Tři absolventi Cambridge posouvají český průmysl do budoucnosti. S kamerkou a umělou inteligencí
Dva Slováci a jeden Čech se původně věnovali akademické dráze, ale nakonec je zlákal byznys – a možnost pohnout s digitalizací.
Peter Vanya (vlevo), Pavel Kohout (uprostřed) a Boris Fačkovec z Inovec Technology
Boris Fačkovec nezapře, že byznysové ostruhy sbíral v poradenské kanceláři McKinsey. Když mluví, je to samá state of the art technologie, lean manufacturing nebo best practice produkce. Ostatně v tom, co jako konzultant dělal, pokračuje i dnes – pomáhá firmám být efektivnější a pružnější. Jen s tím rozdílem, že se dvěma kamarády vyvinuli konzultanta digitálního. A pro úspěch mají docela dobré překlady, protože se u nich sbíhají všechna klíčová slova dneška, tedy umělá inteligence, průmysl 4.0 či digitální dvojče. Navíc všichni tři jsou absolventi univerzity v Cambridge.
Společnost Inovec Technology založil dvaatřicetiletý rodák z Piešťan před dvěma lety. Chopil se, podle svých slov, jedinečné příležitosti na trhu. „Původně jsem přitom snil o něčem úplně jiném, chtěl jsem být vědec,“ říká. Akademickou dráhu si i vyzkoušel, a to ne ledajakou. Po absolvování Vysoké školy chemicko-technologické a Karlovy univerzity nastoupil do prestižního Ústavu organické chemie a biochemie.
V institutu, který proslavil Antonín Holý, díky jehož patentům patří k nejbohatším v Evropě, Fačkovec zkoumal proteiny. Celkem na Flemingově náměstí v pražských Dejvicích strávil čtyři roky a pak si jel své akademické CV ještě patřičně vylepšit. V roce 2016 nastoupil k doktorskému studiu na Cambridge. Jenže z jedné z nejlepších univerzit světa se už nevrátil do laboratoří a bílý plášť vyměnil za oblek v klimatizovaných kancelářích. „Obě ty pozice měly jedno společné, a to práci s daty a jejich analýzu,“ připomíná.
V McKinsey nakonec strávil čtyři roky. Digitalizace, optimalizace a automatizace, o kterých tam často vyprávěl klientům, ale chtěl čím dál víc vidět i v tom, co dělal on sám. Docházelo mu, že s využitím umělé inteligence a počítačového vidění by šlo nabízet fabrikám či skladům zařízení, které by podobně jako živý konzultant sledovalo výrobu, vyhodnocovalo ji a upozorňovalo, pokud něco neprobíhá tak efektivně, jak může a má.