Sázka na ředitele z USA nevyšla. Propouštěli jsme a zotavovali se dva roky, říká šéf českého startupu

Brněnský startup bojuje s finančními podvody, popasovat se ale musel i s interními výzvami. Zakladatel Michal Tresner přibližuje, jak byznys otočili.

Peter BrejčákPeter Brejčák

michal-tresnerRozhovor

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / ThreatMark

Michal Tresner

0Zobrazit komentáře

Od investorů získal celkem již téměř miliardu korun. Brněnský ThreatMark bankám po celém světě pomáhá chránit přes čtyřicet milionů účtů, relativně nedávno ale narazil na několik problémů. Ve firmě neslavně skončil nový ředitel, který pocházel ze Spojených států a na své pozici vydržel něco málo přes rok. Startup zároveň musel projít ozdravným procesem a z původních 160 lidí v něm zůstala necelá stovka.

Že už má ale tuhle kúru ThreatMark za sebou, dokazuje i tento týden oznámená nová finanční injekce ve výši přes 500 milionů korun. Zakladatel a ředitel Michal Tresner nicméně pro CzechCrunch přiznává, že přesvědčit investory nebyl vůbec lehký úkol. Nejen kvůli obecnému ochlazení investičního trhu v posledních letech, ale také kvůli tomu, že startup takzvaně „pálil“ obrovské množství peněz.

Letos přitom ThreatMark oslaví deset let od svého založení. Během této doby jej začalo využívat dvanáct bank v Česku i další jinde v Evropě, Latinské Americe, Kanadě či Asii. Etabloval se tak jako dodavatel bezpečnostního softwaru, který sleduje každý pohyb, dotek, ťuknutí a různé stovky až tisíce okem neviditelných bodů a dělá z nich digitální otisk uživatelů – jedinečný jako ty na prstech. A když software zjistí, že se uživatel chová podezřele, upozorní banku, která může dotčené transakce zablokovat nebo si alespoň vyžádat další stupeň ověření.

Jako kyberbezpečnostní startup se ThreatMark, jenž má již odhadovaný obrat nad hranicí sto milionů korun, před lety rozhodl expandovat také do Spojených států. Napoprvé mu to ale moc nevyšlo navzdory tomu, že najmul tamního ředitele. Zakladatel Tresner se přesunul na místo produktového ředitele, po roce a půl se ale do své původní pozice musel vrátit a startupu naordinoval zeštíhlující kúru. Dvaačtyřicetiletý podnikatel v rozhovoru mluví o tom, jaké bylo nabírat investici v loňském roce, co se v ThreatMarku vlastně dělo a jaká byla jeho cesta za zdravější budoucností.

threatmark_team-min

Foto: ThreatMark

Tým startupu ThreatMark

Cíl dobýt Spojené státy jste ohlašovali už před lety. Kdy přesně jste s tím začali?
Kolem let 2020 a 2021. Říkali jsme si, že tam musíme, protože tam směřuje každá kyberbezpečnostní firma a obrazně řečeno se tam všem daří. Ale asi jsme udělali chybu, že jsme s touto strategií začali příliš brzy – neměli jsme dostatečnou zákaznickou základnu ani v Evropě a už jsme se snažili dostat do USA. Navíc jsme to realizovali nešťastným způsobem.

Co to znamená?
Po dohodě s investory jsme se rozhodli najmout profesionálního CEO přímo v Americe. Věřili jsme, že najdeme někoho, kdo už v USA vybudoval několik startupů, získal pro ně financování a dokázal tam rozjet byznys. Takového člověka jsme hledali po celém světě. Já jsem musel dát ego stranou a předal jsem mu vedení firmy i prostředky, aby za oceánem začal budovat naši přítomnost. Podařilo se nám tam přesunout sídlo firmy, což nás především na právnících stálo stovky tisíc dolarů.

A kdy se to začalo lámat?
Plán byl, aby nový CEO získal investici a byznys v USA pořádně rozjel. Bohužel se nám investici získat nepodařilo, protože firma pálila hodně peněz. Pouhá přítomnost pobočky v USA nestačí, o to víc, pokud většina lidí pořád seděla někde v Čečensku, jak nás obrazně tamní investoři vnímají. Navíc chtěli vidět reálný americký byznys, ne jen plnou pipelinu potenciálních zákazníků, nedokázali jsme ale žádného získat, protože jsme měli generický marketing, jaký používá většina firem. Na trhu jsme tak zůstali zcela neznámí.

Byla to chyba managementu?
Člověk, kterého jsme najali jako CEO, nebyl správný fit, nedokázal doručovat výsledky, na kterých jsme se domluvili. Po asi čtrnácti měsících jsme jej propustili, já jsem opět převzal roli ředitele a zásadně jsme změnili strategii.

Jedním z důvodů neefektivity bylo, že vedení převzal člověk s americkým mindsetem – utratím hodně peněz investorů a uvidím, co se stane.

Co všechno tato změna zahrnovala?
Zachovali jsme si americkou pobočku, ale zeštíhlili jsme firmu asi o třicet procent. Marketing jsme více zaměřili na „scam“, což je jedna z podkategorií fraudů a aktuálně asi nejčastější problém. Zároveň jsme v USA začali oslovovat malé banky a uzavřeli partnerství s firmou, která je obsluhuje. I to ale trvalo dalších dvanáct měsíců. Samozřejmě jsme znovu spálili spoustu peněz, ale nakonec se nám podařilo získat první zákazníky a na nich už teď byznys stavíme dál.

Jak konkrétně jste firmu zeštíhlovali?
Co se týče lidí, snažili jsme se co nejméně škrtat pozice ve výzkumu a vývoji, většina z nich sedí tady v Česku, na Slovensku a v Polsku. Ve škrtech jsme se zaměřili jen na pozice, kde jsme viděli nízkou efektivitu – buď kvůli schopnostem jednotlivců, nebo proto, že působili na trzích, na které se už nechceme zaměřovat. Například jsme měli lidi v oblastech jako Latinská Amerika, kde jsme se rozhodli utlumit obchodní aktivity. Nyní se soustředíme především na Evropu a Ameriku.

Jakým způsobem si teď hlídáte efektivitu, abyste opět nesklouzli ke zbytečnému pálení peněz?
Jedním z hlavních důvodů naší neefektivity předtím bylo, že vedení převzal člověk s americkým mindsetem – utratím hodně peněz investorů a uvidím, co se stane. Teď k věcem přistupujeme mnohem uvážlivěji. Snažíme se vše více měřit a pečlivě zvažujeme, do čeho investovat a do čeho ne. Uvědomujeme si, že peníze nejsou neomezené a jsme obecně opatrnější.

Na druhou stranu jsme se během těchto let výrazně posunuli. Máme lepší a větší zákazníky, známější jména a výraznější brand. Ostatně marketing jsme také dlouho podceňovali. Ne že bychom to dělali naschvál, jednoduše jsme se víc soustředili na budování produktu a marketing byl na druhé koleji. Ale teď do něj chceme investovat výrazně víc.

V posledních letech ochladl apetit startupových investorů a mnohem víc si vybírají, koho podpoří. Jak se vám v tom loni sháněly peníze?
Bylo to opravdu náročné, prostředí se hodně změnilo a už to není taková divoká jízda jako v letech 2020 a 2021. Pak se všechno utlumilo, klesaly valuace, některé startupy krachovaly, jiné musely uzavírat down roundy (investiční kolo s nižší valuací – pozn. red.). Ani my jsme v té době nezářili. Jak jsem říkal, snažili jsme se prorazit na americkém trhu, bez výraznějších úspěchů jsme se o to snažili dva roky. Až začátkem loňska jsme tam získali prvního zákazníka. Od té doby je to lepší, už máme čtyři a brzy přibude pátý.

Nezdary s expanzí vám tedy ztížily vyjednávání s investory?
Jde o propojené nádoby, když otevřete investiční kolo, nemáte komerční úspěch a docházejí vám peníze na účtu, investoři to vnímají, jako když se tonoucí chytá stébla. Do takových startupů neinvestují, pokud se do nich úplně nezamilují. Peníze tak obvykle poskytují jen stávající investoři, kteří se snaží chránit svou investici a předejít krachu.

Před osmnácti měsíci jsme na tom byli podobně, ale začali jsme dělat zmiňované zásadní změny a připravovat se na fundraising s cílem, že do konce roku 2024 se dostaneme na break-even (bod zvratu, kdy firma přestane být ztrátová v ziskovosti dosáhne alespoň nulu – pozn. red.). To se nám podařilo naplnit, nicméně teď se od něj budeme zase vzdalovat, protože jsme získali další financování.

Jak dlouho váš fundraising trval?
Rozběhl jsem jej na začátku loňského února, pak to byla velmi intenzivní jízda. Měl jsem asi dvě stě jednání s různými investory, přičemž každé intro trvalo minimálně půl hodiny a s některými jsme pokračovali dalšími hodinami a hodinami diskusí. Investoři, kterým se náš nápad a byznys líbil, si chtěli několik měsíců ověřovat, jestli opravdu dosáhneme svých cílů a zda jen s cílem dosáhnout break-even nekecáme.

Postupem času se tak vaše vyjednávací pozice zlepšila?
Ano, pak se dynamika otočila – místo zoufalého hledání investorů se najednou objevili zájemci, kteří nám začali nabízet term sheety a my jsme si najednou mohli vybírat. Následně jsme vstoupili do exkluzivního jednání a poslední čtyři měsíce roku jsme strávili due diligence. Intenzivně jsme jednali a nakonec jsme získali dva investory – jednoho z USA a jednoho z Velké Británie. Na to jsme opravdu hrdí, protože získat investora z USA je mimořádně náročné, a britský investor patří mezi největší hráče v celém Spojeném království.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co vy osobně? Jaké bylo odejít z postu ředitele a po více než roce se do něj vrátit?
Bylo to takové osvěžující. Měl jsem možnost pozorovat, co se děje ve firmě, aniž bych byl přímo v roli šéfa. Pořád jsem ve firmě působil jako produktový ředitel, znal jsem všechny lidi a intenzivně s nimi spolupracoval, takže jsem měl přehled o dění… Když jsem se ale pak vrátil na pozici CEO, měl jsem pocit, že mi tato zkušenost v některých ohledech pomohla.

V čem konkrétně?
Minimálně v tom, že jsem se přestal bát amerického trhu. Dříve jsem Spojené státy vnímal jako vzdálený a náročný cíl, kterému nerozumíme a který je těžké dobýt. Díky tomu, že jsem měl možnost spolupracovat s americkým týmem a hodně jsem tam cestoval, jsem si uvědomil, že jsou to také jen lidé. A přestože musíte na tamním trhu prodávat věci trochu jinak, není to nic nemožného. To všechno mi dodalo sebevědomí budovat globální firmu, ne jen lokálního hráče v Evropě.

Jaká budoucnost teď ThreatMark čeká?
Záleží, jak se na budoucnost díváme, existují dva pohledy. Jeden z nich se týká růstu tržeb – jak budeme růst na různých trzích, kolik zákazníků získáme. To je samozřejmě důležité, chceme postavit zdravou a vydělávající firmu. Počítáme s růstem tržeb o alespoň sedmdesát procent ročně a zatím to vypadá nadějně. Nedávno jsme získali i velkého zákazníka, který sám tvoří přibližně šestinu našich celkových příjmů. Postupně oslovujeme větší a větší banky, což je pro nás velký krok kupředu.

threatmark

Foto: ThreatMark

Zakladatel ThreatMarku Michal Tresner

Co ten druhý pohled?
Ten je pro mě zajímavější a souvisí s tím, že s každým novým zákazníkem, převážně bankami, pomáháme dalším milionům jejich klientů chránit peníze na jejich účtech. To mi připadá mimořádně důležité. Když si uvědomím, že díky naší práci spousta lidí nepřijde o své úspory, zlepšujeme nejen jejich životy, ale často je chráníme před vážnými finančními i psychickými problémy. A navíc tím přispíváme ke zvyšování důvěry spotřebitelů ve finanční ekosystém.

Dnes a denně slyšíme o tom, jak někdo přišel o peníze kvůli falešnému bankéři nebo podvodníkovi. Tyto případy vytvářejí u části veřejnosti dojem, že online financím, a někdy dokonce internetu obecně, nelze důvěřovat. Naším cílem je tuto důvěru obnovit. Čím více bank bude využívat naše řešení, tím více spotřebitelům pomůžeme a přispějeme k větší stabilitě finančního systému. To je silná mise. A právě kvůli ní tady mnoho našich lidí pracuje.

Mění se v rámci toho i váš produkt jako takový?
Někteří nás tak možná nevnímají, ale vyvíjíme systém, který podvodníky nejen pomáhá identifikovat, ale také s nimi bojovat. Naše řešení zahrnuje řadu komponent, některé si banka integruje přímo do svých systémů. Ale existují i takové, které nevidí ani banka, protože fungují na pozadí.

Můžete uvést příklad?
Například sledujeme, jakou útočnou infrastrukturu podvodníci používají – od phishingových stránek a finančního malwaru až po falešné reklamy na sociálních sítích nebo deepfake videa. Dále analyzujeme celý platební ekosystém – odkud podvodníci získávají peníze, kam je posílají a jak a kde je vybírají. Naše řešení je komplexní ekosystém produktů a služeb, který podporuje takzvané „fraud disruption“ – tedy narušování organizovaného zločinu a aktivit podvodníků napříč bankami.

Jednou z našich nejnovějších inovací je systém, který v souladu s platnou legislativou v Evropě i USA umožňuje bankám efektivně spolupracovat. Cílem je, aby banky nebyly v boji proti podvodníkům izolované, ale konečně vzájemně spolupracovaly. Podvodníci jsou organizovaní, spolupracují a neomezují se žádnými pravidly o sdílení dat nebo restrikcemi. Banky naopak často považovaly sdílení informací za narušení své konkurenční výhody. My se snažíme tento přístup změnit a přispět k tomu, aby banky dokázaly spolupracovat a podvodům čelit společně.

Školky díky ní prošly digitální revolucí, teď svůj projekt prodává. Chce učit děti podnikavosti

„Když žáci jezdí na lyžařský výcvik, proč by nemohli na podnikatelský kemp?“ ptá se Vanda Seidelová, která definitivně opustila projekt Twigsee.

Peter BrejčákPeter Brejčák

seidelovaStory

Foto: Ilja Hubálek / Filip Houska/CzechCrunch

Vanda Seidelová

1Zobrazit komentáře

Realita fungování českých školek by dnes bez přičinění Vandy Seidelové pravděpodobně vypadala úplně jinak. Ve startupu Twigsee totiž digitalizuje jejich fungování a po šesti letech jej u nás využívá přes 1 300 školek i dětských skupin a registruje přitom 200 tisíc aktivních uživatelů. Již před dvěma lety Twigsee spojilo síly se zavedenou firmou Bakaláři, která digitalizuje základní a střední školy, a vytvořili novou skupinu Educleus. Nyní Seidelová hlásí, že tuto štaci opouští. Další cíl? Podpořit mladé, aby více podnikali. A to rovnou třema novými projekty.

Myšlenka digitalizovat školky Seidelovou napadla, když jednu navštěvoval její syn. Uvědomila si, že pořád fungují s mnoha procesy na papírech a jsou zahlcené administrativou. Pomocí nástroje Twigsee tak vše zdigitalizovali pro lepší přehled samotných rodičů, aby věděli, co jejich děti přes den dělají. Ale i pro jednodušší administrativu učitelů, kteří se tak místo toho mohou věnovat právě žákům. „Věřím tomu, že jsme v Twigsee pomohli změnit to, jak rodiče školky vnímají. I já jsem je původně měla jen jako místo, kam si děti chodí hrát, zatímco jsem v práci,“ vypráví Seidelová pro CzechCrunch.

Přiznává ale, že realita je úplně jinde. „I ve školkách jsou osnovy a pokročilé výukové postupy. S učením se nezačíná na základce, jak to mnoho lidí vnímá, ale již v mateřské škole,“ pokračuje s o to větším důrazem právě na slovo škola. „Už když jsem Twigsee v roce 2019 rozbíhala, nechtěla jsem, aby se digitalizace, kterou přinášíme, týkala jen vybraných soukromých či bohatých školek. Cílem bylo stát se standardem na trhu, což věřím, že se povedlo,“ popisuje pětatřicetiletá podnikatelka.

V dubnu 2023 v příběhu došlo k velkému milníku, vzniku zmiňované skupiny Educleus, kterou financovala slovenská investiční společnost Sandberg Capital. Podle odhadu CzechCrunche tehdy bylo Twigsee ohodnoceno na střední desítky milionů korun, částečně ale Seidelová mohla být „vyplacena“ ve formě nových akcií, protože držela podíl i v Educleu a určitou dobu jej také vedla z pozice ředitelky. Dle posledních oficiálně dostupných dat ještě v roce 2022 firma Bakaláři dosahovala tržeb 87 milionů korun, po následném spojení a dalším růstu tak skupina mohla loni utržit přes sto milionů.

vanda-seidelova-foto-min-25-2

Foto: Educleus

Vanda Seidelová

„Obě firmy dorostly do velikosti, kdy už jsme na sebe na malém českém trhu často narážely a nedávalo smysl stát proti sobě,“ říká Seidelová s tím, že oba týmy zároveň spojovala i stejná mise: aby měli učitelé volné ruce na učení a aby oni – a ani rodiče – nemuseli řešit věci na papíře. „O to jsme se celé roky snažili a na tom se nic nemění,“ vypráví.

Co se ale s koncem loňského roku změnilo, je její působení. Ze skupiny Educleus se rozhodla odejít a takzvaně exitovat – svůj zbývající podíl prodala ostatním společníkům a opustila také pozice jednatelky a místopředsedkyně správní rady. Cenovka transakce je neveřejná, podle odhadu CzechCrunche ale mohlo dojít k naplnění tehdejší valuace a Seidelová si tak mohla přijít na desítky milionů.

Co bude teď dál? Oblast vzdělávání Seidelová ani teď neopouští a rozbíhá hned několik na sebe navazujících projektů, kterými chce způsobit podobnou revoluci, jak se jí to povedlo i ve školkách. Financovat je chce mimo jiné i ze svého exitu. „Sranda teprve začíná,“ směje se. Během posledních dvou let díky spojení s Bakaláři, kteří stojí i za vývojem softwaru Škola online, Seidelová získala širší přehled o průchodu žáků všemi stupni vzdělávání a viděla, kde naráží na překážky v dalším rozvoji. „Je škoda, že v Česku i celém regionu se neklade dostatečný důraz na dovednosti jako obchod, prezentace, kritické myšlení nebo podnikavost,“ vyjmenovává.

Cílem je do deseti let vybudovat prostředí, aby měl každý středoškolák možnost vyzkoušet si, co všechno obnáší podnikání.

Zároveň dodává, že nejde o kritiku učitelů či škol. „Dělají, co můžou. Školní systémy a osnovy jsou ale dlouhodobě postavené a i když se snaží reagovat na současnou dobu, ta se ale hýbe stále rychleji a nestíháme je přizpůsobovat,“ popisuje Seidelová. Vnímá přitom, že je důležité, aby si budoucí podnikatelé, manažeři či politici osvojili podstatné dovednosti už v mládí, protože v dospělosti je to o to složitější.

Své aktivity tak teď Seidelová bude směřovat zejména na podporu podnikavosti. „Cílem je do deseti let vybudovat prostředí, ve kterém by měl každý středoškolák možnost vyzkoušet si, co všechno obnáší podnikání i budování vlastních projektů, a to včetně neziskových,“ klade si nemalé cíle.

V tomto kontextu vnímá důležitost samotných učitelů. „Ti osvícení jsou skvělí v tom, že dokáží otevírat dveře. Žáci je mohou, ale nemusí využít. Častým problémem ale je, že lidé ani nevědí, že takové dveře existují. To chci ve spolupráci se školami, firmami i dalšími partnery napravit a mladým lidem pomoci dělat první kroky,“ popisuje Seidelová.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sama přitom ví, o čem mluví. Již během střední školy běžně chodila na různé praxe a snažila se využívat nabízené možnosti. Pět let tak strávila v Pražském studentském summitu, který stoji za modelem OSN. V rámci něho se žáci v simulaci učí diplomacii. „Hrozně moc mi to dalo, dodnes z toho čerpám,“ říká Seidelová, kterou toto působení ovlivnilo i kariérně – vystudovala mezinárodní vztahy, během té doby například spolupořádala první předsednictví Česka v rámci EU v roce 2009, nebo se během působení ve Forum 2000, nadaci bývalého prezidenta Václava Havla, v Praze starala o dalajlámu.

„Nikdy bych se tam nedostala, kdybych nebyla součástí podobných projektů,“ popisuje Seidelová, která pracovně působila také ve Washingtonu DC a rok žila v Číně. „Měla jsem štěstí. Pocházím z normální české rodiny, takové věci bychom si nemohli jen tak dovolit… ale po celém světě existuje spousta grantů či stipendii, které využívá i hodně lidí z Česka, mohlo by jich to ale dělat víc. Často to nedělají ne kvůli tomu, že nechtějí, ale že o tom nevědí. To je nejhorší,“ myslí si.

Tři nové projekty

Do dalšího působení si tak Seidelová vytipovala několik hlavních oblastí, kterými chce podnikavost podporovat – a to nejen na české, ale i mezinárodní úrovni. Jedna z aktivit se týká přímo Evropské komise, kde před třemi lety byla spoluzakládající členkou European Female Founders Forum, panevropské platformy ženských podnikatelek. Jako poradní orgán eurokomisařky pro inovace a vzdělávání identifikovali problémy, s nimiž se musejí podnikatelky napříč Evropou vypořádávat.

Loni v březnu v návaznosti na to vznikl projekt HerFund, kde se tyto problémy snaží řešit v praxi. Konkrétně jde například o roztříštěnost trhu – jak z pohledu zakladatelů, tak investorů. Letos tak pod hlavičkou EK HerFund spustí platformu pro lepší propojení obou stran, což má pomoci zrychlování propojování. Seidelová byla v listopadu během konference Nordic Women in Tech v Oslu jmenována do pozice členky mezinárodního Advisory Boardu tohoto projektu.

„Jako český podnikatel máte velmi omezené možnosti, kde najít například španělského investora, který vám pomůže s lokální expanzí. Toto chceme řešit,“ přibližuje Seidelová s tím, že na platformu naváže také syndikát investorů, respektive investorek, které budou podporovat ženy-podnikatelky.

enscape_2024-12-19-16-12-20_scena-18-copy

Foto: Vanda Seidelová

Vizualizace projektu Vandy Seidelové ve Slavkovském lese

Seidelová ale rozbíhá i projekty na (zatím) české úrovni. Díky prostředkům, které získala z exitu z Educleus, například převzala neziskovou iniciativu Soutěž & Podnikej, za níž stáli Martin Vítek a Marian Füry. Jde o největší podnikatelskou soutěž pro středoškoláky, aktuálně probíhá devátý ročník a registruje přes osm set absolventů.

„Pětatřicet procent z nich pořád podniká. Možná už v jiných projektech, výsledky jsou ale skvělé,“ pochvaluje si Seidelová, jež do projektu na pomoc povolala například Igora Strečka z exitované firmy Webglobe nebo Annu Veselou ze společnosti Spectoda. Již nyní v rámci projektu rozbíhá i spolupráci s podobně zaměřeným Econversem, který působí v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. „Chceme pomáhat mezinárodní spolupráci, ale zároveň projekt pořádně naškálovat a pomáhat tisícům studentům ročně,“ doplňuje.

Do třetice je pro Seidelovou velký projekt inovačního hubu, který buduje ve Slavkovském lese v Karlovarském kraji. Aktuálně probíhá vyřizování stavebního řízení a do několika let by měl uprostřed lesů vyrůst moderní podnikatelský inkubátor pro mladé lidi. „Když žáci na základní nebo střední škole jezdí na lyžařský výcvik v rámci školy v přírodě, proč by nemohli na podnikatelský kemp?“ pokládá Seidelová řečnickou otázku.

Součástí projektu mají být řemeslné dílny se zaměřením na robotiku, drony či na audiovizuální tvorbu – ať si studenti mohou moderní oblasti osahat a zjistit, zda nebude právě pro ně. Seidelová přitom přiznává, že ke Karlovým Varům nemá žádný osobní vztah. „Nechtěla jsem ale něco budovat v Praze, Středočeském kraji, Brně nebo Ostravě, tam je podobných možností více. Karlovarský kraj ale patří mezi nejchudší v zemi, chceme tím pomoct snižovat regionální rozdíly,“ přibližuje.

Seidelová dále doplňuje, že i těmito projekty stále pracuje na své dlouhodobé misi – podpoře vzdělávání a podnikavosti. Motivaci má jasnou. „Všichni víme, že éra automobilů se spalovacími motory, na které je zdejší ekonomika hodně navázaná, v určitý moment skončí. Zatím jsem přitom neslyšela jasný kurs, kam jako země jdeme dál. Asi nejsem správný člověk, který by na to měl odpovědět, ale bez inovací to určitě nepůjde. V Česku máme skvělou příležitost být inovativním hubem Evropy a klidně i světa. Stačí jen chtít a já se těším, jak novými projekty pomůžeme přispět pár dalších střípků do této skládanky,“ dodává.