Ovlivnil filmovou Evropu i celý Hollywood. V 88 letech zemřel slavný herec Jean-Paul Belmondo
Ve věku 88 let dnes ve svém pařížském domě zemřel jeden z nejslavnějších evropských herců – Jean-Paul Belmondo. „Nějakou dobu byl velmi unavený. Zemřel poklidně,“ řekl jeho právník agentuře AFP bez udání přesného důvodu smrti. Belmondovi blízcí se musí rozloučit s milovaným člověkem, zatímco zbytek světa symbolicky uzavírá zásadní kapitolu filmových dějin. A zároveň jí ale stále žije.
Francouzský herec byl v několika ohledech na začátku vývoje kinematografie, jehož linie vede až do současnosti. Narodil se v roce 1933 do rodiny umělců, kvůli své velice aktivní až netrpělivé povaze ho ale zpočátku zajímal spíše sport. K herectví, které vlastně umění spojuje s fyzickou aktivitou, se z vlastního zájmu dostal chvíli před svými dvacátými narozeninami, kdy začal chodit na soukromou divadelní školu.
Už tehdy se projevily jeho rebelské tendence dělat něco jiného, než se očekávalo, známé z jeho pozdějších velkých rolí na stříbrném plátně. Ve francouzské národní konzervatoři dramatických umění měl vyhrát cenu za nejlepšího herce, porota ho ale nevybrala, protože si v jednom skeči dělal ze školy legraci. Studia nedlouho poté (a malé vzpouře spolužáků) předčasně ukončil a vydal se na hereckou kariéru, nejdříve v divadle a pak ve filmu.
Ačkoliv mezi nejznámější Belmondovy snímky patří Muž z Acapulca nebo Bezva finta, do dějin se významně zapsal už v počátcích svého filmového herectví s U konce s dechem. Spolu s režisérem a bývalým kritikem Jean-Luc Godardem jím pomohl odstartovat tzv. francouzskou novou vlnu, jedno z nejvýznamnějších filmových hnutí v Evropě (a snad i ve světě). To přebíralo mnohé prvky americké tvorby, ale okázale je narušovalo a vytvářelo vlastní nový styl.
Ve snímku U konce s dechem, který byl uveden v roce 1959, Belmondo představil nový typ akčního hrdiny. Jako charismatický mladý floutek s obdivem vzhlížel k hvězdě americké akční produkce Humphrey Bogartovi, jeho pojetí ale bylo poučené, hrálo si s nastavenými konvencemi a některé zcela rozbíjelo. Belmondo zde hraje nezodpovědného antihrdinu, jenž zastřelil policistu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV zásadě je tak velkou ironií, že se Belmondo později sám stal prvoligovým hrdinou akčních filmů, snad ještě výraznější než Bogart. „Když je herec úspěšný, lidé se k němu obracejí zády a říkají, že zvolil snadnou cestu, že se nechce snažit nebo riskovat,“ citují Reuters hercův komentář ke svému rozhodnutí vzdálit se umělecké avantgardě a účinkovat ve více populárních projektech.
Sám věřil v inteligenci diváků, kteří by nezajímavou tvorbu odmítli. I jeho pozdější kariéra se ostatně do velké míry odvíjela ve směru sebeuvědomělých postav, které se nebraly příliš vážně a nabourávaly zažitá očekávání. Filmy jako Muž z Ria či Policajt nebo rošťák představily charismatické hrdiny, kteří kromě atraktivity herce zaujaly hlavně svým nekonvenčním jednáním.
Několik let po Belmondově debutu a vzestupu k mainstreamové slávě se pak kruh uzavřel. Evropskými avantgardními hnutími, které pomohl odstartovat, se inspirovaly americké snímky jako Bonnie a Clyde či Bezstarostná jízda a později také mladí režiséři jako Steven Spielberg nebo George Lucas. Jejich chytrá filmařina a s ní spojený nástup moderního blockbusteru Hollywoodem hýbe dodnes.
Na Belmonda tedy nelze vzpomínat pouze jako na někdejší, byť velkou filmovou hvězdu. Byl totiž zásadní součástí vývoje, který kinematografii i kulturu obecněji ovlivňuje v současnosti a ještě dlouho bude. Dnes sice zemřel, už dávno se však stal součástí samotné filmové matérie, na kterou svět jen tak nezapomene.