat hovězí maso a skrze něj dostat do těla zinek. Svalům a nervům zase pomůže hořčík díky ořechům a špenátu. A stejně jako minerály najdeme v pestré stravě i potřebné vitaminy. Například vitamin C, který působí v tkáních a plazmě jako antioxidant, je možné získat z citrusových plodů nebo listové zeleniny. Vitamin B12, který zase podporuje tvorbu červených krvinek a jejž také obsahuje řada oblíbených suplementů, najdeme ve zvěřině, mléčných výrobcích i rybách.
Někdy se ale doplňky skutečně mohou hodit, především tehdy, kdy je obtížné získat jejich dostatek pouze z běžné výživy. Jedná se třeba o vitamin D nebo omega-3 mastné kyseliny, kterých je v potravinách obecně málo. Nemluvě o lidech s určitými stravovacími návyky. Třeba vegetariáni a vegani obvykle zvolí vitamin B12, železo a omega-3 mastné kyseliny, které jsou obtížně dostupné z čistě rostlinné stravy.
Těhotné ženy zase potřebují vyšší dávky kyseliny listové, železa i vápníku, sportovci mohou vyhledávat bílkoviny a elektrolyty. Vždy záleží na individuálních potřebách jednotlivce a pro všechny platí poučka, že by se měli nejprve poradit s odborníkem, podstoupit základní krevní rozbor a až potom o zařazení suplementů rozhodovat. „Užitečná může být i revize jídelníčku a zamyšlení se nad tím, zda v základu nejde potřebná živina doplnit přirozenou cestou skrze stravu,“ dodává Gajdošová.
Nadměrné užívání minerálních suplementů, například železa nebo zinku, může vést k toxicitě.
Zatímco nedostatek určitých živin může představovat pro člověka riziko, nevyhne se mu ani při přílišném nadbytku suplementů. Ten může v některých případech způsobit toxicitu, což vede k vážným zdravotním problémům. Mezi ně může patřit poškození jater nebo kostní problémy, což je obzvlášť rizikové u vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K). „I nadměrné užívání minerálních suplementů, například železa nebo zinku, může vést k toxicitě, potažmo ovlivnit vstřebávání jiných živin,“ vysvětluje Gajdošová.
Zvlášť škodlivé pak mohou být ty suplementy, které jsou spojeny s pochybnými zdravotními tvrzeními. Opatrní bychom měli být u spojení jako detoxikační produkt nebo spalovač tuků. Suplementy navíc nefungují ani v rámci prevence některých onemocnění. Jak odbornice upozorňuje, vitaminové ani minerální doplňky podle studií nesnižují riziko rakoviny či kardiovaskulárních onemocnění. Stejně tak v jejich prevenci zatím není vědecky potvrzena ani role omega-3 mastných kyselin.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsU produktů, které slibují „zázraky“, je navíc klíčové ověřit si, zda se na nich nachází certifikace třetí strany, jako je třeba NSF International nebo USP. Jedná se o nezávislé organizace, které se zaměřují na testování a certifikaci v oblasti bezpečnosti a kvality léků a dalších produktů.
Pokud ale pilulky nedovážíme z daleka, můžeme se v rámci Evropské unie spolehnout na legislativu, která stanovuje pravidla pro složení, označování a bezpečnost suplementů prodávaných přímo v EU. Místní trh kontroluje Evropský úřad pro bezpečnost potravin a každá členská země má i své vlastní národní orgány – v Česku se jedná o Státní zdravotní ústav –, dohlížející na dodržování pravidel. Na evropském trhu se navíc využívá takzvaná zásada předběžné opatrnosti, což znamená, že pokud existuje vědecký důkaz o potenciálním riziku produktu, jeho prodej může být omezen nebo úplně zakázán.