Simona Kijonková naskakuje na trend tiny housů. Podpořila projekt „automatu na minidomky“

Za mladým startupem Kodu stojí i spoluzakladatelka Slevomatu. Jeho cílem je podpořit dostupné bydlení nejen mladých a seniorů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

kodu-tiny-houses-15-10-14

Foto: Kodu

Jitka Plevová, Simona Kijonková a Romana Voříšková

0Zobrazit komentáře

Ceny nemovitostí v Česku rostou a dle některých odborníků to bude pokračovat i další desetiletí, stále častěji se proto otevírá téma dostupného bydlení. Právě na to se soustředí mladý startup Kodu zakladatelek Romany Voříškové a Jitky Plevové, které zaujaly i miliardářku a někdejší majitelku logistické Zásilkovny Simonu Kijonkovou. Rodinná investiční skupina JSK pod jejím vedením oznámila, že do projektu vstoupí s cílem podpořit řešení, které chce pomáhat mladým lidem či seniorům k dostupným nemovitostem.

Cílem Kodu je maximálně zjednodušit možnost pořídit si takzvaný tiny house, tedy minidomek. Jde o trend populární zejména v zahraničí, své místo si ale v posledních letech nachází také v Česku, kde se běžně využívá například pro rekreaci na samotě.

Princip vychází z efektivně navržených domků s úsporným využitím prostoru a nízkými náklady na pořízení i provoz. Typicky totiž jde o jeden pokoj spojující všechny místnosti dohromady, často navíc s možností snadného přesunu z místa na místo.

„Plně vybavený tiny house dokážeme dodat i za částku kolem 1,5 milionu korun. Tiny house k dokončení začíná na 500 až 600 tisících,“ říká spoluzakladatelka Romana Voříšková, která do světa realit pronikla díky společnosti Bezrealitky, kde se Jakubu Havrlantovi starala o PR a marketing, a poté s Tomášem Čuprem spoluzaložila a rozjížděla Slevomat. Spoluzakladatelka značky Pikle.cz Jitka Plevová ji ve firmě doplnila o něco později.

Voříšková a Plevová věří, že takto navržené domečky mohou sloužit kromě rekreace také k trvalému bydlení. Malý prostor je podle nich příznivý na údržbu či vytápění, jako brzdu širšího rozšíření v populaci ale vidí netradičnost a s ní spojené administrativní překážky. V projektu Kodu, který oficiálně vznikl loni v létě, proto uživatelům pomáhají s řešením legislativy i zajištěním celého procesu od hledání pozemků po dodání nemovitostí.

„Zájemci o bydlení v tiny housech mnohdy naráží na nekonkrétní legislativu, kterou si jednotlivé úřady vykládají po svém. Bydlení, které lze převážet, zároveň u některých finančních institucí vyvolává představu mobilheimu nebo karavanu, takže je složitější získat institucionální financování,“ přibližuje Voříšková.

V Kodu tak budují systém, který zmiňované problémy vyřeší za klienta. „S trochou nadsázky můžeme říct, že stavíme automat na minidomky,“ pokračuje Voříšková. Jak pro CzechCrunch popsala již dříve, z byznysového pohledu projekt míří na dva koncové zákazníky. První skupinu tvoří lidé s chutí v malém domku bydlet, druhou pak ti, kteří pozemky vlastní a mohou je nabídnout k pronájmu – ať už bez, nebo rovnou s postaveným minidomkem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kodu by chtělo fungovat jako tržiště, kde je možné vybrat dům, pozemek, k tomu si zařídit i financování, případně najít nájemníky. Rok existující firma aktuálně dokončuje první projekty. „Vize Kodu nám okamžitě zapadla do naší strategie, jelikož má silný společenský přesah a pozitivní dopad. Romana a Jitka přišly s řešením, které může výrazně zlepšit dostupnost bydlení,“ uvedla k investici Simona Kijonková, jež příští týden vystoupí na konferenci Money Maker od CzechCrunche.

„V případě Kodu se pro mě osobně jedná o podporu nejen skvělého produktu, ale také inspirativních osobností zakladatelek, které za sebou už mají silné byznysové příběhy. Jejich projekt je skvělým příkladem vykročení ze zajetých kolejí k hledání nových řešení, která mohou zlepšit kvalitu života tisíců lidí,“ doplnila Kijonková, jež společně s dalšími společníky koncem loňského roku oznámila miliardový prodej skupiny Packeta, pod kterou patří Zásilkovna. Po dokončení transakce se věnuje právě investicím, ale také vlastní nadaci.

Cílem aktuální investice do Kodu je mimo jiné pomoct zkrátit cestu od nápadu k funkčnímu byznysu. JSK projektu plánuje poskytovat poradenství pro optimální nastavení procesů, systémů a zajištění efektivní struktury. Pomoci chce i s propojováním na klíčové partnery, kteří startupu pomohou k rychlejšímu růstu a také expanzi do zahraničí, kterou Kodu plánuje

Hodnota Tesly vyrostla za den o 150 miliard. Co tyto obří skoky přináší firmě, investorům a Muskovi?

Tržní kapitalizace Tesly vyrostla za den o víc, než kolik je hodnota VW a Stellantisu dohromady. Automobilku samotnou to ale tolik neovlivňuje.

tesla

Foto: CzechCrunch

Hodnota Tesly raketově vystřelila

0Zobrazit komentáře

Právě jsme zaznamenali rekordní jednodenní růst a nebo naopak propad. Při čtení zpráv z amerických burz můžeme podobné titulky vnímat v posledních letech celkem pravidelně. Jak největší firmy na světě rostou, jsou při významných událostech obří také změny v jejich tržní hodnotě. Naposledy zaujala Tesla, ale v zásadě oběma směry si v poslední době připsaly ať už osobní, nebo dokonce globální rekordy také třeba Apple, Nvidia, Meta, Microsoft nebo Amazon. Co se ale děje uvnitř firem, když investoři ve velkém akcie nakupují? A jak z toho benefitují právě sami investoři?

Jako příklad, na kterém si dění na burze a v rámci firmy popíšeme, poslouží zmíněná Tesla. Americká automobilka koncem minulého týdne zveřejnila své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Z čísel plyne, že firma vykazuje zdravý růst tržeb, zisků i marží, přičemž dobrých výsledků dosáhla také v energetickém segmentu. Celkově tržby Tesly vzrostly o osm procent – zatímco samotný segment automobilů pouze o dvě procenta, kompenzovala to oblast energetiky růstem o 52 procent.

Pomohly také příjmy z prodeje regulačních kreditů ve výši 739 milionů dolarů a klesající náklady na materiál a suroviny, což vedlo k rekordně nízkým výrobním nákladům na jedno vozidlo ve výši 35 100 dolarů. K tomu šéf Tesly Elon Musk přislíbil další rozvojové kroky. Zmínil například, že příští rok uvede na trh nové levné modely, že se Cybertruck poprvé stal ziskovým a že očekává nárůst prodeje o 20 až 30 procent. Tesla se podle něj také jednou stane největší společností na světě (aktuálně je desátá, Apple a Microsoft jsou čtyřikrát větší).

tsla6m

Foto: Google Finance / CzechCrunch

Růst akcií Tesly za posledních šest měsíců na grafu Google Finance

Zdá se tedy, že Tesla je na dobré cestě z nejtěžšího období, což v pátek ocenily i akciové trhy, kde Tesla posílila o 22 procent. Růst o více než o pětinu je sám o sobě výrazný, o to víc, když se bavíme o jedné z deseti největších firem světa. Tento skok tak zajistil, že tržní kapitalizace Tesly během jediného dne vyrostla o 150 miliard dolarů. A přestože se vedou neustále debaty o tom, jestli je Tesla více technologická společnost než klasická automobilka, přidejme pro kontext následující údaj.

Oněch 150 miliard dolarů odpovídá zhruba trojnásobku celkové kapitalizace koncernu Volkswagen nebo čtyřnásobku hodnoty koncernu Stellantis. Tržní hodnota Tesly se tedy během čtyřiadvaceti hodin zvýšila více, než kolik je celková hodnota Volkswagenu a Stellantisu dohromady. Je to přitom paradoxní, protože oba tradiční výrobci automobilů vykazují výrazně vyšší zisky než Tesla.

Největší automobilky na světě dle tržní hodnoty (k 28. 10. 2024)

  1. Tesla (864 miliard dolarů)
  2. Toyota (228 miliard dolarů)
  3. BYD (118 miliard dolarů)
  4. Ferrari (87 miliard dolarů)
  5. Xiaomi (82 miliard dolarů)
  6. Mercedes-Benz (66 miliard dolarů)
  7. Porsche (63 miliard dolarů)
  8. General Motors (58 miliard dolarů)
  9. BMW (52 miliard dolarů)
  10. Volkswagen (51 miliard dolarů)
  11. Honda (48 miliard dolarů)
  12. Maruti Suzuki India (45 miliard dolarů)
  13. Ford (44 miliard dolarů)
  14. Tata Motors (44 miliard dolarů)
  15. Hyundai (43 miliard dolarů)
  16. Mahindra & Mahindra (41 miliard dolarů)
  17. Stellantis (39 miliard dolarů)
  18. Li Auto (29 miliard dolarů)
  19. Great Wall Motors (28 miliard dolarů)
  20. Kia (27 miliard dolarů)

Růst tržní hodnoty Tesly pomohl také k nárůstu majetku samotného Elona Muska. Během jediného dne se zvětšil o 34 miliard dolarů na celkovou odhadovanou hodnotu 270 miliard dolarů. Co ale tato čísla skutečně znamenají?

Čísla, co mají vliv, a čísla, co jsou virtuální

Tržní kapitalizace, kterou tvoří počet akcií v oběhu násobený jejich cenou, nevypovídá přímo o tom, jaké tržby či zisky firma generuje. Cena akcií spíše odráží očekávání investorů. Například poslední zmíněné výsledky Tesly na ně zapůsobily natolik, že akcie začali ve velkém nakupovat a jejich cena tak vystřelila o zmíněných dvaadvacet procent nahoru. A díky tomu vzrostla i celková tržní kapitalizace firmy.

Podobně můžeme nahlížet také na majetek miliardářů – ve většině případů je tvořen zejména akciemi jejich firem. Jde nicméně do značné míry o virtuální číslo, protože pokud by se rozhodli svůj majetek držený v akciích převést do hotovosti, reálná suma by zřejmě nebyla stejná, jako je aktuálně na burze. Obvykle totiž drží velké množství cenných papírů a jejich masivní prodej by pravděpodobně způsobil pokles ceny akcií, protože by jich najednou na trhu bylo více, než o kolik by měli ostatní investoři zájem. Velcí akcionáři je proto obvykle prodávají postupně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A jaký má růst kapitalizace vliv na samotnou firmu? Přímý dopad je překvapivě malý. Ze zvýšení cen akcií mají prospěch hlavně akcionáři, kteří akcie drží, což může být i část zaměstnanců a vedení firmy. Pokud jsou odměňováni v akciích, růst jejich ceny přispívá k jejich spokojenosti a loajalitě. Nedávno se například objevila statistika, že díky strmému růstu akcií společnosti Nvidia se až 76 procent jejích zaměstnanců stalo milionáři. Nicméně i tady to může být virtuální údaj, dokud své zisky prodáním akcií skutečně nezrealizují.

Pozitivní sentiment investorů také pomáhá vedení firem v dlouhodobém plánování a přitahuje pozornost dalších potenciálních investorů, což může posílit důvěru dané firmy. Vyšší tržní kapitalizace navíc zvyšuje její rating, a tak může být kupříkladu zařazena do více investičních portfolií nebo si půjčovat kapitál za výhodnějších podmínek. Růst tržní kapitalizace a s tím spojená mediální pozornost navíc firmám poskytují širší prostor pro prezentaci svých cílů a plánů, což zlepšuje její vnímání veřejností.

V případě Tesly je zrovna mediální pozornost výjimečná. Nepíše se o ní totiž zdaleka jen ve chvíli, kdy rekordně zvyšuje, nebo naopak snižuje svou hodnotu na burze, ale de facto pořád. To, že má její šéf Elon Musk k dispozici také celou síť X, kterou před pár lety ještě jako Twitter koupil, je v tomto případě kapitola sama pro sebe. Nicméně i v případě Tesly platí efekty zmíněné výše, ať už co se týče ratingů, odměňování zaměstnanců pomocí akcií nebo financování.

elon-musk-robotaxi

Přečtěte si takéJe Tesla opravdu víc než jen automobilka? Trochu ano, trochu neJe Tesla víc než automobilka? Trochu ano, trochu ne. Zásadní bude, zda opravdu doručí autonomní taxi

Důležitou může být cena akcií pro samotnou firmu ve chvíli, kdy by se rozhodla získat peníze vydáním nových akcií. Pak logicky platí, že čím vyšší je cena současných akcií v oběhu, tím vyšší bude cena akcií, které firma vydá a prodá novým investorům. Získané peníze firmy využívají například k financování nových akvizic. V takovém případě je vysoká cena akcií pro firmu pozitivní, protože získá za prodej menšího podílu ve firmě více peněz, které může využít na svůj další rozvoj, investice nebo akvizice. Ale jelikož nově vydané akcie snižují hodnotu akcie současných investorů, nejde o příliš častou aktivitu.

Ať už tedy závratně roste nebo klesá hodnota jakékoliv veřejně obchodované firmy, Teslu nevyjímaje, cena akcií nemá na její každodenní provoz prakticky žádný přímý vliv. Může se však významně promítnout do sekundárních faktorů, jako je motivace zaměstnanců, důvěra akcionářů a přístup k financování. Tyto aspekty následně ovlivňují strategická rozhodnutí, rozvoj nových projektů a schopnost firmy přitáhnout další kapitál, což jsou klíčové oblasti pro stabilní růst.

V konečném důsledku jde tedy o to, jak si společnost dokáže poradit s vysokými očekáváními investorů a tlakem spojeným s proměnlivou cenou akcií. V případě Tesly je tento tlak kvůli neustálé mediální pozornosti a aktivitám Elona Muska patrně silnější než u většiny ostatních společností. Zároveň ale právě tato pozornost přináší Tesle neocenitelný marketingový dosah, který může v budoucnu pomoci jak při získávání investic, tak při rozšiřování základny věrných zákazníků.