Svátky jsou za dveřmi a s nimi i Bill Gates a jeho knižní tipy. Co podle něj letos stojí za přečtení?

Co přinese umělá inteligence? Jaké je tajemství inženýrských sítí? ? Knihy doporučené Billem Gatesem na tyto otázky přináší odpovědi.

bill-2024

Foto: Blog Billa Gatese

Bill Gates se svými knižními tipy pro rok 2024

0Zobrazit komentáře

Už máte plány, jak naložíte s letošními vánočními svátky? Pokud je jedním z nich přečíst knihu, můžete opět využít tipy na kvalitní četbu od Billa Gatese. Jeho letošní výběr má spojovat to, že světu kolem nás dává o něco větší smysl. Objevuje se v něm proto kniha věnovaná fungování inženýrských sítí, titul o amerických vůdcích z 60. let či dílo o umělé inteligenci a jejích možných dopadech na budoucnost. Nechybí ani bonusový knižní tip – a Gates navíc letos k tipům přidal velmi nápaditě zpracované video.

Engineering in Plain Sight – Grady Hillhouse

Kniha o inženýrských sítích zní jako pěkná nuda. Gates však uklidňuje, že i přesto, jak suché téma zpracovává, ji autorka napsala bravurně. Ocenil by ji už prý v době, kdy jako malý chlapec přemýšlel o tom, jak funguje elektrické vedení, vodovodní potrubí či kanalizační systém.

Popularizátorka inženýrství Grady Hillhouse, která se proslavila i na YouTube, ovšem nenapsala knihu pro děti. Její nápadité vysvětlování inženýrských principů doprovázené krásnými ilustracemi je určené širokému spektru čtenářů.

The Coming Wave – Mustafa Suleyman

Pokud se Gatese zeptáte, co si přečíst, abyste porozuměli umělé inteligenci, zcela jednoznačně to bude The Coming Wave napsaná spoluzakladatelem výzkumné laboratoře DeepMind, který momentálně šéfuje Microsoft AI.

Suleyman se v ní snaží nahlížet do blízké budoucnosti a popisuje, jak spolu s dalšími vědními obory, jako je upravování genů či biotechnologie, umělá inteligence přetvoří každý aspekt naší společnosti. Podle Gatese nabízí jak pohled na rizika, na která se ve spojitosti s umělou inteligencí musíme připravit, tak i na mimořádně zajímavé příležitosti, které může nabídnout.

bill-gates-a-knihy

Přečtěte si takéBill Gates doporučuje další knihy, třeba o životě lidských buněkCo si přečíst o Vánocích? Podle Billa Gatese dalšího Václava Smila či knihu o životě lidských buněk

The Anxious Generation – Jonathan Haidt

Sociální psycholog z New York University v knize věnované problémům, které sužují generaci Z, popisuje vliv chytrých telefonů a sociálních sítí na duševní zdraví dnešní mládeže a s tím spojený rozvoj pocitu osamělosti a depresí.

Podle Gatese by si tuto knihu měl přečíst každý rodič a pedagog. Gates sám ve spojitosti s ní vyjádřil obavu nad vývojem schopností příštích generací v oblasti kritického myšlení a soustředění. The Anxious Generation ale nabízí i možná řešení, která podle Gatese stojí za zvážení. Je mezi nimi i nastavení věkových limitů pro užívání sociálních sítí.

An Unfinished Love Story – Doris Kearns Goodwin

Gates na svůj seznam zařadil také dílo autorky oceněné Pulitzerovou cenou, které kombinuje její vlastní biografii s monografií. Noří se totiž do jejího manželství s Richardem Goodwinem, který působil v Bílém domě coby autor projevů prezidentů Johna F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona.

Publikace sleduje skrze manželství Goodwinových kroky vůdců Spojených států v době důležité dekády. Podle Gatese se jedná o skvělý pohled na to, jak oba prezidenti čelili těžkým časům v 60. letech, ve kterých Gates shledává paralelu s dneškem. Zmiňuje politické otřesy, generační konflikt a protesty na vysokých školách.

Federer – Doris Henkel

Gatesovým bonusovým přídavkem pro letošní rok je kniha, která podle zakladatele Microsoftu není pro každého. Je totiž drahá a váží přibližně tolik, co malý pes. Nicméně pro někoho, kdo miluje Rogera Federera, se jedná o povinnou četbu. Dílo je retrospektivou života a kariéry tenisové legendy. Gates Federera obdivuje a jak sám píše, myslel si, že o něm ví skoro vše. Dozvěděl se ale prý spoustu nového, zejména z raných let tenistovy dráhy a také si prohlédl spoustu dosud nezveřejněných fotografií.

Zemřela spoluzakladatelka Czechitas Barbora Bühnová. Nejen v informatice inspirovala tisíce lidí

Barbora Bühnová byla proděkankou Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a inspirativní postavou pro ženy v technických oborech.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

buhnova2

Foto: Czechitas

Barbora Bühnová, spoluzakladatelka Czechitas a proděkanka FI MUNI

0Zobrazit komentáře

Smutná zpráva přišla z organizace Czechitas a Masarykovy univerzity. Po dlouhé nemoci zemřela ve třiačtyřiceti letech Barbora Bühnová, která byla spoluzakladatelkou Czechitas a proděkankou Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Ve vědě a výuce se věnovala například vývoji softwarových systémů, intuitivních uživatelských rozhraní nebo aplikací pro mobilní platformy a také softwarové architektuře. Dlouhodobě se zasazovala o spolupráci fakulty s průmyslovými partnery a věnovala se popularizaci informačních technologií.

Expertkou v informačních technologiích přitom Barbora Bühnová nebyla odjakživa. Studium informatiky si vybrala až na vysoké škole. „Když jsem dokončila střední školu a stála před rozhodnutím, čemu se dál věnovat, udělala jsem krok, který nikdo nečekal. Ani já sama. IT bylo pro mě obrovským skokem do neznáma. Pro mě bylo i psaní na klávesnici nové. Učila jsem se od nuly,“ popisovala před lety pro Forbes, který ji pravidelně zařazoval do svého žebříčku nejvlivnějších žen Česka.

Barbora Bühnová se totiž postupem času stala nejen významnou osobností v akademickém světě, ale také inspirativní postavou pro ženy ve vědeckých a technických oborech. V roce 2008 získala doktorát z informatiky na Masarykově univerzitě, poté pracovala jako postdoktorandka na univerzitách v Německu a Austrálii, aby se po návratu na Masarykovu univerzitu stala asistentkou profesora a později docentkou. A začala se věnovat také popularizaci vědy.

Stála u zrodu organizace Czechitas, která se zaměřuje na vzdělávání žen a dívek v oblasti IT, a genderovou rovnost v informatice aktivně řešila také v evropské síti EUGAIN. Její odkaz de facto ve všech oblastech, ve kterých působila, v dnešním příspěvku na sociálních sítích připomněly také Dita Formánková a Monika Ptáčníková, spoluzakladatelky organizace Czechitas. Jeho celé znění najdete níže:

S bolestí v srdci oznamujeme, že nás 5. prosince opustila po dlouhé nemoci naše milovaná kamarádka, spoluzakladatelka a členka správní rady Czechitas, a proděkanka FI MUNI, jedna z nejvlivnějších žen Česka, Bára Bühnová.

Tahle zpráva nám trhá srdce na kusy. Ale my víme, že tu Bára v nás a v její misi nechala tolik, že tu bude napořád. A takhle nás Bára naučila koukat na svět.

Bára měla dar inspirovat, propojovat, dar opravdově a nezištně pomáhat. Její láska k poznání, víra v dobro a laskavost se propsaly do všeho, co dělala, do kultury Czechitas, naší strategie, do nás. Každá chvíle s ní nás něco naučila, pohladila a posunula. Díky ní si připomínáme, co je důležité. Byla světlem, které byť některé jen na malou chvilku, inspirovalo desítky tisíc lidí po celém světě. Byla skutečně silným hlasem ženy v technologiích. Řadu z nás učila první řádky kódu, mnohé středoškolačky na Letní škole IT nebo Ceně Czechitas přiměla vidět v IT cestu. Učila firmy, jak zacházet s talentem. Učila veřejnost vidět v diverzitě opravdový smysl. Vždycky stála za těmi, kteří si nemohou kvalitní vzdělávání dovolit. Jako lídr v Czechitas spojovala a otevírala oči tam, kde to bylo nejvíc potřeba.

Bára odvedla obrovský kus práce ve vědě a na akademické půdě. Jako proděkanka Fakulty informatiky Masarykovy univerzity vedla špičkové výzkumy, jako tvář European Network for Gender Balance in Informatics bojovala za větší rovnost v IT, Forbes ji opakovaně zařadil mezi nejvlivnější ženy Česka.

Každý, kdo Báru znal, ví, jak obrovský vliv měla na životy druhých. Naučila nás věřit v dobro a nebát se dělat svět lepším. Její světlo bude dál svítit v našich rozhodnutích, ve vzpomínkách i v srdcích. Napořád.

Rozloučení se uskuteční ve čtvrtek 12. 12. ve 14:00 v Brně v krematoriu na Jihlavské ulici. Přijďte, prosím, spolu s námi uctít její památku a vzpomenout na všechny krásné chvíle, které jsme s ní prožili.

Za Czechitas, Dita Formánková a Monika Ptáčníková