Pilíře Dvoreckého mostu jsou už skoro hotové. Zkrátí dopravu z jihu Prahy a vznikne u něj i plovárna

Dvorecký most pomalu roste na obou stranách Vltavy. Má se stát důležitou pražskou spojnicí, pod ním pak má být i nová plovárna.

Eliška NováEliška Nová

Dvorecký most

Foto: Atelier 6

Most mezi Podolím a Smíchovem

0Zobrazit komentáře

Po Vltavě připlouvají během léta části Dvoreckého mostu. Spojka mezi Smíchovem a Podolím, která Praze chybí, se čile staví. Po jejím dokončení se změní doprava ve městě a také veřejná prostranství v okolí. Ta budou zasvěcena především umění.

I přesto, že most by stavaři měli propojit až za rok v srpnu a fungovat začne až na přelomu let 2025 a 2026, už teď jsou na stole nová dopravní spojení skrze metropoli. Dvorecký most má ulevit především jižní části města, která je plně závislá na autobusech. Než bude dostavěné metro D, bude znamenat zkrácení cesty pro obyvatele této části Prahy právě nové přemostění Vltavy.

Týká se to jak tramvají, pro které má most sloužit především, tak i autobusů, protože i ty budou sem budou moci vjet. „Co se autobusů týče, jízdou přes Dvorecký most se cestujícím zkrátí spojení z Dvorců a Braníka směrem na Lihovar a Smíchovské nádraží, a to o tři až pět minut. Přes most pojedou rychleji denní linky 118, 196 a 197 a noční linka 901,“ líčí pro CzechCrunch pražský náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib.

Most má ale sloužit primárně tramvajovému provozu. Povede přes něj přímá linka číslo 20 z Dejvic a Malé Strany přes Anděl, Smíchovské nádraží a Lihovar na jedné straně řeky do Braníka a Modřan na straně druhé. Mezi centrem, Podolím, Lihovarem a Zlíchovem pojede linka číslo 2. Ta bude nově ukončena v obratišti Hlubočepy. „Pokud bude využití uvedených linek na mostě vysoké, je možné, že budou uvedená propojení ještě dále posilována,“ dodává Hřib.

Do budoucna by pak měl být Dvorecký most součástí tramvajového okruhu, který bude pokračovat ulicí Jeremenkova na Budějovickou a pak dále do Michle. „Tím vznikne řada dalších atraktivních spojení mezi sousedícími městskými částmi,“ říká náměstek pro dopravu.

Další zkrácení cesty by měl most představovat zejména pro pěší či cyklisty. Ti projdou, respektive projedou, od Žlutých lázní až po Lihovar. Autům bude most za 1,075 miliardy nepřístupný.

Spojnice, která byla ještě před nedávnem na papíře, nyní roste před očima. Před dokončením jsou všechny pilíře mostu a také mostní opěry. Staví se na obou stranách Vltavy, nyní začíná vznikat rovněž mostovka. Most bude betonový, přesto teď po řece připluli na stavbu 39 metrů dlouhé a 150 tun vážící ocelové skruže. Ty mají pomoci s oporou pro vodorovné bednění, které se následně vybetonuje. Další dvě pomocné konstrukce přijedou po Vltavě během srpna.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spolu s mostem by Praha měla získat také dvě nová veřejná prostranství na obou stranách Vltavy. Na smíchovské straně by měla být sbírka veřejného osvětlení z celého světa. Praha už odsouhlasila, že sem pořídí pět uměleckých děl. Bude mezi nimi betonová skulptura Heavy Head Boy s elektronicky řízeným vodním systémem. Prim by ale měla hrát světla v parku stvořeném českým umělcem Krištofem Kinterou.

Ve světelně zahradě nazvané Light Removes Darkness neboli Světlo překrývá tmu vyroste 120 různých lamp z celého světa. Pořízeno už je například osvětlení z indonéské Jakarty, z Lucemburska, Ázerbajdžánu, Dakaru, Jeruzaléma nebo Dillí. Od instalace si Praha slibuje návštěvnost nejen místních, ale i zahraničních turistů.

Na straně podolské se počítá s aktivním žitím. Vznikne tu volnočasové centrum, jehož součástí by měl být skatepark a také lezecká stěna. Pořádat se tu ale budou moci i koncerty či divadelní představení. Praha se tu také vrátí k někdejší tradici, kterou lidé ocení zejména v létě. Vzniknout by tu totiž měla také plovárna.

AS Řím bude mít nový stadion. Má se stát dominantou města a mít největší fanouškovskou tribunu

Projekt za patnáct miliard korun by měl obsahovat parkoviště, zelené plochy a cyklostezky. Nový stadion pro AS Řím by se měl začít stavět za tři roky.

Eliška NováEliška Nová

stadion-pro-as-rim-12

Foto: Populous

Nový fotbalový stadion pro AS Řím

0Zobrazit komentáře

Prvoligový fotbalový klub AS Řím sídlí už od roku 1953 na stadionu Olimpico. Problém je, že je malý a klub ho navíc sdílí se svojí konkurencí – týmem Lazio. Oba proto chtěly vzít do zaječích a AS Řím se to evidentně nyní podaří. Klub už probral návrhy na nový stadion se starostou italské metropole a má mít největší fanouškovskou tribunu v Evropě

Nový stadion by měl vyrůst ve čtvrti Pietralata a měl by mít oválnou základnu a zakřivenou fasádu tvořenou vertikálními žebry. Pro AS Řím ho vytvořilo architektonické studio Populous. To navrhlo budovu inspirovanou klasickou římskou architekturou, jen se všemi moderními výdobytky. Díky tomu má podle architektů nabídnout prvotřídní zážitek nejen fotbalovým fanouškům, ale celé místní komunitě.

„Po generace byl fotbal mnohem víc než jenom hra. Je to vášeň,“ hlásí video, které klub připravil na setkání se starostou Robertem Gualtierim.

Klub slibuje největší Curva Sud, to znamená speciální tribunu, která je určená těm nejvěrnějším fanouškům. „Bude silným středobodem, který ztělesňuje energii našich příznivců. Jako hrdí správci AS Řím jsme odhodláni vytvořit prostor, který ztělesňuje ducha a tradici našeho klubu a zároveň se stane globálním symbolem inovace a dokonalosti a také vzorem odpovědnosti k životnímu prostředí,“ uvedl viceprezident klubu Ryan Friedkin.

Nejde ale jen o fotbal. Stadion, který bude mít kapacitu 55 tisíc lidí s rozšířením až na 62 tisíc návštěvníků, a chce se stát také novou dominantou města a novým orientačním bodem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

 „Nový stadion světové úrovně poskytne nejen neuvěřitelné zázemí pro fanoušky, bude i významným cílem pro občany Říma i dalších měst. Stadion bude mít ikonický design a bude se nacházet na vyvýšeném místě v Pietralatě s výhledem na město a krásnou okolní krajinu. Má tak ambici stát se ikonou světového fotbalu,“ komentoval Declan Sharkey z ateliéru Populous.

Nápad postavit nový stadion představil prvoligový klub poprvé v roce 2012. S návrhem přišel o pět let později, město ho ale odmítlo. Teď to vypadá, že na posledním návrhu je s Římem shoda. Studie proveditelnosti z roku 2022 odhadla celkovou cenu stavby na 582,1 milionu eur, což je bezmála patnáct miliard korun.

Součástí projektu by měla být také výstavba parkovišť, zelených ploch o rozloze víc než patnáct hektarů a také cyklistických a pěších stezek. Stavět by se mohlo na ploše zhruba dvacet hektarů a začít by se mělo v roce 2027. Termín dokončení není znám.