Právník radí e-shopům. Jak řešit problémy, které kontroluje ČOI, i nevhodné zákazníky

Advokát Roman Tomek ze Sedlakova Legal přibližuje šest nejčastějších problémů, které vadí České obchodní inspekci a které řeší e-shopy se zákazníky.

cc_roman-tomek-min-224

Foto: Sedlakova Legal

Roman Tomek z advokátní kanceláře Sedlakova Legal

Každý e-shop musí v průběhu svého fungování řešit řadu komplikací a překonávat nejednu překážku. Jsou však problémy, které se pravidelně opakují a v zásadě se dají rozdělit na dva typy – právní nedostatky, které vadí České obchodní inspekci, a jednání zákazníků, které e-shopům znepříjemňuje fungování. Jak je řešit? Na to odpovídá advokát Roman Tomek z kanceláře Sedlakova Legal.

Problémy ze strany ČOI

Pro většinu provozovatelů e-shopů je kontrola České obchodní inspekce (ČOI) nepříjemností, kterou ideálně nechtějí nikdy řešit. Obecně nejsou kontroly ze strany ČOI problematické, vše probíhá primárně písemně a provozovatel e-shopu se může ke všemu vyjádřit. V případě, že jde o první problém, ani pokuty nejsou natolik zásadní, pokud jsou vůbec uděleny. Pokud ale chce e-shop snížit riziko kontroly, měl by si dát pozor zejména na tyto chyby.

Nesprávné uvádění slev: I když nová pravidla pro uvádění slev jsou s námi už více než rok, i tak jde o oblast, kterou e-shopy mnohdy nemají řešenou v pořádku. Často se snaží vyvolat pocit, že poskytují slevu například tím, že uvedou přeškrtnutou cenu a poté malým písmem doplní, že nejde o cenu před slevou, ale doporučenou cenu od výrobce. Často také v případě slevy e-shopy nepočítají tuto slevu z nejnižší ceny za posledních třicet dní před poskytnutím slevy, ale z historicky nejvyšší ceny, i když v mezidobí došlo ke snížení ceny mimo slevu. Tyto věci ČOI pravidelně trestá.

Pojmenování tlačítek: Novela v roce 2023 se nazývala tlačítkovou – to kvůli nutnosti změnit pojmenování tlačítka, kterým se potvrzuje objednávka. Z něj má plynout povinnost uhradit cenu za výrobek nebo službu po kliknutí a jeho pojmenování může znít například „Objednávka zavazující k platbě“, „Objednávka s povinností platby“, „Objednat a zaplatit“.

Na první pohled může jít pouze o formalitu, ale ČOI znění tlačítka kontroluje a v případě špatného popisu toto e-shopům vytýká. Jelikož jde o něco, co ČOI může zkontrolovat velmi jednoduše pouze náhledem na stránky e-shopu, je opravdu dobré věnovat popisu tlačítka dostatečnou pozornost.

Problém v reklamačním procesu: Věcí, kterou ČOI kontroluje velmi často, je také reklamační proces. Zde se vyskytují dva základní problémy. První je spíše formální, kdy řada e-shopů po provedené novele nezměnila textaci obchodních podmínek – pokud se projeví vada v určité lhůtě, má se za to, že zboží bylo vadné od počátku. Do novely činila tato lhůta šest měsíců, od novely byla navýšena na jeden rok. Řada e-shopů však stále informuje o délce lhůty v původním rozsahu, což je špatně.

Druhý problém se pak týká stanovení času uplatnění reklamace zboží, kterou určují e-shopy na den dodání reklamovaného zboží. To však není v souladu se zákonem o ochraně spotřebitele, který stanovuje okamžik uplatnění reklamace na den, kdy vytknutí vady dojde provozovateli e-shopu, a není rozhodné, zda bylo dodáno i zboží. Nedodání zboží může následně vést například k zamítnutí reklamace (pokud ji nelze bez dodání vyřídit), na okamžik uplatnění reklamace ale nemůže mít vliv.

ecomm24-1

Přečtěte si také100 největších e-shopů: Mall padá, předběhl ho Rohlík a Datart100 největších e-shopů Česka: Alza vládne, Rohlík a Datart předběhly Mall, do špičky pronikla i Tesla

Problémy ze strany zákazníků

I když je zákazník pro každého provozovatele e-shopu základ, tak i při jednání s ním může docházet k řadě nepříjemností.

Opakované nepřebírání zboží či opakované odstoupení. Asi každý provozovatel e-shopu se setkal s tím, že jeho zákazník neodebral zboží, které mu bylo doručováno, případně že zákazník opakovaně odstupuje od smlouvy v zákonné lhůtě čtrnáct dnů bez udání důvodu. Tyto praktiky jsou pro e-shopy velmi nákladné s ohledem na to, že mají výdaje na doručení. V případě, že si zákazník zboží jen nevyzvedne, není to zásadní komplikace, pokud nejde o dobírku. Provozovatel e-shopu má v takovém případě náklady uhrazené, a pokud by mělo být doručováno opakovaně zaviněním zákazníka, může výdaje účtovat opětovně.

Problém však nastává, pokud je doručováno na dobírku nebo když je od smlouvy opakovaně odstoupeno, protože v obou případech nese minimálně část nákladů na doručení stále provozovatel e-shopu. To se dá efektivně řešit jen předcházením těmto situacím. Tedy v případě opakování takového chování daným zákazníkům již další zboží nedoručovat nebo neumožnit koupi na dobírku. Teoreticky by se mohl provozovatel e-shopu domáhat náhrady škody, ale spor by byl velmi pravděpodobně nákladnější než raději náklady „odepsat“.

Souhlas s poskytnutím služby před uplynutím lhůty pro odstoupení. E-shopy, které nabízejí služby, se často setkávají s problémy s odstoupením po poskytnutí služby. Jako příklad může sloužit e-shop, přes který si zákazník objedná víkendový kurz několik dní před zahájením, poté ho absolvuje a následně od smlouvy odstoupí a chce vrátit peníze. Zákon sice stanoví výjimku, kdy nelze odstoupit v případě, že služba byla v plném rozsahu poskytnuta, ale tato výjimka se u placených služeb uplatní jen tehdy, když s poskytnutím služby před uplynutím lhůty pro odstoupení spotřebitel výslovně souhlasí.

Řada e-shopů souhlas řeší tím, že do obchodních podmínek uvede, že spotřebitel odesláním objednávky výslovně souhlasí s poskytnutím služby před uplynutím lhůty. Toto však není dostatečné řešení, protože souhlas není výslovný. Jediné bezpečné řešení je, aby u objednávky musel spotřebitel zatrhnout tlačítko, že s poskytnutím služby souhlasí, a toto nesmí být zaškrtnuté předem. Odstoupit poté, co byla služba poskytnuta, už pak nemůže. Pokud však souhlas není dán, je odstoupení v pořádku a platné.

CC Native

Partnerem článku je Sedlakova Legal

E-commerce ve druhém kvartálu pokračovala v mírném růstu. Klesla však průměrná výše objednávky

„Vidíme, že lidé pokračují s nákupy, které v dobách vysoké inflace odkládali,“ komentuje aktuální údaje ředitel Heureky David Chmelař.

Peter BrejčákPeter Brejčák

dalle-2024-07-09-10-36-04-a-person-shopping-online-looking-more-like-a-czech-individual-sitting-at-a-desk-with-a-laptop-open-displaying-an-e-commerce-website-the-scene-incl-copy

Foto: Vygenerováno OpenAI

Češi pokračují ve zvyšování útrat na internetu

0Zobrazit komentáře

Mírný vzestup e-commerce pokračoval i ve druhém čtvrtletí letošního roku, kdy podle dat Heureky trh prodeje zboží online meziročně vzrostl o tři procenta. Naopak se ale mírně snížila průměrná hodnota objednávky na 1 398 korun. Češi tak podle nákupního rádce pokračují v online nákupech, které dosud odkládali, ale nakupují zboží, které dříve nebylo na internetu tolik dostupné.

Data Heureky potvrzují, že česká ekonomika ožívá a lidé již nemají obavy z nakupování, jak tomu bylo loni vinou doznívajících obav souvisejících s vysokou inflací či nejistotou kolem cen energií. „V e-commerce je patrná další konsolidace online trhu, spojená s jistým nasycením nákupních potřeb zákazníků. Větší růst je brzděn poklesem ve velkých kategoriích, jako jsou notebooky, granule pro psy nebo chytré hodinky,“ komentuje ředitel Heureky David Chmelař.

Dle jeho slov rostou nové kategorie, které před pár lety téměř nikdo v online prostředí neznal, konkrétně má jít o solární panely, diaboly a broky nebo třeba elektrické motorky. „Některé e-shopy sice rostou dvouciferně, ale současně jiné dvouciferně klesají,“ doplňuje Chmelař, kterého na misi do čela Heureky vyslal Jiří Šmejc z PPF loni v září.

Nejslabším měsícem ve druhém kvartálu byl květen. „Vliv na to měl loňský květen, kdy lidé zjistili, že energie zlevnily, a začali utrácet našetřené peníze,“ přibližuje Chmelař. Přímou souvislost pak firma pozoruje i s nezvykle rychlým nástupem letního počasí, další problémy vznikly s lodní dopravou v oblasti Suezského průplavu a vybookovanou kapacitou letecké dopravy pro přepravu zboží. „Teplé počasí navíc lidi vylákalo na výlety a pobyt v přírodě, což omezilo jejich čas strávený prohlížením nabídek na internetu,“ doplňuje.

Které kategorie ve druhém čtvrtletí rostly nejvíc? Absolutními skokany jsou solární a fotovoltaické komponenty s nárůstem o 393 procent. Druhé místo obsadily elektrické motorky s růstem o 382 procent, oproti loňsku si polepšila také elektrická kola (+20 procent). Třetí příčku pak obsadily klimatizace (+112 procent).

Naopak po letech výrazného zájmu a často dlouhé čekací době se nasytil zájem o herní konzole, které klesají už druhý kvartál po sobě (minus 35 procent). Následují elektrokoloběžky (-30 procent) a investiční zlato (-30 procent). Klesal i zájem ve velkých kategoriích jako automatické kávovary a chytré hodinky (-22 procent), notebooky (-18 procent) a sluchátka (-16 procent).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Vidíme, že lidé pokračují s nákupy, které v dobách vysoké inflace odkládali kvůli vysoké pořizovací ceně. Objem objednávek se mírně zvětšil, ale průměrná cena objednávky se mírně snížila o osm procent na aktuální hodnotu 1 398 korun. Zákaznická spokojenost zůstala prakticky stejná, zastavila se na hodnotě 96,2,“ ohlíží se Chmelař.

Svá data přidal také Shoptet, na jehož platformě funguje přes třicet tisíc zejména malých a středních e-shopů. Dle vyjádření firmy si tito hráči drží stabilní tempo růstu, ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání v průměru o 23 procent. V porovnání s prvním čtvrtletím vykázali růst o 11 procent.

Podle ředitele Shoptetu Samuela Huby je rozdíl v růstu tohoto segmentu a celého trhu dán zejména tím, že jejich e-shopy se úzce profilují v určitém segmentu. „Mají své stálé a věrné zákazníky, kteří si chodí pro určitý druh zboží. Češi se v průběhu let naučili podporovat lokální obchodníky. Nemalá část zákazníků přemýšlí nad tím, u koho své peníze utrácí,“ vysvětluje.