Na gymnáziu začala se špičkovou vědou, dostala se na top univerzitu. Na studium jí ale chybí miliony

Snem Terezy Przeczkové je studovat rakovinné buňky a pomoct v zápase se zákeřnou nemocí. Věnovala se tomu už na střední škole.

Luboš KrečLuboš Kreč

terStory

Foto: archiv Terezy Przeczkové

Studentka Tereza Przeczková

0Zobrazit komentáře

V nejnovějším žebříčku nejlepších vysokých škol světa se na devátém místě umístila britská University College London. A právě na ni během jara přijali devatenáctiletou maturantku opavského gymnázia Terezu Przeczkovou, která se nyní ve veřejné sbírce snaží sehnat dost peněz, aby do Británie mohla v září vyrazit. Její dosavadní přístup ke studiu, ale vlastně i k životu je inspirativním příběhem mladé studentky, která až nečekaně odhodlaně kráčí za svým cílem – být mezinárodně úspěšnou vědkyní.

Když si člověk prochází, co všechno ve svých devatenácti letech už Tereza Przeczková stihla, snadno by jej mohla stihnout trudomyslnost (a někoho možná naštvání, že to je určitě takový ten typ nesmírně ambiciózního člověka, který druhé chtě nechtě uvádí do rozpaků). Považte…

Už v 17 letech nastoupila na stáž do oddělení membránového transportu na Fyziologickém ústavu Akademie věd, kde se věnovala výzkumu, který by mohl pomoct s vývojem léků na diabetes či hypertenzi. Opakovaně se účastnila studentských vědomostních olympiád a při studiu na gymnáziu zvládla absolvovat i předmět o buněčné biologii na olomoucké univerzitě. Je držitelkou několika Mezinárodních cen vévody z Edinburghu a probojovala se do celostátního finále soutěže Středoškolák roku 2023 i 2024.

Hraje závodně volejbal, věnuje se crossfitu a je mistryní Evropy i světa v mažoretkovém sportu. Také o sobě říká, že zdolala všechny turistům přístupné tisícovky v Moravskoslezských Beskydech, odkud pochází. A relativně nově se dala na… vzpírání. Ano, čtete správně. Na londýnské univerzitě mají elitní vzpěračský tým, takže by se znalost práce s činkami mohla hodit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V Londýně by se měla věnovat oboru, který je v době mohutného pokroku na poli genových terapií nesmírně perspektivní: biomedicína. „Na UCL bych se chtěla konkrétně zaměřit na výzkum rakoviny a její molekulární podstaty, právě tamní vědci jsou jím proslulí,“ píše Przeczková v úvodu své sbírky na platformě Donio. Cílem je získat prostředky aspoň na start studia v Británii, kde po vystoupení země z Evropské unie dramaticky zdražilo školné. V jejím případě jde o celkovou částku zhruba 1,5 milionu korun za jeden rok.

Žádosti o stipendia jí nevyšly a ani půjčky nejsou možné, ale jak řekla pro CzechCrunch: „Nevzdávám se a hodlám bojovat dál.“ Jejím akademickým snem je dostat se do týmu profesora Roba de Bruina, který zjistil, že rakovinné buňky si vyvinuly jedinečné mechanismy, jak se rychle dělit, a tak vyvíjí terapii, která by to uměla zastavit. „Věřím, že práce s týmy laureátů Nobelových cen mě posune na světovou úroveň,“ má jasno rodačka ze Štěpánkovic, která má v tuto chvíli vybráno něco přes 200 tisíc korun.

Její odhodlání a to, že se snaží vybrat od veřejnosti prostředky na studium, které si rodina zatím nemůže dovolit, připomíná příběh o něco starší Báry Cihlové. Ta si podobnou cestou vybojovala místo na Oxfordu – v roce 2021 její „kampaň“ oslovila Tomáše Čupra, který jí školné a náklady na život pro první rok na slovutné univerzitě zafinancoval. Dodnes jsou v kontaktu.

A kdyby to náhodou Tereze Przeczkové nevyšlo? Plán je prý jasný: „Nepodaří-li se vybrat dostatek financí tak, abych v září 2024 na UCL mohla nastoupit, budu žádat o takzvané deferred entry a ke studiu bych nastoupila za rok v září 2025. Dobu mezi tím bych využila pro získávání potřebných financí.“

LEGO kostky z lunárního prachu. Evropská kosmická agentura z nich na Měsíci postaví základnu

Takové dílky LEGO tu ještě nebyly – jsou totiž vyrobené z miliardy let starého meteoritu. A prý drží stejně pevně jako klasické stavebnice.

Michal MančařMichal Mančař

lego-vesmir-kostka

Foto: LEGO

Nejikoničtější LEGO kostka vytvořená pomocí 3D tisku z meteorického prachu

0Zobrazit komentáře

Lidstvo se vrací na Měsíc – a bude si tam stavět z LEGO kostek. Tedy ne z těch, které znáte z oblíbených plastových stavebnic, ale z jejich větších kopií, na jejichž tvorbu astronauti použijí měsíční prach. Prototyp těchto stavebních bloků vyvinula Evropská kosmická agentura, musela při tom ale vyřešit ten problém, že lunárního prachu na Zemi moc nemáme. Tak si pomohla miliardy let starým meteoritem.

Americká NASA a její program Artemis, do kterého je zapojena i Evropská kosmická agentura (ESA) včetně českých vědců, má za cíl návrat astronautů na Měsíc už v roce 2026. Postupně tam vznikne stálá základna, ze které se kosmičtí průzkumníci vydají na Mars. A v její výstavbě pomohou i LEGO kostky. Ty se totiž staly vzorem pro vědce ESA, kteří hledají možnosti konstrukce startovacích plošin i obytných modulů.

„Při naší práci si bereme inspiraci nejen z toho, co se nachází nad námi, ale i z věcí na Zemi. Nikdo na Měsíci ještě žádnou budovu nepostavil, takže musíme vyřešit nejen to, jak je postavit, ale také z čeho. Protože stavební materiály si s sebou vzít nemůžeme,“ uvedl vědecký pracovník ESA Aidan Cowley. Se svým týmem se tak obrátil na surovinu, které bude všude dostatek – regolit, prach z povrchu Měsíce.

„Můj tým miluje kreativní stavění a dostali jsme nápad, jestli by se hvězdný prach dal vytvarovat do tvaru podobného LEGO kostce, abychom mohli vyzkoušet různé stavební postupy. Výsledek je ohromující, a i když kostky vypadají trochu hrubě, jejich typické spojení je stále pevné, takže si můžeme hrát s různými designy,“ dodal Cowley.

Lunárního prachu však dosavadní mise programu Apollo dovezly jen omezené množství, a tak se výzkumníci rozhodli nahradit ho podobnou hmotou. A to prachem z meteoritů. Pro svůj stavební materiál ESA využila 4,5 miliardy let starý kousek nalezený v roce 2000 v Severní Africe. Vědci ho rozemleli, smíchali s chemikáliemi, které přiblíží jeho vlastnosti lunárnímu regolitu, a s pomocí 3D tisku vytvořili cihly ve tvaru známých kostek. S klasickým rozložením dva krát čtyři čudlíky.

Než je začnou vyrábět a následně z nich stavět základnu astronauti na Měsíci, budou si prototypy kosmických kostek moci užít běžní pozemšťané. Patnáct cihel zamíří do obchodů LEGO po celém světě, kde mají především v dětských návštěvnících přiživit zájem o vesmír. Ve vybraných obchodech budou vystaveny do 20. září, z Česka to bude nejblíž do prodejen v Mnichově, Kolíně a Kodani anebo do muzea LEGO House v Billundu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Vesmír zůstává pro 87 procent členů generace alfa (lidí narozených po roce 2010 – pozn. red.) předmětem obrovského zájmu, stále se zajímají o objevování nových planet, hvězd a galaxií. Doufáme, že i spojení ESA a LEGO inspiruje děti k tomu, aby si stavěly vlastní vesmírné základny,“ uvedl LEGO designér Daniel Meehan.

Pro LEGO je tento počin mimochodem další spojení s programem Artemis. Jen před pár týdny kostičková firma představila stavebnici rakety, která lidstvo vrátí na Měsíc, včetně lodě Orion, kterou z části stavěla Evropská vesmírná agentura. A kdo ví, třeba se s kosmokostkami potká i český astronaut Aleš Svoboda, jehož cesta do vesmíru vypadá stále reálněji.