Mucha, Toyen i Kupka blíž než v galerii. Google představil první digitální sbírku zasvěcenou Česku
Devatenáctka kulturních institucí se rozhodla prezentovat české kulturní dědictví v digitálním prostoru. Seznámit se s ním mohou lidé po celém světě.
Národní galerie, Národní muzeum, Národní divadlo, Galerie hlavního města Prahy, Centrum současného umění DOX, Vila Tugendhat a další instituce se zapojily do vzniku první české digitální sbírky pod taktovkou Google Arts & Culture. Projekt představuje více než 2 500 digitalizovaných děl, artefaktů a prostorů, které si lze prohlédnout v ultravysokém rozlišení. Muchovu Slovanskou epopej, obrazy od Františka Kupky či Toyen, ale i interiér Vily Tugendhat tak lze prozkoumat skutečně zblízka, ať už jste kdekoliv.
Bohatá digitální sbírka s názvem The HeART of Czechia byla slavnostně uvedena 7. prosince v sedm hodin večer v Národním muzeu – a od té chvíle je přístupná veřejnosti. Do první fáze projektu se zapojilo devatenáct předních tuzemských kulturních institucí.
„Jsme hrdí na to, že se nám ve spolupráci s lokálními institucemi podařilo přiblížit kulturní dědictví České republiky lidem po celém světě. Jedná se o první sbírku věnovanou umění, architektuře a designu, kterou přinášíme do Google Arts & Culture v rámci českého předsednictví v Evropské unii,“ říká Amit Sood, ředitel Google Arts & Culture.
Projekt Google Arts & Culture vznikl před jedenácti lety a jeho tým i záběr od té doby pozvolna roste. Na počátku se do něj zapojilo sedmnáct muzeí z různých koutů světa, nyní je jeho součástí více než 2 000 partnerů z osmnácti různých zemí a v jeho digitálních sbírkách se nachází přes šest milionů artefaktů.
„Chceme, aby měly instituce možnost ukázat své kolekce a materiály tou nejlepší možnou cestou. Poskytujeme jim tak nástroje k tomu, aby mohly nabídnou uživatelům zajímavé a novátorské možnosti k prozkoumání kulturního dědictví, umění ale také různých divů světa,“ vysvětluje Liudmila Kobyakova, programová manažerka v Google Arts & Culture.
Sbírka The HeART of Czechia staví na třech tematických pilířích – umění, design a architektura. Velký záběr umožnilo zapojení institucí, jejichž kolekce oscilují mezi sbírkami obrazů, předmětů užitého umění, ale také rozmanitých artefaktů českého kulturního dědictví včetně zajímavých ukázek domácí architektonické tvorby.
Díky virtuální prohlídce budov Street View tak lze prozkoumat například brněnskou Vilu Tugendhat včetně příběhu, který se v souvislosti s touto unikátní stavbou německého architekta Ludwiga Miese van der Roheho rozvinul, kubistický dům U Černé Matky Boží, vzducholoď Gulliver od architekta Rajniše, která je dominantou Centra současného umění DOX v Praze, či historickou budovou Národního divadla.