Live

zobrazit nejnovější

7. 5. 2024 07:07

Rychlá zpráva

První let vesmírné lodi od Boeingu, který by chtěl konkurovat SpaceX, byl odložen

Boeing kvůli technické závadě odložil první let vesmírné lodi Starliner se dvěma americkými astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici. Odpočítávání se zastavilo dvě hodiny před plánovaným startem z floridského mysu Canaveral a mělo se to stát ve chvíli, kdy se oba astronauti – 61letý velitel Barry Wilmore a 58letá pilotka Sunita Williamsová – připoutávali ke křeslům ve vesmírné lodi.

Závada se vyskytla na ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V, která měla vynést vesmírnou loď na oběžnou dráhu. K dalšímu pokusu o první let stroje od Boeingu s posádkou má dojít, nové datum ale zatím nebylo oznámeno. SpaceX Elona Muska tak i nadále zůstává jedinou americkou soukromou společností, která dokáže létat do vesmíru a jediným americkým dodavatelem těchto služeb pro NASA, která sama do vesmíru už létat nedokáže ani to do budoucna neplánuje.

6. 5. 2024 20:50

Rychlá zpráva

gazaFoto: Depositphotos

Hamás údajně souhlasí s návrhem příměří, Izrael se zatím nevyjádřil

Teroristická organizace Hamás, která svým útokem ze 7. října odstartovala nynější ozbrojený konflikt na území Izraele včetně vojenské operace uvnitř Pásma Gazy, údajně potvrdila vyjednávačům Egyptu a Kataru, že je připravená přistoupit na mírové podmínky, které by pozastavily boje v Gaze. Izraelská armáda nyní zahájila další část operace a vstoupila do města Rafáh na jihu Gazy. Součástí dohody by mělo být mimo jiné příměří a klid zbraní trvající 42 dní. Jestli se Izrael připojí, není jasné.

6. 5. 2024 19:59

6. 5. 2024 16:37

Rychlá zpráva

Moose in Gros Ventre Campgroud 4Foto: Dave Bezaire/Wikipedia Commons

V Krkonoších se objevil los, zřejmě přišel z Polska

V české části Krkonoš se po desítkách let objevil los evropský. Zřejmě jde o jedince, kterého v minulých dnech zaregistrovali polští kolegové na pomezí Sovích a Krzeszowských hor v Polsku, řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Podle něj je zatím předčasné spekulovat o tom, zda se losi v Krkonoších usadí natrvalo nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský,“ sdělil Drahný.

6. 5. 2024 15:45

6. 5. 2024 14:13

6. 5. 2024 12:26

6. 5. 2024 09:26

6. 5. 2024 08:43

Rychlá zpráva

Xi Visits Europe, Seeking Strategic Opportunity

Čínský prezident Si Ťin-pching zavítal po pěti letech opět do Evropy a pro svou pečlivě plánovanou návštěvu, jíž chce posílit čínský pohled na světové rozložení sil, si zvolil na první pohled nesourodou kombinaci tří zemí – Francii, Srbsko a Maďarsko.

6. 5. 2024 07:51

Rychlá zpráva

Izraelská armáda zahájila podle tamních médií evakuaci části Rafáhu

Izraelská armáda dnes ráno zahájila evakuaci části Rafáhu na jihu Pásma Gazy před dlouho chystanou ofenzivou v této oblasti, informoval o tom deník Haarec a server The Times of Israel. Podle nich izraelská armáda vyzývá k evakuaci civilisty ve východní části Rafáhu. Armáda ale tuto informaci zatím oficiálně nepotvrdila.

Podle The Times of Israel armáda vybízí civilisty, aby se přesunuli do humanitární zóny na pobřeží a do oblastí nedalekého Chán Júnisu. Deník Haarec uvedl, že detaily evakuace mají k dispozici mezinárodní a palestinské humanitární organizace.

6. 5. 2024 07:02