Kijonková a spol. prodávají Zásilkovnu. Za miliardy ji získají investoři v čele se Šmejcem a CVC

Matka Zásilkovny, skupina Packeta, mění strukturu. Podle informací z kuloárů jde o obchod za osm miliard.

Iva BrejlováIva Brejlová

kijonkova

Foto: FTV Prima

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny a skupiny Packeta

0Zobrazit komentáře

Skupina Packeta a s ní i Zásilkovna přejde pod nového majitele. O transakci se během roku už několikrát mluvilo a údajně i z minimálně jednoho možného obchodu sešlo, nyní je však oficiálně podepsáno. Společníci Packety uzavřeli smlouvu o prodeji konsorciu CVC Capital Partners a Emma Capital s kapitálovou podporou R2G. CVC bude mít 65 procent, Emma Capital zbylých 35 procent. Podmínky transakce jsou důvěrné, podle informací z kuloárů by však měla cena dosahovat zhruba osmi miliard korun.

Skupina Packeta je dlouhodobě zisková a v letošním roce má podle svých vyjádření dosáhnout obratu 7,25 miliardy. „Společně jsme se v posledním desetiletí významně zasloužili o výrazný růst moderního odvětví e-commerce ve střední Evropě. Věřím, že noví investoři, kteří nám prokázali znalosti a zkušenosti v odvětví doručování na poslední míli, pomohou skupině Packeta ještě více růst a zvyšovat úroveň služeb,“ popisuje Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, CEO skupiny Packeta a zástupkyně JSK Investments, majitele největšího podílu v Packeta Group.

„Spojením investiční síly a pověsti CVC s našimi zkušenostmi v oblasti investic může Packeta ze své současné pozice v Česku a na Slovensku vystoupit na vyšší úroveň a stát se mnohem významnějším hráčem na evropském trhu,“ věří investiční ředitel Emma Capital Pavel Horák.

Že se investor pro skupinu hledal po většinu roku 2023, zmiňuje Packeta i v samotném oznámení obchodu. Údajně se řešilo „značné množství investičních nabídek od různých finančních a strategických investorů, převážně významných mezinárodních skupin“. Jak uvedl mluvčí skupiny, dokončení celé transakce je podmíněno souhlasem orgánů Evropské unie pro hospodářskou soutěž.

Zásilkovna, dceřiná společnost Packety, byla založena v roce 2010 Simonou Kijonkovou. Od té doby se společnost rozrostla do sedmi států v Evropě a zaměstnává přes dva tisíce lidí. Skupina disponuje sítí více než patnácti tisíc vlastních výdejních míst, z toho šest tisíc jsou takzvané Z-BOXy neboli automatická výdejní místa.

Packeta dlouhodobě rostla, loni se jí nicméně tolik nedařilo. V rozhovoru ze začátku letoška pro CzechCrunch Kijonková uvedla, že loni skupina Packeta, která kromě Česka působí také na Slovensku, v Německu, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a ve Slovinsku, dokázala v tržbách vyrůst o třiadvacet procent na 6,1 miliardy korun. Původní plány však byly vyšší. A tak došlo i na úsporná opatření včetně propuštění několika desítek zaměstnanců a firma zároveň oznámila, že si od třech bank půjčila celkem miliardu korun. Zatím rekordního objemu přepravených zásilek dosáhla skupina letos 18. prosince, za den jich přepravila 880 tisíc.

Kijonková je v rámci vehiklu JSK Investments, který vlastní se svým manželem Jaromírem, zakladatelem miliardového e-shopu s čočkami Alensa, největším akcionářem Packeta Group s podílem 48,6 procenta. Téměř 21 procent pak patří Notinu majitele Michala Zámce, jednomu z největších online prodejců kosmetiky a drogerie v Evropě. Mezi další podílníky patří bývalý klíčový programátor Lukáš Bílek, podnikatel Martin Kukačka, dodavatel Štěpán Chytka či jednatel firmy Petr Vytiska.

Skupinu Emma Capital založil jeden z nejbohatších Čechů Jiří Šmejc v roce 2012. Ve společnostech, kde získá kapitálový podíl, většinou hraje aktivní roli, podílí se na jejich řízení, rozvoji i případné restrukturalizaci. Do portfolia Emma Capital spadá vedle dalších také například menšinový podíl v Home Creditu či pražské centrum asistované reprodukce Europe IVF, provozuje také online pojišťovací službu Rixo a vlastní například také český Mailstep nebo chorvatské online tržiště Bazzar.

Šmejc zároveň stojí v čele investiční skupiny PPF, která se rovněž o akvizici Packety ucházela a jejíž celková aktiva mají hodnotu zhruba 40 miliard eur, tedy v přepočtu skoro jeden bilion korun. Lucemburská investiční skupina CVC Capital Partners stála před vstupem na burzu za antivirovou společností Avast Software. Podle svých stránek spravuje aktiva za přibližně 177 miliard dolarů a v portfoliu má přes 120 společností.  Na řízení Packety se mají CVC Capital Partners i Emma Capital podílet společně.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym