Live

zobrazit nejnovější

16. 3. 2024 16:37

16. 3. 2024 14:36

Rychlá zpráva

Zemanův stav se nezhoršil, zůstává ale na jednotce intenzivní péče

Bývalý prezident Miloš Zeman po čtvrteční operaci krevní sraženiny v motolské nemocnici zůstává na jednotce intenzivní péče. Jeho zdravotní stav je stále vážný, ale stabilizovaný, nezhoršil se, uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Zemanův zdravotní stav zhodnotí a o dalším postupu rozhodne v pondělí ráno lékařské konzilium, řekl jeho spolupracovník Vratislav Mynář.

16. 3. 2024 14:03

16. 3. 2024 11:46

Rychlá zpráva

V Rusku volí prezidenta. Putinova strana oznámila, že čelí kyberútoku

V Rusku druhým dnem pokračují prezidentské volby, při kterých část voličů může využít elektronickou formu hlasování. Vládnoucí strana Jednotné Rusko mezitím oznámila, že její internetové služby se staly terčem rozsáhlého kybernetického útoku. Strana prý proto odstavila veškerou svou méně důležitou digitální infrastrukturu.

16. 3. 2024 09:41

16. 3. 2024 08:04

15. 3. 2024 19:59

15. 3. 2024 18:50

Rychlá zpráva

Ve Francii může rychlou módu zatížit ekologický poplatek

Dolní komora francouzského parlamentu podpořila řadu opatření, která mají snížit atraktivitu levné rychlé módy, zejména oblečení od čínských masových výrobců. Francie by tak byla první zemí na světě, která „legislativně omezí excesy ultra rychlé módy“, uvedl Christophe Bechu, ministr pro ekologickou transformaci. Mezi klíčová opatření patří zákaz reklamy na nejlevnější textil a ekologický poplatek za levné zboží. Ten bude nejprve činit pět eur za kus, od roku 2030 by se ale mohl vyšplhat na 10 eur za kus.

Podle zákona bude Francie při určování toho, co je rychlá móda, uplatňovat kritéria, jako je objem vyrobeného oblečení a rychlost obratu nových kolekcí. Členka politické strany Horizons Anne-Cecile Violland poznamenala, že čínská společnost Shein a jejích 7 200 nových kusů oblečení denně je ukázkovým příkladem intenzivní výroby módy. Výrobci rychlé módy budou také nuceni informovat spotřebitele o dopadu své produkce na životní prostředí.

15. 3. 2024 17:52

15. 3. 2024 17:46

Rychlá zpráva

berlintechno

Techno scéna v Berlíně se dostala na seznam UNESCO. Pro město je kulturně důležitá

Německé ministerstvo kultury a německá komise UNESCO zapsaly berlínskou techno scénu na svůj seznam nehmotného kulturního dědictví. Ocenily její přínos ke kulturní identitě města. Berlínská Clubcommission, tedy síť, která berlínské techno kluby a hudebníky sdružuje, tento krok označila za „další milník pro techno producenty, umělce, provozovatele podniků a organizátory akcí“.

„Techno se stalo útočištěm pro lidi, kteří jsou na okraji společnosti, a Berlín jako místo, které je tolerantnější, je přirozeně přitažlivý, když pocházíte z míst, která jsou méně tolerantní,“ řekl pro deník The Guardian Peter Kirn, jeden z tamních DJs.

15. 3. 2024 15:46

Doporučujeme

„Je to jednoduchá věc, postižení přitom žádnou pořádnou výbavu nemají. Vždycky jsem dělal věci, které byly nedostupné, v osmdesátých letech na snowboardech taky jezdily jenom hvězdy.“

- Peter Huta, výrobce lyží a snowboardů i pro handicapované

Čtěte dále

15. 3. 2024 14:27

Rychlá zpráva

DSEI-2023-Rheinmetall-to-present-cutting-edge-defence-technologies-in-London.jpg

Německá zbrojovka Rheinmetall chystá otevřít nové továrny na Ukrajině

Německý výrobce zbraní Rheinmetall se chystá otevřít na Ukrajině nové závody na výrobu munice či vojenských vozidel. Ve čtvrtek to podle agentury AFP oznámil šéf společnosti Armin Papperger. Podle něj firma počítá s výrazným zvýšením produkce dělostřeleckých granátů. Rheinmetall očekává, že se její příjmy v letošním hospodářském roce zvýší ze 7,2 na deset miliard eur, tedy asi 252 miliard korun.

Rheinmetall, který je největším výrobcem zbraní v Německu, počítá s významným zvýšením výrobní kapacity pokud jde o munici pro dělostřelectvo. Do konce roku 2025 by firma chtěla zvýšit výrobu na 700 tisíc granátů ročně a pak na 1,1 milionu granátů ráže 155 milimetrů. Za tímto účelem plánuje otevřít tři nové továrny v Německu, v Litvě a na Ukrajině. Podle Pappergera roční poptávka před válkou na Ukrajině činila zhruba 70 tisíc granátů ročně.