Logopedický startup Speekle

Pavel HoralíkPavel Horalík

Speekle
0Zobrazit komentáře

Až 70% dětí trpí v určitém období vývoje poruchou řeči a slovenský projekt Speekle jim chce pomoci. Jedná se totiž o platformu, díky níž děti zábavnou formou cvičí výslovnost hlásek a můžou tak odstranit tento hendikep.

Děti se učí pomocí her a Speekle rodičům i logopedům vyhodnotí, jak se jim daří a jak se zlepšují. Formou úkolů tak v jednotlivých příbězích musí děti uspávat draka a šeptat mu „ššššš“ nebo pohybem jazyka řídit létající talíř aby nenarazil do hvězd. Cvičení je tak baví a není to nuda.

Za projektem stojí čtveřice studentů FIIT STU, která vyvinula vlastní algoritmus sledování jazyka.

„Při vývoji platformy jsme spolupracovali s logopedy a zjistili jsme, že za většinu problémů s výslovností může ochabnuté nebo málo vyvinuté  jazykové svalstvo. A tak jsme se zamysleli nad tím, jak tento problém vyřešit a výsledkem je náš „tongue tracking“, který zachytává pohyb špičky jazyka,“ vysvětluje Veronika Štrbáková.

Projekt už získal několik ocenění a aktuálně běží v otevřené betě na beta.speekle.sk.

Jídelní lístek v tabletu Spectu z pohledu zákazníka

Michal PtáčekMichal Ptáček

spectu_kanada_1
0Zobrazit komentáře

O české službě Spectu, která umožnuje restauracím, kavárnám a barům dovybavit číšníky, v případě dražších tarifů poté i stoly speciálně upravenými tablety, které je možné využívat jako jídelní a nápojový lístek, už jsme psali.

Pokud chcete každopádně vidět jak systém vypadá v reálu, máte nyní možnost celou záležitost omrknout na tomto snímku od zákazníka, pocházejícím z kanadské kavárny Tea Funny, která tablety ve stolech včetně pokladního systému Poslavu už nějakou chvíli využívá.

A jsou zde i první zajímavá čísla. Od září tohoto roku si přes Spectu objednalo více než 8 000 zákazníků.

spectu_kanada_1