Live

zobrazit nejnovější

15. 5. 2023 13:51

Doporučujeme

„Jídlo nemusí být za každou cenu složité, aby to bylo dobré. I z málo věcí jde totiž udělat zábava, když si to člověk umí představit.“

- Bára Karpíšková o svém novém bistru Bjukitchen

Čtěte dále

15. 5. 2023 13:10

Rychlá zpráva

boltFoto: Bolt

Do vedení české pobočky Bolt nastupuje Peter Mesarč

Do vedení české pobočky Bolt nastupuje Peter Mesarč jako nový Country Manager pro její služby mikromobility. Bude tedy zodpovědný za provoz flotily sdílených koloběžek a kol Bolt v České republice i na Slovensku. Od roku 2018 ve společnosti působil na několika pozicích v Praze i Bratislavě, předtím pracoval pro Východoslovenskou energetiku.

15. 5. 2023 12:34

Rychlá zpráva

Odborové svazy vyhlásily stávkovou pohotovost

Odborové svazy vyhlásily s okamžitou platností kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stávkovou pohotovost, zejména kvůli extrémně špatné komunikaci ze strany vlády. Po dnešním odborářském jednání to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. „ČMKOS s okamžitou platností vyhlašuje stávkovou pohotovost. Je to pro nás velmi vážná situace. Jsme přesvědčeni, že to, co se odehrálo ve čtvrtek, překročilo všechny meze, které jsme si uměli představit,“ řekl Středula. Kritizoval také, že vláda s odbory nevede seriózní dialog a její kroky jsou nekoncepční.

15. 5. 2023 12:23

15. 5. 2023 12:05

Rychlá zpráva

Mediální společnost VICE hlásí bankrot

Mediální společnost Vice Media Group, jejíž hodnota v době jejích nejúspěšnějších let dosahovala 5,7 miliard dolarů, podala po letech finančních problémů žádost o bankrot. Konsorcium věřitelů společnosti, které zahrnuje Fortress Investment, Soros Fund Management a Monroe Capital, ji chce odkoupit – za většinu aktiv jí poskytne 225 milionů dolarů ve formě úvěru. Zároveň jí poskytne 20 milionů dolarů hotovosti, aby mohla v průběhu procesu prodeje pokračovat ve svých aktivitách.

15. 5. 2023 11:52

Rychlá zpráva

exploze-vesmirFoto: Depositphotos

Astronomové zaznamenali největší explozi v historii zkoumání vesmíru

Nenápadný záblesk na noční obloze se ukázal být dosud největší zaznamenanou explozí ve vesmíru. Zachytil ji mezinárodní tým vědců, který v v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society vysvětlil, že ji pravděpodobně způsobil oblak plynu, který pohltila černá díra. Výbuch je od Země vzdálený asi osm miliard světelných let a září desetkrát jasněji než jakákoliv supernova. Došlo k němu před třemi roky, vědci si ho ale všimli až po roce, kdy začal nabývat na jasnosti.

15. 5. 2023 11:26

15. 5. 2023 11:07

15. 5. 2023 10:56

Rychlá zpráva

Češi venku nejčastěji odhazují nedopalky cigaret, plasty a sklo

Začalo období, kdy trávíme více času venku, s tím také roste problém s pohazováním odpadků v přírodě, ve městě nebo u silnic neboli littering. Z nové analýzy Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku, který je součástí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, vyplývá, že podle počtu kusů Češi nejčastěji odhazují nedopalky cigaret (72 %), následované plasty (14 %) a kovy (4 %), co do hmotnosti má ale největší zastoupení sklo (30 %). Na vině je pak především nedostupnost odpadkových košů, ale také lenost a pocit, že při litteringu člověk dělá to, co dělají i druzí, takže vlastně nejde o nic špatného.

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně

15. 5. 2023 10:23

Rychlá zpráva

mickeyFoto: Depositphotos

Kultovní postavička Mickey Mouse dnes slaví 95 let

Myšák se žlutými botami, bílými rukavicemi a červenými kraťasy slaví 15. května 95 let. Právě v tento den v roce 1928 se totiž poprvé objevil v krátkometrážním filmu Plane Crazy společně se svou myší parťačkou Minnie. Mickeyho vytvořil Walt Disney společně s animátorem Ubem Iwerksem. Studio však nenašlo pro snímek distributora, do kin se tak dostal až o rok později. Letos si zároveň studio Disney připomíná 100 let od svého vzniku.

15. 5. 2023 10:02

Rychlá zpráva

uks-first-autonomous-bus-serviceFoto: Stage Coach Group

Ve Skotsku ode dneška jezdí první samořiditelné autobusy

Ve Skotsku dnes nasadili do pravidelného provozu samořízené autobusy. Jsou to vůbec první v Británii a podle provozovatele, firmy Stagecouch, zřejmě i první na světě. Trasa jejich linky AB1 poblíž Edinburghu je dlouhá 22,5 kilometru a vede přes most nad zálivem Firth of Forth. Projekt se měl připravovat deset let, zvolený řídící systém absolvoval během testování 1,8 milionu zkušebních kilometrů.

15. 5. 2023 09:21

15. 5. 2023 08:58

Rychlá zpráva

V thajských volbách zvítězila demokratická opozice, zda bude moci vládnout, ale není jasné

V nedělních parlamentních volbách v Thajsku drtivě zvítězila prodemokratická opozice. Podle předběžných výsledků se vítězem stala strana Budoucnost vpřed, kterou vede 42letý podnikatel Pita Limdžarenrat, ten dnes ráno prohlásil, že už vyzval k vytvoření spojenectví pět dalších opozičních stran. Zda ale budou moci sestavit vládu, není vůbec jasné. Zemi už devět let vede bývalý armádní generál Prajutch Čan-Oča, který se dostal k moci při vojenském převratu. Armáda sepsala pro vytvoření vlády taková pravidla, které bude pro opoziční strany velmi těžké splnit.

15. 5. 2023 07:47

Rychlá zpráva

Old houses in Prague cityFoto: Peter Vrabel / Depositphotos

Objem hypoték podle Hypomonitoru v dubnu klesl o 16 procent, sazby mírně stouply

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 10,6 miliardy korun, což je proti březnu pokles o 16 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování po třech měsících poklesů stoupla, a to z březnových 5,86 na 5,89 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

15. 5. 2023 07:16

Rychlá zpráva

Na Barrandovském mostě v Praze startuje druhá fáze oprav

Pražští silničáři zahajují letošní opravy Barrandovského mostu. Ty zahrnují práce v levé polovině jižního mostu ve směru ze Smíchova do Braníku a na barrandovské rampě z ulice K Barrandovu. Práce mají trvat 92 dnů, tedy do 14 srpna, není ale vyloučené, že se protáhnou. Doprava bude podobně jako loni vedená ve třech namísto nynějších čtyřech pruzích v každém směru, barrandovská rampa bude uzavřená a dopad na dopravu se čeká větší než při první fázi. Samotná rekonstrukce začíná dnes, omezení dopravy jsou ale platná už od soboty.