Live

zobrazit nejnovější

10. 7. 2023 12:56

Rychlá zpráva

globusFoto: Globus ČR

Globus postaví v Čakovicích nádrž na dešťovku, která poslouží jako zdroj vody pro automyčku

Globus začne v areálu hypermarketu v pražských Čakovicích sbírat na celém svém pozemku včetně budov dešťovou vodu. Chce s ní nahradit 86 procent roční spotřeby vody v myčce aut, kterou zde provozuje. Do konce roku tak vybuduje systém odtoků dešťové vody spolu s retenční nádrží o objemu 406 metrů krychlových, přes kterou ročně proteče okolo 20 tisíc metrů krychlových srážkové vody.

10. 7. 2023 12:27

Rychlá zpráva

Austrálie bude jako první země využívat na léčbu některých duševních poruch psychedelika

V Austrálii začali od 1. července autorizovaní psychiatři předepisovat svým pacientům MDMA a psilocybin, hlavní psychoaktivní složku psychedelických hub. První látku, která je známá spíše jako extáze, budou využívat pro léčbu posttraumatické stresové poruchy, psilocybin pak k léčbě deprese. Obě drogy jsou přitom v Austrálii nelegální. Podle australského úřadu pro léčivé přípravky jsou látky relativně bezpečné, když se s nimi pracuje v lékařsky kontrolovaném prostředí, některým odborníkům ale tento krok přesto přijde předčasný.

 

10. 7. 2023 11:25

10. 7. 2023 10:49

Rychlá zpráva

valkaFoto: Unsplash / UX Gun

Armády nemusejí podávat zprávy o své uhlíkové stopě, odborníci apelují na změnu

Letošní červen byl podle agentury Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus nejteplejší v historii měření. Vědci a ekologické skupiny tak zvyšují tlak na OSN, aby přiměla armády zveřejnit informace o svých emisích a ukončila dlouholetou výjimku, díky které neměly povinnost evidovat některé druhy zatížení klimatu. Podle odhadu odborníků z roku 2022 patří armády mezi největší spotřebitele paliv na světě a na celosvětových emisích skleníkových plynů se podílejí 5,5 %. Přesná data však nejsou známa.

10. 7. 2023 10:23

Rychlá zpráva

Američtí spisovatelé žalují OpenAI kvůli zneužití autorských práv

Komička a spisovatelka Sarah Silverman a autoři Christopher Golden a Richard Kadrey žalují společnosti OpenAI a Meta u okresního soudu v USA kvůli porušení autorských práv. Argumentují tím, že společnosti trénovaly své modely umělé inteligence na jejich dílech, která jsou dostupná online, bez souhlasu autorů.

10. 7. 2023 09:52

10. 7. 2023 09:11

Rychlá zpráva

Moderátor BBC čelí obvinění, že platil teenagerovi za sexuální fotografie

Nejmenovaný moderátor britské veřejnoprávní stanice BBC čelí obvinění ze strany bulvárního listu The Sun, který tvrdí, že moderátor platil teenagerovi za sexuálně explicitní fotografie. Není jasné, kolik bylo dospívající osobě let, ani jakého byla pohlaví, ale podle bulvárního deníku jí bylo 17 let, když platby začaly. BBC dnes uvedla, že veškerá obvinění bere velmi vážně a prověřuje je. Kvůli svému postupu však bude ještě dnes čelit otázkám vlády.

10. 7. 2023 08:23

10. 7. 2023 07:44

Rychlá zpráva

OMV nebude podle svého šéfa omezovat nákupy plynu z Ruska

Rakouská energetická skupina OMV nehodlá přestat nakupovat plyn z Ruska. Podle vyjádření jejího šéfa Alfreda Sterna bude kupovat plyn od ruského firmy Gazpromu podle smlouvy z roku 2018, která platí až do roku 2040. Firma, která pokrývá necelou třetinu rakouského trhu, se ale prý snaží o větší diverzifikaci svých dodavatelů.

10. 7. 2023 07:10

10. 7. 2023 06:33

Rychlá zpráva

Joe Biden dorazil do Londýna, setká se s králem, na okraji summitu NATO prý i s tureckým prezidentem

Den před zahájením summitu NATO ve Vilniusu dorazil do Evropy americký prezident USA Joe Biden. Jeho Air Force One přistál v neděli pozdě večer na letišti Stansted na severu Londýna, dnes jej přijme britský král Karel III. Biden má v Evropě strávit čtyři dny a navštívit tři země, hlavní částí jeho programu je dvoudenní summit Severoatlantické aliance v Litvě. V souvislosti s ním by se měl podle vyjádření Ankary setkat i s tureckým prezidentem Erdoganem, Bílý dům ale tuto schůzku nepotvrdil.

 

 

9. 7. 2023 22:01

9. 7. 2023 20:47

Rychlá zpráva

Strážci Národního parku Šumava dostanou kamery, aby nahrávali jednání s turisty

Vedení Národního parku Šumava se rozhodlo, že pořídí svým strážcům kamery, aby mohli zaznamenávat, jak s nimi jednají jeho návštěvníci. Ty jsou totiž stále agresivnější a kamery, které zaznamenají neshody, mají sloužit k řešení případných následných sporů. Nošení kamer si zaměstnanci parku vyzkoušeli na nejexponovanějších místech Šumavy už loni.

9. 7. 2023 19:31