Největší poptávka dnes není po programátorech, ale lidech, co umí dobře komunikovat, říká šéf LinkedInu

Michal PtáčekMichal Ptáček

LI_influencer_grid_new
0Zobrazit komentáře

Pracovní trh se v posledních letech nesmírně změnil, což potvrzují i slova šéfů většiny velkých technologických firem, podle kterých je v současné době největším problémem najít schopné, technicky zaměřené lidi, především programátory. Tato situace je patrná zejména v Mekce IT Silicon Valley, kde jsou vývojáři lákáni na až astronomické platy a benefity a sehnat toho pravého je často opravdu kumšt.

Podle CEO sociální sítě LinkedIn Jeffa Weinera tomu tak ale úplně není a důležitost programování a především jeho vlivu do budoucna se lehce přeceňuje. Weiner totiž tvrdí, že největší poptávka je a bude po lidech, kteří jsou schopni dobře písemně i verbálně komunikovat, jsou empatičtí a mají schopnost vést tým. Jinými slovy největším nedostatkovým zboží nejsou programátoři s nadprůměrným IQ, nýbrž lidé s vysokou sociální inteligencí (EQ).

alza-prodejna-budoucnosti-top

Přečtěte si takéAlza v Praze otevřela třetí Prodejnu budoucnosti. Od ledna v nich obsloužila 40 tisíc zákazníkůAlza v Praze otevřela třetí Prodejnu budoucnosti. Od ledna v nich obsloužila 40 tisíc zákazníků

Je třeba říct, že Weiner, který patří v Silicon Valley k nejrespektovanějším lídrům, nevychází ze smyšlených čísel a subjektivních pocitů. K dispozici má data zhruba 467 milionů uživatelů, kteří LinkedIn používají, a vidí, v jakých firmách pracují, na jaké inzeráty reagují a také po jakých pracovních pozicích je ze strany firem největší poptávka.

Umění komunikace umělá inteligence nenahradí

Dalším důvodem, proč dle Weinera budoucnost na pracovním trhu patří především lidem, kteří umí dobře komunikovat a vést tým, je umělá inteligence. Ta je dle něj totiž stále nesmírně daleko od bodu, kdy bude z tohoto pohledu schopna nahradit člověka.

„I když vliv umělé inteligence na náš běžný život je stále větší, stále jsme nesmírně daleko od momentu, kdy bude schopna replikovat nebo nahradit lidskou interakci. Z dlouhodobého hlediska je tedy perspektivnější zlepšovat se ve svých komunikačních a řídících dovednostech,“ řekl Weiner na konferenci magazínu Wired v San Franciscu.

programovani-3

Význam programování se dle Weinera lehce přeceňuje

I přes jeho slova nicméně programování i nadále zůstává jedním z nejlukrativnějších povolání. Například v okolí Silicon Valley a San Francisca se průměrný plat programátorů pohybuje okolo 142 tisíc dolarů ročně, v přepočtu zhruba 3,2 milionu korun. A velmi podobná situace je dle zástupců českých technologických firem dnes i na tuzemském trhu.

„Dobrý programátor si dnes v Praze přijde i na 100 tisíc měsíčně. V posledních dvou letech například jejich průměrný plat vzrostl o 25 až 50 % podle seniority a zaměření,“ říká zakladatel portálu Skrz.cz, Petr Kováčik.

CzechCrunch Jobs