Live

zobrazit nejnovější

18. 10. 2023 10:09

Rychlá zpráva

Blízký východ zachvátily protesty proti Izraeli kvůli výbuchu nemocnice, jeho vina přitom není jistá

V Jordánsku, Turecku, Iráku, Tunisku či Egyptě se od pondělního večera srocují tisíce lidí před budovami izraelských ambasád či na náměstích. Demonstrují proti Izraeli kvůli výbuchu nemocnice v Pásmu Gazu, kde zemřely stovky lidí. Kdo za explozí stojí, není ale vůbec jasné – izraelská armáda tvrdí, že s útokem nemá nic společného a že to byli naopak teroristé z islámského džihádu, kdo neštěstí způsobil. Údajně jim měla zbloudit raketa, kterou vystřelili na Izrael, a dopadla do místa, kde v areálu špitálu ukrývali uprchlíci.

18. 10. 2023 09:21

Rychlá zpráva

elon-musk_1Foto: Midjourney/X Corp.

Síť X chce otestovat roční poplatek jeden dolar za základní funkce

Sociální síť X vymyslela a otestuje nový model předplatného. Za použití základních funkcí, jako je lajkování, přeposílání nebo citování příspěvků jiných uživatelů, chce vybírat roční poplatek jeden dolar. Předplatné pojmenovala „Not A Bot“ a má jít o způsob, jak bojovat proti robotům a spammerů, s nimiž má síť dlouhodobé problémy. Poplatek se má v jednotlivých zemích lišit v závislosti na směnném kurzu. Schéma bude nejprve dispozici uživatelům na Novém Zélandu a Filipínách a testování se nedotkne stávajících uživatelů, noví však budou moci pouze prohlížet a číst příspěvky, sledovat videa a účty.

18. 10. 2023 08:50

18. 10. 2023 08:03

18. 10. 2023 07:42

Rychlá zpráva

Rakousko zavedlo namátkové kontroly na hranicích s Českem, to samé platí na těch s Německem i Slovenskem

Namátkové kontroly na hranici s Českem kvůli migraci zavedlo od půlnoci už i Rakousko a trvat mají deset dní. Stejné opatření platí od pondělí na hranicích s Německem a Česko už dva týdny kontroluje některá auta na hranicích se Slovenskem.

18. 10. 2023 07:06

18. 10. 2023 06:38

Rychlá zpráva

V izraelsko-palestinském konfliktu přituhuje, do oblasti míří Biden, několik politiků ale schůzku s ním zrušilo

Při včerejším výbuchu v nemocnici Al-Ahlí ve městě Gaza zemřelo podle médií nejméně 500 lidí. Hamás obvinil z útoku Izrael, podle izraelské armády ale detonaci způsobila vadná raketa odpálená palestinskými radikály. Do oblasti dnes míří americký prezident Joe Biden, aby Izraeli vyjádřil podporu a jednal o humanitární situaci v Gaze, plánované setkání s ním ale už v reakci na poslední události zrušil předseda Palestinské samosprávy ze Západního břehu Jordánu Mahmúd Abbás, Jordánsko pak odvolalo na dnešek plánovaný summit se Spojenými státy, Egyptem a Palestinci.

18. 10. 2023 06:21

17. 10. 2023 21:43

17. 10. 2023 20:38

Rychlá zpráva

tom-hanks-greyhound-2020Foto: Apple

Hlas Toma Hankse vytvořený umělou inteligencí na internetu propaguje pojištění, zjistil herec

Herec Tom Hanks na svém Instagramu vystoupil proti videu, které jeho hlasem propaguje zubařské pojištění – ale vytvořila ho umělá inteligence. Ta namluvila reklamu bez jeho svolení. Není sám, který se s podobným problémem setkal. V září britský herec Stephen Fry uvedl, že AI naposlouchala audioknihy Harryho Pottera, které načetl, a hlas pak byl použit k namluvení komentáře k historickému dokumentu. Podle něj jsou tyto technologie „existenciálním ohrožením“ hereckého živobytí.

17. 10. 2023 19:45

Rychlá zpráva

Skupina PPF měla v pololetí čistý zisk 17,4 miliardy korun

Skupina PPF vykázala v prvním pololetí letošního roku čistý zisk 709 milionů eur (17,4 miliardy korun) proti ztrátě 400 milionů eur (9,8 miliardy korun) ve stejném období loni. Aktiva skupiny PPF v prvním pololetí dosáhla 1,08 bilionu, v letošním roce tak stoupla o devět procent. „Zejména naše bankovní, telekomunikační a mediální aktiva přispěla k celkovému čistému zisku srovnatelnému s předcovidovými výsledky,“ řekla finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková.

17. 10. 2023 19:28

Doporučujeme

„Ukazuje se, že právě co se týče mikrobiomu, dochází k podobnosti mezi majitelem a psem. Pokud bude zájem veřejnosti, jsme schopni i reporty propojit.“

- Veronika Seidlová z Genetify k vyšetřování střevního mikrobiomu

Čtěte dále

17. 10. 2023 18:33

Rychlá zpráva

smartwings-1Foto: Smartwings

Smartwings loni zdvojnásobily tržby na 19,3 miliardy

Český letecký dopravce Smartwings loni dosáhl čistého zisku 478 milionů korun. Meziročně je to o čtvrtinu méně. Tržby zdvojnásobil na 19,3 miliardy korun. Firma uvádí, že za snížením zisku stojí hlavně úroky spojené s půjčkami, které sloužily pro zmírnění dopadů pandemie covid-19. Dopravce uvádí, že pokračuje v restrukturalizaci.

 

 

17. 10. 2023 17:48

Rychlá zpráva

Podělil se o sendvič s manželkou, banka ho propustila. Soud potvrdil, že může

Citibank vyhrála soud se svým bývalým zaměstnancem týkající se kauzy, v rámci které si během pracovní cesty nárokoval výdaje na sendvič a kávu pro svou partnerku a následně o tom lhal. Během služební cesty v Amsterdamu muž pracující sedm let v londýnské pobočce Citi jako analytik tvrdil, že snědl dva sendviče, dvě kávy a dva těstovinové pokrmy a požadoval jejich proplacení. Záležitost eskalovala, banka ji interně vyšetřovala a nakonec zaměstnance propustila. Ten podal na Citi žalobu k soudu pro nespravedlivé propuštění, soudce dal nyní za pravdu Citibank s tím, že nejde o finanční částky, ale o nepravdivé údaje a chování žalobce.

17. 10. 2023 16:52

Rychlá zpráva

Podle odpadních vod je covidu podobně jako během pandemie

Covidu je podobné množství jako během pandemických let, i když oficiální statistiky hlásí velmi nízké počty. Ukazují to data pražské Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), která v hlavním městě sleduje výskyt viru v odpadních vodách. Hodnoty se navíc dále zvyšují. Počty hospitalizovaných pacientů zůstávají nízké. Odborníci ale varují, že opakované nakažení může lidem způsobit i celoživotní následky, upozorňují Hospodářské noviny.