Investují jako na běžícím pásu. Česko-slovenský fond Zaka letos podpořil již dvacet startupů

Nejnovějším přírůstkem je španělská aplikace, která uživatelům umožňuje rezervovat si téměř jakékoliv služby z domova.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zaka-vc-2

Foto: Zaka VC

Zakladatelé fondu Zaka VC Peter Zálešák a Ján Kasper

0Zobrazit komentáře

Vznikl spojením dvou rodin, jež se rozhodly podporovat startupy s potenciálem stát se výraznými hráči na globálním trhu. Celkem má fond Zaka VC v plánu během deseti let investovat do více než stovky firem přes sedm set milionů korun, své aktivity proto rozběhl velmi svižným tempem. Za čtyři roky své existence už podpořil více než čtyřicet společností, z toho dvacet jen během letoška částkou přesahující tři miliony eur, tedy bezmála 75 milionů korun. V Evropě se tím zařazuje mezi nejaktivnější hráče svého oboru.

Zaka VC i ve svém názvu odkazuje na dvě zakládající rodiny Zálešákových a Kasperových. Slovák Peter Zálešák je spolumajitelem prodejců elektroniky Nay na Slovensku a Electro World v Česku (ty podepsaly memorandum o spojení s prodejcem Datart). Rodina Kasperových působí v desítkách firem v marketingu, energetice či prodeji aut. Kombinovaně tyto společnosti generují roční tržby ve výši 25 miliard korun.

Nyní fond oznámil další investici, konkrétně do španělské aplikace Webel, která uživatelům umožňuje vyhledávat a rezervovat si různé služby. Investiční kolo ve výši 2,1 milionu eur (52 milionů korun) vedl estonský fond Trind Ventures, Zaka v něm ale patřila mezi významné investory.

Webel zprostředkovává svým zákazníkům služby, aktuálně více než sto tisíc služeb ročně, a to v Madridu, Barceloně a Zaragoze. Díky získané investici se chce posunout na roční poskytování více než jednoho milionu služeb a zároveň expandovat na další trhy. Podle zakladatele Nacha Tejera přitom bylo od začátku výzvou vytvořit model, jenž by přiměl uživatele, aby aplikaci neobcházeli při opakovaném objednávání.

„Pokud chceme, aby lidé prostřednictvím naší platformy zadávali opakované objednávky a platili provizi, musí hodnota, která tím vzniká pro obě strany – například snadnost, rychlost a pohodlí – převýšit ekonomickou hodnotu, kterou z transakce získáváme. Pokud tomu tak není, lidé se logicky rozhodnou pro alternativy mimo platformu,“ říká Tejero.

„Tým Webelu jsme bedlivě sledovali téměř rok. Během této doby skutečně prokázali škálovatelnost svého tržního modelu a expandovali z Madridu do Barcelony a Zaragozy s působivými růstovými čísly,“ komentuje Andrej Petrus, investiční ředitel Zaka VC.

Fond s oficiálním sídlem v Praze například v poslední době po boku České spořitelny podpořil kryptoměnový Blockmate, rakouský Tripmakery pro ubytování skupin, startup Cruxo exšéfa Rohlíku, jenž pomáhá navýšit příjmy e-shopů, nebo Sensible Biotechnologies, který tvoří technologii pro novou generaci léků. Tyto i další investice můžete sledovat v naší databázi venture kapitálových investic.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina