Neuhýbat mužům a jako první oslovovat ženy. Mikrofeminismus se stal hitem, i díky TikToku

Místo velkých činů malé kroky, které upozorňují na pokračující genderové nerovnosti. I to je mikrofeminismus, který se stal hitem nejen TikToku.

Mikrofeminismus se dá aplikovat i v pracovním prostředí

Zdroj: Canva/CzechCrunch

Mikrofeminismus se dá aplikovat i v pracovním prostředí

2Zobrazit komentáře

Feminismus je v západní kultuře zakořeněn už dlouhá staletí. Jeho první vlna se sice datuje do roku 1848, kdy proběhl první konvent o právu žen, velmi pravděpodobně bylo ale hnutí za rovná práva a příležitosti v nějaké formě součástí životů žen už dlouho předtím. V průběhu poslední stovky let získaly ženy díky feminismu třeba volební právo nebo přístup ke vzdělání, v mnoha důležitých ohledech – i zdánlivých maličkostech – ale naše společnost stále příliš nepokročila. I proto se čím dál více objevuje trend mikrofeminismu. O co se jedná a jak ho můžeme v každodenním životě aplikovat?

Krok po kroku

Mikrofeminismus je založen na myšlence, že namísto grandiózních projevů a činů k prosazení feministických ideálů může každý podnikat malé každodenní kroky, které jsou ke změně potřebné.

Některé veřejné projevy feminismu mohou být pro někoho příliš radikální, někdy i nebezpečné nebo třeba časově příliš náročné. Pokud vám tedy není vlastní účast na protestech nebo politická aktivita, pak je právě mikrofeminismus praktickou cestou, kterou můžete svým dílem ke zlepšení postavení žen ve společnosti přispívat. A zařadit ho do každodenní praxe můžeme všechny a všichni.

Přednost mají ženy

Podobu může mít mikrofeminismus kdejakou, zpravidla ale platí, že jsou při jeho využití v každodenních situacích a mezilidských interakcích vždy upřednostňovány ženy. Je přitom pravděpodobné, že pokud se za feminist(k)u alespoň trochu považujete, podobné úkony vám nejsou cizí a už jste je nespíš někdy praktikovali, i kdyby nevědomě.

Pokud třeba přijdete do místnosti, ve které se nachází mezi mužskou většinou žena, můžete jako první pozdravit a oslovit ji. Když chcete složit ženě kompliment, že jí to sluší, můžete místo toho pochválit její sebevědomí. A jakmile vidíte, že muž přerušuje ženu, která má zrovna slovo, můžete se ozvat a vybídnout ho, ať nechá dotyčnou domluvit. Konkrétním případem může být například průběh viceprezidentské debaty v roce 2020 ve Spojených státech, kdy současná viceprezidentka Kamala Harris pokárala bývalého viceprezidenta Mikea Pence za to, že ji opakovaně přerušoval. „Pane viceprezidente, mluvím já,“ řekla tehdy Harris.

Watch on TikTok

Mikrofeminismus ale také klade důraz na jazyk, který by měl sloužit lidem, ne oni jemu. Zviditelňuje tak ženy, které mnohdy bývají v komunikaci přehlíženy. „Aktem mikrofeminismu je například hovoření o profesích v ženském rodě. Mikrofeminismus je předsazení ženských tvarů před mužské, pokud používáme lomítka, v oslovování v e-mailu nebo v tom, jak řadíme adresátky a adresáty mailu,“ vysvětluje pro CzechCrunch Markéta Brabcová, expertka na genderově podmíněné násilí a sexuální obtěžování v organizaci Konsent. 

Škála, jak ženy v každodenním životě upřednostňovat, je velmi široká a je na každém, jaký způsob si zvolí. Můj osobní mikrofeminismus? Pořád se neomlouvat. Z výzkumů víme, že se ženy omlouvají častěji než muži – i když k tomu nemusí být důvod. A tak když mám třeba dotaz na konferenci, vynechávám „omlouvám se, ale mám dotaz“, prostě se zeptám. Na to stejné se také snažím citlivě upozornit talentované ženy kolem sebe – že se za svoji existenci ani názory nemusíme pořád omlouvat,“ dodává Brabcová.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Začalo to TikTokem

V posledních několika měsících se mikrofeminismus dostal do popředí veřejného povědomí především díky sociálním sítím, konkrétně TikToku. Tam byl termín zpopularizován v březnu letošního roku, a to ve virálním videu filmové producentky Ashley Chaney. Ta se v něm zamýšlela nad malými kroky, kterými bojuje proti zdánlivě nepatrné misogynii v pracovním prostředí, a vyzvala ostatní uživatelky TikToku, aby se podělily o své vlastní projevy mikrofeminismu.

Video nasbíralo od svého publikování 2,8 milionu zhlédnutí a spustilo tisíce reakcí dalších žen, které zveřejňovaly své zkušenosti s mikrofeminismem. Některé zmiňovaly neuhýbání mužům na chodníku, uvedení nejdříve ženských jmen v hromadném e-mailu nebo třeba přidržení dveří jen ženám.

Česko stále zaostává

Ačkoliv se může zdát, že ženy mají v České republice rovných příležitostí dostatek, není tomu tak. Podle Indexu genderové rovnosti za rok 2023 si Česko sice oproti předchozím rokům polepšilo, i nadále však výrazně zaostává za unijním průměrem a jeho progres je pomalý. V porovnání s ostatními státy má také nejmenší poměrné zastoupení žen v politice a výzkumných oblastech a stále ještě neratifikovalo Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách. I přesto se ale daří měnit alespoň část věcí k lepšímu.

Vláda v oblasti rovnosti žen a mužů již přijala řadu důležitých opatření. Jedná se například o zvýhodnění zaměstnávání žen na částečné úvazky, možnost flexibilnějšího čerpání rodičovské, zvyšování počtu dětských skupin či zavedení výchovného, tedy bonusu k důchodu za vychované dítě,“ uvedla na podzim roku 2023 Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva.

Právě v celospolečenském i politickém kontextu může mít podle Brabcové vzájemná podpora důležitý přínos. „Věřím, že akty mikrofeminismu nás mohou emancipovat a dodat nám sílu a kuráž ve společnosti, kde si na systémové změny budeme muset ještě chvíli počkat,“ uzavírá.

George Clooney i Hollywood opouštějí Joea Bidena. Přešlapy mění prezidentské volby

Komentář herecké superstar ke kondici amerického prezidenta může odradit nejen dárce Demokratické strany, ale i běžné voliče.

clooney-biden

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

George Clooney se odklání od Joea Bidena

0Zobrazit komentáře

Přešlapů a zmatených přeřeků udělal Joe Biden poslední dobou více než dost. Aktuálně na summitu NATO ve Washingtonu prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského nazval Vladimirem Putinem. Na jiné tiskové konferenci, když mluvil zřejmě o své viceprezidentce Kamale Harris, zase omylem řekl „můj viceprezident Donald Trump“.

Americká veřejnost už delší dobu spekuluje, zdali je na tom prezident zdravotně dobře. Největší pochyby se vynořily koncem června po televizní debatě Joea Bidena s Donaldem Trumpem, ve které současný prezident působil unaveně a občas měl problém dokončit větu. On sám odstoupit z volebního klání odmítá, přitom se už objevil i první demokrat, který ho k tomu vyzval. A dělají to také další, mezi mnohými Američany populárnější osobnosti než politici, a sice filmaři. Naposledy se po bok hollywoodských celebrit vystupujících proti Bidenově kandidatuře přidal George Clooney.

„Mám Joea Bidena rád. Jako senátora, viceprezidenta a prezidenta. Považuji ho za svého přítele a věřím v něj. Věřím v jeho charakter, v jeho morálku. Během posledních čtyř let vyhrál spoustu bitev, kterým čelil. Jedinou, kterou vyhrát nemůže, je ta proti času. To nemůže nikdo z nás,“ napsal tento týden v komentáři pro deník The New York Times americký herec, režisér, producent, scenárista, filantrop i dlouhodobý podporovatel Demokratické strany Clooney.

„Joe Biden, kterého jsem potkal před třemi týdny na fundraisingové akci, nebyl ten, který s Barackem Obamou prosadil Obamacare v roce 2010. Nebyl to ani Joe Biden z roku 2020. Byl to stejný muž, kterého jsme viděli v debatě,“ napsal.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zmiňovaná fundraisingová akce přitom měla být triumfální událostí, které se zúčastnili kromě George Clooneyho i velcí dárci, důležití lidé z filmového byznysu a hvězdy jako například herečky Julia Roberts a Barbara Streisand, moderátor Jimmy Kimmel nebo Jack Black.

Joe Biden si užil velký potlesk, atmosféra se ale změnila, když mu lidé začali pokládat otázky. Měl údajně problém dát dohromady odpovědi. Projevilo se to, co o něco později viděli i diváci televizní debaty. Nakonec se z akce stal večer, kdy Joe Biden přišel o George Clooneyho, píše The Wall Street Journal.

Sociální sítí X se šíří video, na kterém bývalý prezident Barack Obama prakticky za ruku odvedl Bidena z pódia. Ten působil, jako by nevěděl, kde je. Blízcí spolupracovníci prezidenta podle listu namítají, že Clooney nestrávil na akci s prezidentem dostatečné množství času, aby se mohl přesvědčit o tom, že je prezident v pořádku. Hlasy z okolí herce ale tvrdí opak.

Mikrofeminismus se dá aplikovat i v pracovním prostředí

Přečtěte si takéMikrofeminismus roste na oblibě i díky TikTokuNeuhýbat mužům a jako první oslovovat ženy. Mikrofeminismus se stal hitem, i díky TikToku

O tom, jak moc je komentář Clooneyho důležitý a jakou váhu mu přikládají minimálně v Demokratické straně, svědčí i fakt, jaký poprask podle The New York Times vzbudily už jen informace o tom, že má Clooneyho text v novinách vyjít. Filmový magnát a bývalý výkonný ředitel Walt Disney Studios Jeffrey Katzenberg, který je aktuálně zapojený do Bidenovy kampaně, se údajně snažil Clooneymu, se kterým se dlouhé roky společně věnují dobročinným aktivitám, publikování rozmluvit, ale neuspěl.

Je zároveň fér dodat, že The New York Times jsou aktuálně společně s týdeníkem The Economist, který použil na obálce v souvislosti s Bidenem obrázek chodítka, médii, jež nejvíce tlačí na to, aby Joe Biden rezignoval. Zajímavou informaci pak přinesl server Politico, který tvrdí, že o úmyslu George Clooneyho uveřejnit komentář věděl bývalý prezident Barack Obama. Podle listu se nesnažil v publikování komentáře Clooneymu zabránit.

Clooneyho názor ale v Hollywoodu sdílí více lidí „Toto je město, které se zajímá hlavně o tržby, a čísla prezidentské kampaně momentálně nevypadají povzbudivě,“ řekl The New York Times Billy Ray, scenárista mimo jiné prvního dílu Hunger Games, který v minulosti spolupracoval s demokratickými kandidáty. „Myslím, že teď budou mít problém získávat peníze na předvolební kampaň,“ dodal.

Herec a producent Michael Douglas řekl v televizním pořadu The View, že George Clooney má na věc oprávněný názor a že on se nebojí dneška nebo zítřka, ale toho jak bude situace s prezidentem vypadat například za rok. Ari Emanuel, vlivný hollywoodský agent a zároveň bratr Rahma Emanuela, bývalého šéfa poradců prezidenta Baracka Obamy, napsal tento týden v komentáři pro The Economist, že představa Bidena, že jedině on dokáže zastavit Donalda Trumpa, je mylná.

„Myšlenka, že pan Biden to dokáže napravit sám, je sebezveličující iluze v trumpovském měřítku,“ uvedl. Reed Hastings, spoluzakladatel Netflixu, byl jeden z prvních velkých dárců Demokratické strany, který veřejně požadoval nového kandidáta. „Joe Biden byl dobrý prezident, ale už je čas, v zájmu Ameriky, kterou očividně má rád, aby oznámil, že už kandidovat znovu nebude,“ napsal na svůj účet na sociální síti X i spisovatel Stephen King.

„Můj přítel George Clooney jasně vyjádřil to, co říká spousta z nás. Všichni máme rádi a respektujeme Joea Bidena. Uznáváme vše, co udělal pro naši zemi. Ale demokracie čelí existenční hrozbě. Potřebujeme někoho mladšího, aby za ni bojoval. Joe Biden musí odstoupit,“ podpořil herce na sociální síti X i americký režisér Rob Reiner, který má mimochodem na kontě film podle Kingova románu Misery musí zemřít. „Vyměnit. Bidena. Teď,“ napsal tamtéž hned po prezidentské debatě režisér a producent mimo jiné i katastrofické komedie K zemi hleď! Adam McKay.

On je na úrovni Toma Hankse a Stevena Spielberga. To je kategorie lidí, kteří jsou velkými kulturními osobnostmi s velkou politickou mocí.

Nějací podporovatelé ale navzdory všem obtížím prezidentovi zatím zůstali i ve filmovém světě. Například bývalý výkonný ředitel stanice HBO a bývalý velvyslanec USA ve Španělsku James Costos, který na zmiňované akci byl, Bidena dál podporuje. Napsal to na svůj instagramový účet.

Z Hollywoodu, místa, kde se tradičně těší demokratičtí kandidáti podpoře i finanční, se stalo díky komentáři George Clooneyho obrazně místo odporu. I když část dárců Demokratické strany odradila od financování Bidenovy předvolební kampaně už samotná debata zmíněná v úvodu článku a není jisté, zdali se budou konat další akce na získávání financí. Podle deníku The New York Times se už desítky dárců rozhodly přestat Bidenovu předvolební kampaň financovat.

Komentář George Clooneyho může mít ale mnohem větší dopad než jen odrazení některých dárců. „Clooney je víc než jen celebrita,“ říká pro deník The New York Times Brian Goldsmith, mediální konzultant v Los Angeles. „On je na úrovni Toma Hankse a Stevena Spielberga. To je kategorie lidí, kteří jsou velkými kulturními osobnostmi s velkou politickou mocí. Jeho vyjádření nepodpory se dostane i k lidem, kteří sledují influencery a čtou časopis People. To je mnohem větší skupina lidí než ti, kteří sledují politické zprávy,“ dodává.