Shopaholic Nicol a Jitka Charvátová oživují Letnou. Vezměte do ruky mapu a objevujte, lákají sestry

Nikola Čechová a Jitka Charvátová rozjely v Praze na Letné sousedský festival, při kterém máte v ruce místo mobilu papírovou mapu.

letenskamista

Foto: Archiv NČ a JCH

Sestry Nikola Čechová a Jitka Charvátová

0Zobrazit komentáře

Čtvrtým rokem pořádají na pražské Letné sestry Nikola Čechová a Jitka Charvátová sousedský festival Letenská místa. Účastníci dostanou do ruky mapu s tipy, kam zajít a kde nakoupit se slevou, případně jaký workshop si vyzkoušet. Cílem akce je objevovat zapadlé obchůdky a podniky a také dostat lidi ven do ulic, aby třeba na chvíli zapomněly na mobily. Celé akci mimo jiné pomáhá to, že jedna ze sester je úspěšnou influencerkou, kterou sledují statisíce fanoušků.

Nápad na sousedský festival, který by lidem zpřístupnil dílny a obchody, kam by normálně nezašli, dostala Jitka Charvátová, když si kupovala jídlo v McDonald’s. „Dostala jsem tam slevové kupony. Byly na hezké kartičce a postupně se daly odtrhávat. Tak jsem si u toho říkala, že by bylo super mít nějakou takovou slevu pro sousedy u nás v Ababu. Postupně jsem se s tou myšlenkou propracovala až k festivalu,“ vypráví spolumajitelka firmy Ababu, která šije látkové hračky pro děti.

„Další naší inspirací pak byly Dny Marianne, při kterých dostanete slevové kupony společně s časopisem a pak s nimi obcházíte dotyčné obchody. Takže jsme se sestrou založily takové lokální Dny Marianne,“ směje se influencerka Nikola Čechová, známá na sociálních sítích jako Shopaholic Nicol. Zásadní ale pro obě sestry bylo dostat po první vlně covidu lidi z online světa zpět do offlinu.

To sice zkomplikovala druhá vlna covidu, ale od té doby se už festival Letenská místa druhý víkend v září koná pravidelně. Letos čtvrtým rokem. „Chtěly jsme, aby lidé alespoň jeden víkend v roce koukali na ulici do mapy a ne do mobilu,“ líčí Čechová. Mapa je totiž na festivalu to zásadní. Vyzvednout se dá u každého zapojeného podniku a slouží jako návod, kam se jít podívat, a zároveň jako slevový kupon na všechna místa.

letenska-mista

Foto: Letenská místa

Středobodem Letenských míst je vedle samotných podniků mapa

Kaváren, bister a obchodů s módou i uměním je do festivalu, který se bude letos konat od šestého do osmého září, zapojených šedesát. „Mohly bychom mít i o dvacet podniků víc, ale to už bychom nebyly schopné zorganizovat. Přibíráme tak už jen vyloženě podniky, u kterých máme pocit, že nám typově chybí,“ popisuje Shopaholic Nicol, která patří k první velké generaci youtuberů v Česku a dnes je aktivní převážně na Instagramu, kde její profil @shopaholicnicol sleduje přes 750 tisíc lidí.

Strategií Letenských míst je představovat návštěvníkům spíše místa, do kterých by je jinak nenapadlo zajít, nebo které nemají běžně ani otevřeno. „Snažíme se vybírat malá, zapadlá místa. Třeba i ateliéry různých keramiků. Sejdete dolů do přízemí, kde sídlí čtyři umělci, a během festivalu se můžete podívat, jak něco tvoří a něco si od nich koupit,“ popisuje Jitka Charvátová.

Návštěvníci festivalu zároveň sbírají za uplatněné akce razítka, která na kartičce odevzdají organizátorům. Každý den se pak kartičky losují o ceny. „Původně se do losování odevzdávaly samotné mapy, pak nám ale mnoho lidí říkalo, že by si mapu chtěli nechat. Tak jsme vymysleli upgrade s kartičkou. Mapa i instagramový profil festivalu pak často slouží jako průvodce Letnou,“ vysvětluje Čechová.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Účast na festivalu se podnikům podle sester vyplatí i finančně. Přitahuje nové zákazníky. „Lidé z Kinoka nám třeba říkali, že jsou pro ně Letenská místa z pohledu tržeb něco jako Vánoce,“ popisuje Čechová. „I jenom propagace na sítích, které se jim díky festivalu dostane, může být pro ně velká pomoc. Ne všechny podniky jsou tolik na Instagramu,“ dodává.

„Zároveň zveme na festival v hojném počtu i influencery, díky kterým se o něm dozvědí lidé, kteří by třeba na Letnou jinak vůbec nezavítali,“ říká influencerka. Ze dvou sester má sociální sítě festivalu logicky na starosti právě Nikol Čechová, která je v nich vzhledem ke své youtuberské a instagramové kariéře jako ryba ve vodě.

V poslední době na svých sociálních sítích sdílí také střípky ze života se svým nedávno narozeným prvním potomkem a připomíná, že také Letenská místa jsou vhodná i pro děti. „Letos jsme chtěli do mapy poznamenat vyloženě baby friendly místa a pak jsme zjistili, že jsou to vlastně skoro všechny. Zkrátka a dobře, baby friendly je celý festival,“ říká Nikola Čechová a připomíná, že letos bude mít festival ještě o něco více workshopů, mezi nimiž nebude chybět například keramická dílna, vyrábění šperků nebo bublinky pro děti.

Naomi Osaka sice vypadla v úvodu US Open s Karolínou Muchovou, ale zazářila v mašlích od Nike

Japonská tenistka představila na US Open další personalizovaný outfit ve spolupráci s Nike. Ovlivněn byl i trendem „very demure, very mindful“.

Naomi Osaka

Foto: US Open / WTA / Naomi Osaka

0Zobrazit komentáře

Naomi Osaka, jedna z největších hvězd současného tenisu, opět dokázala, že je nejen špičkovou sportovkyní, ale i módní ikonou. Na US Open totiž sice nezaujala až tak svým výkonem na kurtu, kde ji ve druhém kole vyřadila Česka Karolína Muchová, ale spíš svým výrazným outfitem. Ten pro ni připravila značka Nike ve spolupráci s americkou návrhářkou Yoon Ahn. Model plný mašliček, volánků a dalších prvků inspirovaných japonskou subkulturou Harajuku přilákal pozornost jak tenisových nadšenců, tak módních kritiků.

Japonská tenistka a grandslamová vítězka na sobě měla během turnaje dvě verze outfitu, přičemž každá z nich byla určena pro jinou část dne. Pro večerní zápasy zvolila černou variantu, zatímco pro denní utkání si vybrala verzi v zelené barvě. Každý z modelů obsahuje výraznou mašli na zádech a další drobné mašličky, které zdobily její boty.

Yoon Ahn, návrhářka stojící za celým projektem, se nechala vést samotnou Osakou v jejích preferencích a oblíbeném stylu zvaným Lolita goth. Jedná se o styl, který je známý pro tradiční kombinaci růžové barvy a krajek. Osaka se tak na kurtu objevila v něčem, co bylo nejen překvapující, ale také osobní a blízké jejím kořenům a vkusu.

Osaka uvedla, že se při navrhování speciálního outfitu inspirovala svými návštěvami Japonska, kde mladí lidé dokáží kombinovat různé styly a vytvářet tak něco zcela nového. „Tenisové oblečení nemusí vypadat jen jako tenisové oblečení,“ nechala se tenistka slyšet v rozhovoru pro The New York Times.

Model, který Osaka nově vynesla, je zároveň ovlivněn i trendem „very demure, very mindful“, který se v poslední době objevuje v módním světě a na sociálních sítích. Oproti období fenoménu brat, které se vyznačovalo chaosem a párty vzhledem, klade nový trend důraz na roztomilost a jemnost.

Speciální outfit ale nebyl jen o módě. Naomi Osaka ho podle všeho využila mimo jiné i jako prostředek k sebevyjádření, skrze který může čerpat sílu a sebevědomí. „Pokud jde o úroveň sebevědomí, když si vezmu na sebe to, co považuji za dobré oblečení, rozhodně se cítím pohodlněji. Myslím, že to je kouzelná věc, kterou móda dokáže,“ řekla v rozhovoru.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Women’s Tennis Association (@wta)

Nejedná se přitom o první příležitost, při které Osaka využila potenciál oblečení. Už na Miami Open v roce 2021 vystoupila v outfitech inspirovaných japonskou kulturou, které zahrnovaly květinové vzory i geometrické tvary. V rámci spolupráce s Nike zároveň vytvořila i několik personalizovaných tenisek, které obsahovaly unikátní barevné kombinace, textury i designové prvky.

Osaka je zároveň známá svou otevřeností, kdy ve veřejném prostoru mluví o důležitých tématech, včetně třeba rasové diskriminace. Během US Open 2020 tenistka například využila v tomto ohledu módu a každý den nosila jinou roušku, na které bylo napsáno jméno oběti policejního násilí nebo rasové nespravedlnosti.

Naomi Osaka zároveň v posledních letech veřejně mluví o svém duševním zdraví, zejména o boji s úzkostí a depresemi. Její rozhodnutí odstoupit z několika turnajů, aby se mohla soustředit na svou psychickou pohodu, vyvolalo širokou diskuzi a vedlo k většímu povědomí o významu péče o duševní zdraví ve sportu.