Wim Hofovu metodu prověřili vědci. Ledová voda a dýchání podle nich nepomáhá srdci ani psychice

Skupina mužů se patnáct dní podrobovala správnému dýchání, ledové vodě i meditaci. Vliv to na ně nemělo podle studie Bernské univerzity žádný.

Eliška NováEliška Nová

Wim Hof

Foto: Reprofoto Youtube.com / Wim Hof

Wim Hof během jedné ze svých lekcí

10Zobrazit komentáře

Zná ho patrně celý svět. A to díky tomu, že v šortkách vylezl na Mount Everest, uplaval šedesát metrů pod ledem nebo strávil dvě hodiny v kádi plných kostek ledu. O Nizozemci Wimu Hofovi slyšel také patrně každý, kdo chtěl někdy překonat sám sebe nebo třeba jen získat lepší imunitu. Jeho metoda spočívá právě v chladu a také správném dýchání nebo meditaci. Opravdu ale funguje? Vědci nyní ukazují, že spíše ne.

„Nepotřebujeme nemocnice, nepotřebujeme farmaceutický průmysl. My jsme ta síla. Je načase, aby rodiče pochopili, že sami dovedeme přinést štěstí a sílu do každé rodiny na světě. Jsem tu proto, že jsem žádnou školu nedokončil, ale každým coulem své bytosti dokazuji všem univerzitám světa, že my svět dovedeme uzdravit sami,“ hlásal Wim Hof, když se loni v létě objevil na hudebním festivalu Colours of Ostrava a kde svým výpadem proti tradiční medicíně způsobil nemalé pozdvižení.

Univerzity světa ho až na jednu nevyslyšely. Ta v Bernu se ale rozhodla podívat na to, zda má metoda opravdu blahodárné účinky, jak její autor tvrdí. Výsledky studie vědců z Institutu sportovní vědy nyní zveřejnil jeden z nejprestižnějších a nejcitovanějších vědeckých magazínů Nature.

„Navzdory rostoucí popularitě metody existují jen omezené vědecké důkazy, které by tato tvrzení podpořily. Toto je první studie, která účinky Wim Hofovy metody na kardiovaskulární systém a psychiku zkoumá,“ popsali vědci. Například um žít v přítomném okamžiku má mít za cíl snížit krevní tlak. Ponor do studené vody by měl zase přispívat k imunitě a dechová cvičení by měla pomáhat odolat stresu. Předpokládá se, že ten, kdo Wim Hofovu metodu praktikuje, bude nejen zdravější, ale také výkonnější, zlepší se mu nálada, sníží stres, posílí imunita.

Institut se rozhodl, že ověří v praxi přesně to, co takzvaný Ledový muž hlásá a zaměřili na Wim Hofem doporučované aktivity– tedy pobyt v chladu, meditaci a práci s dechem. Podle Nizozemce má mít jeho metoda benefity už po deseti dnech, v Institutu sportovní vědy ji testovali dní patnáct. Vycházeli z toho, že nemoci srdce jsou hlavní příčinou úmrtí po celém světě. Z téměř osmnácti milionů úmrtí v roce 2019 mělo 32 procent jako důvod právě problém se srdcem a lidé přestali spoléhat jen na léky a snaží se zkoušet nové věci. Jednou z nich je i Wim Hofova metoda, která je doporučovaná jako vhodná podpůrná prevence.

U skupiny zdravých jedinců se krátkodobá aplikace této metody neprojevila pozitivně.

Vědci si pro zkoumání pozitivních účinků vybrali 42 mužů, do konce jich došlo o jednoho méně. Podmínkou bylo, že šlo o zdravé jedince, kteří navíc nic z jednotlivých aspektů Wim Hofovy metody nepraktikují. Skupinu pak rozdělili na dvě menší. První se podrobovala chladu, meditaci i dechovým cvičením. Vědci před i po zkoumali jejich systolický i diastolický tlak, rychlost tepu nebo srdeční frekvenci. Vzhledem k tomu, že se zaměřili také na psychologické benefity metody, měřili také stres jedinců. Druhá část mužů posloužila jako kontrolní skupina, která se věnovala své běžné denní činnosti.

A závěr? „U skupiny zdravých jedinců se krátkodobá aplikace této metody neprojevila pozitivně. Na základě výsledků by tak metoda měla být zpochybněna jako metoda vhodná pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění,“ popisuje materiál. Metoda podle studie nemá žádné kardiovaskulární, ale ani psychologické benefity. Zároveň ale vědci říkají, že studie měla několik omezení. Například fakt, že šlo jen o zdravé muže, možnou rozdílnost teploty vody, pouze deníkové zápisky mužů a relativně krátkou dobu pozorování. Pomoci by mohlo také to, kdyby sledovaní jedinci už měli předchozí zkušenost s meditací. Podle vědců je tak na místě zkoumat vědecky Wim Hofovu metodu dál.

Diskuze (10)

Novinka

Anonym
Tento bulvární blábol nedává vůbec smysl. Je to celé překroucené a psané pravděpodobně na zakázku. Každý kdo dělá Wim hofa ví, že má pozitivní účinky a to bylo mnohokrát potvrzeno světovými odborníky. Nevím koho nazývá autorka článku "vědci", ale společnost nepotřebuje vědce k tomu, aby odsouhlasili každý nový fenomén, který se v ní objeví. Nepotřebujeme farmaceutický průmysl ani "vědce", potřebujeme se vrátit k přírodě a víře v sama sebe.
Pro pana Kosinu a podobné skeptiky.. Prosím použijte svůj mozek,Google, YouTube a inteligenci. Nejsem povinnen Vás přesvědčovat o něčem o čem nic nevíte. Nebuďte ignorant a když už nemáte osobní zkušenosti, cerpejte přímo ze zdrojů a ne od pseudonovinaru na bulvárních serverech...
...a to bylo mnohokrát potvrzeno světovými odborníky. A kde jako? Zdroje?
No hlavne, "vedci" potrebuji dolazat, ze jedina cesta k uzdraveni je nejlepe medikaci a dlouhodobym zobanim pilulek a potreby"zdravotni pece" nejlepe do smrti...the best klient je nemocny klient, to neni zadna novinka, farmaceuticky prumysl je po potravinovem velkym byznysem. Kazdopadne je posledni dobou Wim trnem v oku prave lekarum a vedcum, kteri maji do stavu zdravi sami dost daleko...
Tyhle věci se obecně blbě provádí na studiích. Meditace je obecně tisíce let prověřená metoda. Dýchání je tisíce let prověřená metoda. Otuzovani je bůh ví jak dlouho prověřená metoda. To že vědci nastaví blbě experiment a metriky je klasika. Věda dělá věci pořád špatně vzorek 20 lidi je úplný výsměch. Nedělám wimhofa ale praktikuje zmíněné věci roky apozoruju značně efekty. Od té doby co se otuzuju prakticky nejsem nemocný.
A ze to nepůsobí na psychiku? :D prakticky okamžite co lide vylezou z ledové vody se hihnaji jako malé děti. Ten efekt je silný naprosto okamžitý. Zažívám to u sebe a zažívam tou jiných. Wimje blázen aletahle studie je stejně marná :D
To je jak zkoumat vliv posilování u zdravých jedinců po třech návštěvách posilovny....🙈
To je ale blbost, za 2 týdny se moc změn neprojeví 🤣🤣🤣
ale tu blbost "uz za 2 tydny se zmeny projevi" rekl Wim Hof 🤷‍♂️
Ono to ma nalepku WimHofova metoda, ale kdyz se koukneme treba na dlouhodobejsi studie ohledne meditace a mindfulness, tak tam uz jsou vysledky o dost pozitivnejsi. Kratkodobe to zkoumat je nesmysl.