Palác sousedící s Masaryčkou projde rekonstrukcí. Praha dá na muzeum nové generace tři čtvrtě miliardy

Nové expozice mají být na pomezí knihovny a vědecko-technologického centra. Muzejní prostor by tu mohl vzniknout do tří až pěti let.

Eliška NováEliška Nová

Desfourský palác

Foto: Paul Safko/ Muzeum Prahy

Desfourský palác

2Zobrazit komentáře

Zájem o něj měla Penta, která už zabrala téměř všechny pozemky okolo – první bylo Florentinum, pak Masaryčka od Zahy Hadid, následovat bude velký projekt na Florenci, kde má developer několik parcel. Nakonec ale hlavní město přepsalo Desfourský palác na Muzeum hlavního města Prahy. To chce mít ještě do konce roku hotovou architektonickou studii. V horizontu tří až pěti let by tu mělo vzniknout muzeum nové generace.

Desfourský palác se nachází v pražské ulici Na Florenci, Muzeum hlavního města Prahy sídlí jen kousek odtud, v samotném centru Florence. Expozice se ale stěhovat nebudou, mělo by jít o zcela nový koncept. „Projekt bude navržen tak, aby pomohl vzniku moderního multifunkčního prostoru konkurujícího úrovni mezinárodních muzeí, místa vhodného pro poznávání historie, současnosti i budoucnosti Prahy všemi smysly. Zároveň poskytneme návštěvníkům vědecko-technologické prostory, kam se mohou vracet a pokaždé získat nové znalosti a zážitky,“ líčí ředitel Muzea hlavního města Prahy Ivo Macek.

Hlavní město už na rekonstrukci před týdnem vyčlenilo víc než tři čtvrtě miliardy korun. Konkrétně půjde z městské kasy na neoklasicistní památku příspěvěk ve výši 751,3 milionu. „Záchrana Desfourského paláce je naprosto klíčová jak pro budoucnost této budovy, tak pro budoucí novou formu kulturního prostoru,“ komentoval rozhodnutí rady náměstek primátora pro kulturu Jiří Pospíšil.

Přístupná by měla být po rekonstrukci všechna patra paláce. Expozice vzniknou pro nový prostor čítající tři tisíce metrů čtverečních. V zásadě by měly být nové návštěvnické prostory interaktivní, na pomezí veřejné knihovny a vědecko-technologického muzea.

„Návštěvníci tu najdou něco úplně jiného než klasické muzeum s vitrínami. Vznikne organický prostor, který se bude proměňovat, bude nabízet nejen pohled na historii Prahy, ale především i na její současnost a výhled do budoucna,“ přibližuje Macek pro CzechCrunch s tím, že v plánu je vystoupit z rámce klasického muzejnictví.

Jedna z expozic by například mohla být věnovaná poznání Prahy všemi smysly. Mohla by být vytvořená jen pomocí zvuků a vnímaná jen sluchem. Zároveň by ale mělo jít o prostor vhodný k práci či studiu.

Nové projekty budou cílit nejen na Čechy, ale i na turisty. Těm chce muzeum nabídnout moderní prostor, kde budou moci získat nové informace jen kousek od startu vlaku na letiště. „Může jít o návštěvníky, kteří třeba Prahou jen projíždějí na svých cestách nebo mají prostoj při čekání na vlak na letiště, mají jen několik hodin a nechtějí se raději vzdalovat od nádraží,“ vyjmenovává ředitel muzea.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Architektonickou studii má na starosti studio Jakuba Ciglera. To je rovněž autorem budovaného přestřešení přes blízké koleje. „Přemostěním Masarykova nádraží vznikne prostor, který zcela změní tvář čtvrti Florenc. Chceme být součástí této tváře, a proto s tím počítáme a plánujeme projekt tak, aby se Desfourský palác organicky propojil s vizí konceptu Florenc 21,“ zmiňuje Macek urbanistickou studii pro celou oblast, kterou vypracovalo studio Unit architekti.

Muzeum hlavního města nyní dává dohromady tým napříč různými obory nejen v Česku, ale i v zahraničí. Zároveň se snaží o zapojení různých zahraničních institucí. Během příštího roku by měla být vypsaná soutěž na řešení neoklasicistní památky. Desfourský palác každopádně čeká kompletní rekonstrukce, je totiž v havarijním stavu.

I výroba může být nízkoenergetická. Zakladatelé GoPay sídlí v jedné z nejvyšších dřevostaveb v Česku

Nové sídlo má maximální výšku pro dřevostavby a patří k těm nejvyšším v Česku. Sídlit tu budou jednotlivé firmy holdingu Budex.

Eliška NováEliška Nová

budex-7

Foto: Budex

Společnost Budex si pro svoje sídlo zvolila dřevostavbu

0Zobrazit komentáře

Kdysi vybudovali GoPay, platební bránu, která se stala jedním z největších hráčů v poskytování online plateb v Česku. Před čtyřmi lety ji Pavel Schwarz starší a Pavel Schwarz mladší prodali. Zůstal ale holding Budex, jehož firmy se zaměřují na informační technologie, mobilní komunikaci, energetiku, automatizaci či robotizaci. A právě pro ně chtěli mít Schwarzové důstojné sídlo. Pro svoje podnikání si vybrali dřevostavbu.

Sídlo společnosti se plánovalo více než sedm let. Stavět se začalo v roce 2022, teď v září byla budova dokončená a otevřená. Nachází se v Plané v Českých Budějovicích a vzbuzuje pozornost, i když majitelé společnosti si ji původně představovali jinak: z prefabrikovaných dílů. „Návrh ale nereflektoval požadavek na reprezentativní sídlo rodinné firmy. Společně jsme koncept diskutovali a dohodli se na projektu, který by měl dostát představám o významnosti společnosti,“ líčí architekti ze studia Perspektiv, co bylo na začátku. Majitelé Budexu s architekty nakonec sáhli po masivním smrkovém dřevu.

„Chceme být magnetem pro tvořivé lidi a partnery, kterým záleží na budoucnosti v oblastech produkce zdravých potravin, robotiky, AI, obnovitelných zdrojů, obchodování s energií nebo telekomunikací,“ líčí Schwarz starší a mladší, kteří dodávají, že je ekonomicky lepší investovat do vlastního zázemí, protože se díky tomu zefektivňuje soužití administrativní, vývojové a výrobní firmy. Dřevo k tomu evidentně patří.

„Návrh domu jsme pojali jako pasivní čtyřpatrovou dřevostavbu, jež výškou dosahuje povoleného limitu. Administrativní dřevostavba se tak zařadí mezi nejvyšší v Česku,“ uvádí Perspektiv. Budova má 17,2 metru, což je maximální povolená stavební výška pro dřevostavby. Konstrukce je ze zmíněného masivního smrkového dřeva. Obecně je dřevěná a železobetonová, vnitřní obklady tvoří biodeska a jsou tu i dřevěné akustické panely. Dohromady bylo na stavbu použito 900 kubíků dřeva.

Celkem vznikla užitná plocha o výměře 2 312 metrů čtverečních, kam se vejde až 124 lidí. Vnitřní prostory jsou vzdušné, prosvětlené a otevřené. Jednotlivé kanceláře mají kapacitu až pro dvanáct osob a mají různé variace. Součástí jsou také telefonní místnosti, zasedačky, relaxační lounge a bistro.

„Jsme přesvědčeni, že v systému detašovaných pracovišť klesá produktivita, narůstá šum a nekoordinace. Zejména pak ve vývojových projektech. Nové zázemí by mělo vytvořit lepší podmínky pro spolupráci nejen uvnitř jednotlivých firem, ale napříč celým holdingem,“ slibují si od nového sídla podnikatelé. „Navíc jsme se přesvědčili, že i v Česku jde být energeticky neutrální. Jak pro administrativní, tak pro výrobní činnosti,“ dodávají.

V Plané se podařilo konsolidovat všechny firmy pod jednu střechu. Pod Budex patří firmy jako GoMobil, což je virtuální operátor, SMS brána GoSMS, GoEnergy, což je společnost dodávající elektřinu z obnovitelných zdrojů, softwarová firma ZooControl a Roboton, který se zabývá autonomním zemědělstvím.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Architekti tak celý areál uzpůsobili tomu, aby v něm klient mohl uplatnit svůj zájem o vývoj technologií a získávání i uchovávání čisté energie. V reálu to vypadá tak, že na okolních polích jezdí autonomní roboti, kteří pomáhají zemědělcům pěstovat zeleninu. Jsou tu parkovací stání, která mají na střeše solární panely a produkují tak elektřinu ukládanou do bateriového systému. Budova využívá takzvaný freecooling – chlad je přiváděn rovnou z vrtů do chladicího systému domu. Pro topení pak využívá odpadní teplo z technologií v areálu. Samozřejmostí je rekuperace a je tu nabíjení pro elektromobily, které čerpají energii právě ze solárů.

Studio Perspektiv navíc dřevostavbu pro Budex využilo pro vlastní laboratoř, která si klade za cíl přenést inovace do praxe. „V rámci přípravy čtyřpatrové administrativní dřevostavby jsme si uvědomili, že odborná veřejnost a architekti nejsou dostatečně informováni o možnostech výstavby vícepodlažních dřevostaveb. Ačkoli máme mnoho inspirace ze zahraničí, reálně přetavené zkušenosti do praxe na českém trhu vídáme stále velmi málo,“ vylíčil před časem pro CzechCrunch jeden ze zakládajících členů Perspektivu Martin Stára. Měla by tak vzniknout případová studie, která detailně popíše proces stavby i její pozitiva a úskalí.