Třicet procent problému našich lesů je kůrovec. Zbytek jsou lidi a systém, říká Kinský
„Před lety bylo lesnictví málo ziskové a bezpečné. Teď je nebezpečné a často ztrátové,“ říká žďárský lesník, jehož rodina vlastní 5 700 hektarů lesů.
Constantin Kinský
Vyrůstal sice ve Francii, přesto je z povídání Constantina Kinského znát, že krev není voda. Vztah k Česku, do kterého se Kinský vrátil v roce 1997, šlechtic nezapře. Předtím pracoval v londýnské i pařížské pobočce banky Merill Lynch, dnes je zámeckým pánem ve Žďáře nad Sázavou, kde si předsevzal otevřít zámek lidem. To se mu daří skrze různé prohlídkové cykly a kreativní dílny, které vymýšlí sám se svou ženou.
Finančnictví ale Kinský zcela neopustil – v Česku působí jako finanční poradce a radí třeba i startupům. „Mentoruji mladé lidi nebo nadějné talenty a perspektivní členy vedení firem, kteří na poradách položí tu jedinou důležitou otázku,“ líčí Kinský. Nejvíc se ale rozpovídá, když přijde řeč na lesy.
Rodina nyní vlastní 5 700 hektarů lesů a k tomu dalších 750 hektarů rybníků a dvě rybářské farmy. Jsou to ale právě lesy, které v Česku už několikátý rok sžírá malý škůdce. To je podle majitele panství vina nepružných pravidel, které nezohledňují specifika místa.
„Víte, u nás na všechno jdeme přes různé tabulky, které ale nejsou uplatnitelné všude,“ říká k tomu. Není divu, že lesy jsou mu drahé. Vždyť to byla právě jeho babička, Eleonora Clam-Gallasová, která na Vysočině vytvořila první dvě přírodní rezervace.
Šlechta měla historicky vždy nějaký vztah k lesům. Co znamenají pro vaši rodinu?
Zakládala je moje babička. Byla první, kdo založil dvě přírodní rezervace na soukromém pozemku. Pořád existují. Žákova hora je prales, kde příroda hospodaří sama. Radhostínské rašeliniště zase unikát. Tenkrát rašeliniště nikdo nechtěl, všichni chtěli les, kde není příliš vody. Babička si ale nechala poradit a rašeliniště zůstalo. Teď celý svět bojuje, aby podobná stanoviště zachránil, protože rašelina nejlépe zadržuje oxid uhličitý. A má také velmi pestrou biodiverzitu.
Od založení je to chráněná oblast a můj otec to po restituci zachoval. Jsme zvyklí přemýšlet dlouhodobě, což je u lesnictví velmi důležité. V bankovnictví, kde jsem léta pracoval, je dlouhá doba tři měsíce. V lesnictví je padesát let doba krátká. Jako dítě jsem měl k lesům vztah – a když jsem pak byl ve Francii, pravidelně jsem trávil čas s francouzskou skupinkou vlastníků lesů, abych se poučil.
Zároveň ale také platí, že se lesy v českých zemích začaly měnit za Marie Terezie, kdy začal převažovat smrk jako nejlepší produkční strom. I to je tedy vztah šlechty k lesům, nebo ne?
O Marii Terezii se v této souvislosti často mluví kriticky, ale nebýt globálního oteplování, neměli bychom se smrkem problém. Je to úžasný strom, který roste rychle, rovně a vydrží, záleží ale na tom, kde roste. Důležité je také říct, že právě za Marie Terezie vznikl první lesní zákon. Napsal ho mimochodem Čech, který pracoval pro moji rodinu v Chlumci nad Cidlinou. V Československu dlouho tento zákon platil, v Bavorsku a Rakousku platí dodnes.
U nás jsme to bohužel museli za komunistů vymyslet jinak, po sametové revoluci jsme pak opakovaně dělali stejnou chybu. Výsledek vidíme teď. Je totiž velmi důležité nehodnotit jenom strom jako takový, ale i jeho právní rámec. Proto jsme dali dohromady s jinými vlastníky, Českým svazem ochránců přírody a třeba i Mendelovou univerzitou, dohromady názor, jak se má hospodařit v lesích.
Jak?
Víte, u nás na všechno jdeme přes různé tabulky, které ale nejsou uplatnitelné všude. Teď se třeba razí myšlenka, že nejlepší les je les smíšený, protože je nejblíž k přírodě. Jenže v lesnictví je především potřeba si uvědomit, že pořádně nevíme vůbec nic. Smíšený les je samozřejmě cesta, jak zajistit pestrost, pestrost druhovou, věkovou i pestrost způsobu hospodaření. Je to způsob, jak nechat přírodu, aby nám ukázala, jak se to dělá. Ale nemůžu říkat svému sousedovi, že jedině to je nejlepší a jedině tak to má dělat. Ať si to dělá, jak chce, dokud mě tím neohrožuje. Jenže my máme zákon, který neumožňuje pestrost, neumožňuje flexibilitu, aby každý mohl testovat, co je pro něj nejlepší v místě, kde ten les je, nebo podle toho, jak funguje paměť lesníků v lokalitě.
Jakou skladbu máte ve vašich lesích?
Dominoval smrk. Teď jsme během dvaceti let posílili buk a jedle. Jde tedy o klasickou hercynskou směs – smrk, buk, jedle, přičemž proporce záleží na stanovišti. K tomu přidáváme cokoliv, co se hodí, zpevňující nebo meliorační dřeviny, náletové a rychle rostoucí dřeviny, jako je bříza nebo javor, které poskytují čas těm pomalejším.