Live

zobrazit nejnovější

19. 3. 2024 13:24

19. 3. 2024 12:01

19. 3. 2024 10:37

Rychlá zpráva

Svět by měl podle šéfa Saudi Aramco přestat snít o postupném odchodu od ropy a plynu

Poptávka po ropě a plynu poroste a letos dosáhne nových rekordů – přesvědčen je o tom šéf největší energetické firmy světa, saúdskoarabské Saudi Aramco Amín Násir. Ten své názory prezentoval na energetické konferenci v Houstonu. Transformace energetického průmyslu podle něj selhává a svět by měl přestat fantazírovat o postupném odchodu od ropy a plynu, a naopak počítat s jejich rostoucí spotřebou, ta by podle něj mohla trvat až do roku 2045.

19. 3. 2024 09:08

Rychlá zpráva

renata-kellnerovaFoto: PPF

Slovenské osobnosti žádají Kellnerovou, aby zastavila normalizaci televize Markíza

Učinili tak v otevřeném dopise adresovaném českým vlastníkům nejsledovanější slovenské televize. Prostřednictvím firmy CME patří do skupiny PPF, kterou vede Renáta Kellnerová. Ta skupinu převzala po smrti manžela, miliardáře Petra Kellnera. Osobnosti majitele vyzývají, aby odolali tlaku slovenské vlády a zachovali společenský význam televize.

Ve slovenských médiích se totiž objevily informace, že v zákulisí Markízy, která čelí bojkotu vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, zuří boj o podobu zpravodajství. Redakční rada mateřské společnosti CME, složená z renomovaných novinářů, došla po prověření na místě k závěru, že Markíza dodržuje standardy etické a profesionální žurnalistiky a dbá na zásady objektivity, nestrannosti a věcné správnosti.

Slovenská vláda se podle kritických hlasů snaží omezit nezávislost objektivně pracujících médií. Tamní ministerstvo kultury před týdnem připravilo nový návrh zákona o veřejnoprávní televizi a rozhlasu (nyní RTVS), který by podle kritiků vedl k ovládnutí stanice a jeho programu státem. Vláda se zároveň podle některých médií snaží tlačit i na majitele Markízy.

19. 3. 2024 08:34

19. 3. 2024 07:58

Rychlá zpráva

manuel-cosentinoFoto: Manuel Cosentino

Japonská centrální banka po 17 letech zvedla základní úrokovou sazbu

Japonská centrální banka podle očekávání jako poslední na světě upustila od záporných úroků. Základní sazbu zvýšila poprvé po 17 letech z minus 0,1 procenta na interval nula až 0,1 procenta. Záporné sazby snižovaly atraktivitu japonského jenu pro globální investory, což vedlo k poklesu jeho kurzu.

Japonská ekonomika postupně ztrácí konkurenceschopnost a produktivitu, zatímco počet obyvatel se snižuje s tím, jak Japonci stárnou a mají méně dětí. Japonsko v roce 2010 opustilo pozici druhé největší ekonomiky světa a na jeho místo se dostala Čína. Loni pak Japonsko přišlo i o třetí příčku, z níž ho sesadilo Německo.

19. 3. 2024 07:06

18. 3. 2024 21:23

Rychlá zpráva

duna-paulFoto: Vertical Entertainment

Druhá část Duny v tržbách překoná 500 milionů dolarů

Duna: Část druhá má nakročeno k překonání velkého kasovního milníku. Pokračování sci-fi režiséra Denise Villeneuvea vydělalo celosvětově 494,7 milionu dolarů, z toho 208 milionů v Severní Americe a 289,4 milionu v zahraničí. Film by měl v pondělí překonat hranici 500 milionů dolarů, což je číslo, kterého v postpandemické době zatím dosáhlo jen málo filmů. Za pouhých deset dnů na velkém plátně překonalo pokračování Duny celou „domácí“ tržbu prvního filmu, která činila 108 milionů dolarů. Je však třeba poznamenat, že první film z roku 2021 byl vzhledem k pandemii covidu uveden současně v kinech i na HBO Max.

18. 3. 2024 20:26

Doporučujeme

„Měl jsem pocit, že i když jsme malá firma, hýbeme se po odeznění pandemie kupředu jako obří tanker. Ale já se chtěl hýbat rychlostí motorového člunu. Cítil jsem, že musíme začít dělat věci jinak.“

- Sanjiv Suri, zakladatel Zátiší Group

Čtěte dále

18. 3. 2024 19:37

18. 3. 2024 18:34

18. 3. 2024 17:38

Rychlá zpráva

bezkyFoto: Pierre Jarry / Unsplash

Podle vědců nemají zimní sporty v Česku dobré vyhlídky

Hydrometeorologové se zaměřili na klimatické vyhlídky pro české hory z hlediska toho, jaké v těchto oblastech můžeme v budoucnu čekat podmínky pro lyžování a běžkování. A jejich odhady nejsou příliš příznivé. Rostoucí průměrná teplota sice neznamená, že bude každá zima horší, v dlouhodobém průměru bude sněhu stále méně a lyžařská sezona se bude zkracovat, píší na serveru iRozhlas.

Která pohoří jsou nejohroženější, co se podmínek pro zimní sporty týče? „Nižší polohy Beskyd a Šumavy, Českomoravská vrchovina, Krušné Hory. To jsou jednoznačně nejvíce ohrožené lokality na našem území,“ shodují se Martin Pecha a Tomáš Fryč z Českého hydrometeorologického ústavu. Ohroženy jsou tak závody jako Jizerská padesátka, Krušnohorská třicítka, či běžkařská série Skitour.