Live

zobrazit nejnovější

1. 4. 2024 10:13

Rychlá zpráva

new-york-uliceFoto: Pexels/Nout Gons

New York chystá chatbota, co má pomáhat obyvatelům i podnikům, ještě se ale musí doučit všechna pravidla

Město New York vyvíjí vlastního chatbota na bázi umělé inteligence od Microsoftu a slibuje si od něj, že místním obyvatelům, drobným podnikatelům, ale i třeba vlastníkům bytů pomůže řešit běžné otázky související se životem a provozováním byznysu ve městě. Podle mluvčí radnice jich už dokázal tisícovky správně vyřešit.

Pak si ale program vzala do parády nevládní organizace The Markup, která mu začala klást otázky cílené na to, aby se ukázalo, zda si je vědomý všech platných pravidel. A vyšlo najevo, že chatbot dává odpovědi, které s nimi v souladu nejsou. Když něco podobného zkusili redaktoři Quartzu, na některé stejné otázky program odpověděl už správně, na některé stále špatně.

Newyorský starosta Eric Adams je velký fanoušek využívání technologií při správě města, ne vždy se ale jeho rozhodnutí setkají s nadšením. Loni na podzim mu například bylo vyčítáno, že se jeho hlasem uskutečnila řada robotických telefonátů, kdy s obyvateli „mluvil“ jazyky, které sám neovládá, třeba jidiš.

1. 4. 2024 08:41

1. 4. 2024 07:11

Rychlá zpráva

Biden čelí kritice, že na Velikonoční neděli vyhlásil den transgender osob

Americký prezident Joe Biden čelí kritice republikánů, exprezidenta Donalda Trumpa i náboženských konzervativců, že na Velikonoční neděli vyhlásil den transgender osob. Ten se po celém světě už několik let slaví právě 31. března, na který letos připadl Boží hod velikonoční. Republikáni katolíka Bidena vyzvali, aby se omluvil milionům křesťanů, které mohl krok Bílého domu urazit. Podle Bidenova mluvčího Andrewa Batese používají republikáni nenávistnou rétoriku, jejímž cílem je rozdělit americkou společnost.

1. 4. 2024 06:00

31. 3. 2024 20:23

31. 3. 2024 18:46

Doporučujeme

„Všechno je to byznys. Akorát se to bojíme říkat. Vždyť jsme tu skoncovali s komunismem a řekli si, že bude lepší vrátit se ke kapitalismu. Komunismus zahníval, protože nic nevymýšlel, nic nevyvinul.“

- kardiolog Petr Neužil o propojení byznysu a výzkumu

Čtěte dále

31. 3. 2024 17:03

31. 3. 2024 15:16

31. 3. 2024 13:39

Rychlá zpráva

Schengen se rozšířil o další dvě země, vstoupily do něj Bulharsko a Rumunsko

Bulharsko a Rumunsko po 13 letech čekání dnes oficiálně vstoupily do schengenského prostoru. Zatím končí kontroly na vnitřních vzdušných a námořních hranicích s ostatními členskými zeměmi, pozemní kontroly zůstávají, což znepokojuje řidiče kamionů, upozornila agentura AFP. Důvodem zachování kontrol na silnicích je veto Rakouska, které se obává přílivu žadatelů o azyl.

31. 3. 2024 12:09

Doporučujeme

Má smysl jít do kina na novou Godzillu a King Konga? Za nás jednoznačně ano.

godzilla-a-kong

31. 3. 2024 10:41

31. 3. 2024 08:58

Rychlá zpráva

Pětina nových elektrických aut prodaných loni v EU byla vyrobená v Číně

Na celkovém prodeji automobilů s plně elektrickým pohonem v Evropské unii se v loňském roce téměř 20 procenty podílely vozy vyrobené v Číně. V letošním roce by měl tento podíl vzrůst na více než 25 procent. Vyplývá to ze studie, kterou tento týden zveřejnila Evropská federace pro dopravu a životní prostředí.

Více než polovinu elektromobilů dovezených loni do EU z Číny nicméně tvořily vozy západních značek v čele s americkou Teslou. Podíl čínských značek na trhu s elektromobily v EU loni činil necelých osm procent, do roku 2027 by se však mohl vyšplhat na 20 procent, píše se ve studii.