Petřínská lanovka bude mít dvouletou odstávku, vyjede až nová. Mezitím bude mít aspoň stavebnici

Lanovka bude petřínský vrch brázdit znovu až v roce 2026. Do té doby si lidé mohou aspoň skládat stavebnici, která vznikla podle její nové podoby.

Eliška NováEliška Nová

lanovka-petrin0

Foto: DPP

Nové vozy lanovky na Petřín podle návrhu Anna Marešová Designers

0Zobrazit komentáře

Každou zimu se u pražské stanice Újezd rozezní v tramvajích hlášení o přerušení provozu lanové dráhy. To tentokrát přišlo dříve, lanovka přitom zůstane uzavřená zhruba dva roky. Rozjede se totiž až v nové podobě, kterou jí loni předurčila soutěž. Než bude znovu brázdit pražský Petřín, vznikne jako stavebnice.

Dopravní podnik se inspiroval hračkami, které umožňují složit si světové ikonické stavby. A když má svoji stavebnici Opera v Sydney, proč by nemohla mít i budoucí pražská lanovka. Vznikla z dílků legendární české stavebnice Seva a jejími autory jsou designérka velké petřínské lanovky Anna Marešová a také městská společnost. Představená bude v rámci letošního Designbloku.

„Aby se lidem po lanovce, která přerušila provoz, nestýskalo, připravili jsme pro veřejnost vozy nové lanovky v netradiční podobě,“ vylíčila Marešová. Stavebnice lanovky půjde následně do prodeje, k dostání bude ve fanshopu dopravního podniku a na stránkách lanovkapetrin.cz. „Byla to nová zkušenost. Nejprve vznikl velký model, teprve z něj se pak vytvořila malá stavebnice,“ dodala Marešová s tím, že na přehlídce toho nejlepšího z českého designu si lidé budou moci prohlédnout obojí, konkrétně pak v Muzeu hlavního města Prahy.

Reálné obrysy ale získává také skutečná lanovka pro Petřín. Ta současná předčasně ukončila provoz. Mohly za to deště, které poškodily trať. Původně měla lanová dráha zůstat v provozu až do nového roku, nakonec se ale městská společnost rozhodla, že trať už není bezpečná. Lanovka proto znovu nevyjede.

Příští stanice je tak až rok 2026. Už v březnu chce dopravní podnik zahájit práce na trati, měl by se také stabilizovat svah, který každý rok sesedá o milimetry. Ve Švýcarsku se zároveň začnou vyrábět vozy, které vzešly z designérské soutěže. Vítězka má za sebou úspěšnou práci na menstruačních pomůckách i vibrátorech, ale také na modré vyhlídkové tramvaji T3 Coupé, která vzdává hold starým vozům.

Nedávno byla dokončená technická dokumentace a spolu s ní tak vznikly také finální vizualizace projektu. „Podařilo se nám udržet v téměř nezměněné podobě původní návrh. Některé změny jsou dokonce k lepšímu, například v horní části lanovky jsou místo sedaček opěrky,“ uvedla Marešová. Vůz by měl být víc prosklený, tudíž by z něj měl být větší výhled. Sedačky budou sklápěcí, rozšířená by měla být vyhlídková plošina. A když se lanovky potkají proti sobě, zamrkají na sebe.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dva vozy lanovky by měly stát 150 milionů korun. Jejich kapacita je sto cestujících a na Petříně by měly vydržet dalších třicet let. Do provozu by se měly dostat v létě 2026. V budoucnu by rekonstrukcí měly projít také petřínské stanice a lanovka by se měla stát bezbariérovou.

Lanovka je součástí metropole od léta 1891, kdy vznikla u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Na delší čas se zastavila dvakrát. V roce 1916 kvůli první světové válce, do provozu se pak dostala až v roce 1932. Podruhé to bylo v roce 1965, kdy došlo k rozsáhlému sesuvu půdy, který zničil trať. Lanovka se pak obnovila až v roce 1985. Poslední větší oprava trati proběhla v letech 2015 až 2016.

Dvojí život ledového guru. Wim Hof uchvátil byznysmeny i celebrity, v soukromí týral svou rodinu

Populární nizozemský průkopník chladové terapie Wim Hof čelí vážným obviněním, že v soukromí je násilníkem. Film o jeho životě proto dostal stopku.

Luboš KrečLuboš Kreč

wim

Foto: Midjourney/CzechCrunch

Wim Hof na ledu a v kleci, jak si jej představuje umělá inteligence

0Zobrazit komentáře

Joseph Fiennes patří k nejvýraznějším a nejtalentovanějším britským hercům, upozornil na sebe na konci 90. let rolí v Zamilovaném Shakespearovi, za něhož byl nominovaný i na Oscara. Jednou z jeho nejnovějších filmových převtělení měl být i nizozemský extrémní sportovec a otužilec Wim Hof. Jenže životopisný snímek The Ice Man je teď – symbolicky – u ledu, protože vyplouvá na povrch čím dál víc informací, že Hof má rád nejen chlad, ale i násilí.

O tom, jak účinná je takzvaná Wim Hofova metoda, odborníci pochybovali už dřív. V posledních letech se stala mimořádně populární a i na českých horách není problém potkávat v zimě zástupy vysvlečených nadšenců, kteří stoupají třeba na Sněžku. Nebo kteří tráví desítky minut v mrazivé vodě s kostkami ledu.

Jenže jako u jiných charismatických lídrů i tady fungoval silný příběh zakladatele hnutí. Navíc v době covidu, kdy se lidé začali více zabývat svým zdravím, se podařilo podobným projektům vystřelit a přitáhnout k sobě hodně pozornosti.

To, co Wim Hof a jeho stoupenci, kteří absolvovali samozřejmě placené kurzy a získávali certifikáty oficiálních koučů, nabízeli, znělo jasně – pokud chcete mít lepší imunitu a být zdravější a odolnější, cesta vede přes meditace, správné dýchání a schopnost zvládat chlad. Extrémní chlad. Jen v roce 2022 jeho firma Hof Holding vydělala v přepočtu přes 100 milionů korun a na jeho rady spoléhaly osobnosti jako Jim Carrey, Oprah Winfrey nebo Orlando Bloom.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak ale upozorňuje list New York Post, postupně přibyla i řada případů lidí, kteří vzali Hofovu metodu tak vážně, až přecenili své síly a v důsledku podchlazení zemřeli. Celkem jich jsou prý už desítky, jakkoli soudy zatím nikdy neshledaly, že by Wim Hof za úmrtí nesl přímou odpovědnost.

Otužování je totiž nepochybně zdraví prospěšné, klíčová je ale příprava a znalost vlastních limitů. Wim Hofovi a dalším se kolem něj ovšem podařilo vybudit mohutnou vlnu zájmu. A ta nyní definitivně splaskává, protože nizozemský deník Volkskrant přinesl rozsáhlé svědectví jeho příbuzných, v nichž z ledu vystupuje jiná, násilnická Hofova podoba.

A celé to rozpoutal právě film The Ice Man, který chystalo londýnské studio Corner Stone (na jeho webu už o něm ale nic nenajdete, veškeré informace z něj stáhli). Producent totiž napsal bývalé partnerce Wima Hofa dopis, že by s ní pohovořil, aby měl komplexní obrázek o životě známého kouče.

„Caroline se zastavil dech,“ popisuje časopis reakci někdejší Hofovy přítelkyně, která s ním strávila deset let a má s ním syna Noaha. Ten se ovšem dodnes vzpamatovává z toho, jak se k nim otec choval. Dochází mimo jiné na posttraumatické terapie. V domácnosti bylo prý běžné mlácení, fyzické i verbální násilí. Wim Hof veškerá obvinění ve vyjádření pro nizozemské novináře odmítnul.

Novináři ale zjistili, že Wim Hof byl v roce 2012 dokonce odsouzen k veřejně prospěšným pracem, protože napadl Carolinina syna z minulého manželství. V roce 2015 mu pak jiný soud zakázal stýkat se s jeho vlastním potomkem Noahem – opět kvůli drsnému zacházení a terorizování.

I v Česku se kolem Wim Hofa strhla v minulých letech velká vlna zájmu. Jedním z lidí, kteří pravidelně upozorňují na rizika jeho metody, je průkopník zdravého životního stylu Miroslav Šindelář z Institutu moderní výživy. Ten aktuální dění shrnul na sociální síti X poměrně výstižně: „Wim Hof jak ho neznáte, v roli domácího násilí, zneužívání a kontroly obětí. Často veřejně známá a slavná osobnost vede dvojí život, viz Hof nebo Huberman, a sláva a úspěch jim dává pocit moci. Navíc jeho metoda je z velké části BS.“

Pod zkratkou BS se skrývá anglický výraz bullshit, jehož význam asi čtenáři CzechCrunche znají.