Uvadání starého kontinentu aneb 10 grafů, které ukazují hospodářský pokles Evropy a vzestup USA

O tom, že je Evropa v ekonomickém útlumu a nedaří se ji nakopnout, se mluví stále více. Analytik XTB Tomáš Vranka vše znázorňuje v grafech.

euvsusa-1

Foto: CzechCrunch

EU versus USA

0Zobrazit komentáře

Kam kráčíš, Evropo? Takové otázky si stále častěji pokládají ekonomové, investoři, podnikatelé a snad více i politici, kteří na to mohou mít ten největší vliv. Doby největší ekonomické slávy starého kontinentu jsou pryč, a zatímco Spojené státy nebo asijští dravci rostou, Evropa se hledá. „Problém Evropy je její nerůst,“ prohlásil v nedávném rozhovoru pro CzechCrunch nejvýše postavený Čech v poradenské společnosti McKinsey. Co to znamená v praxi? To se snaží ve svém textu na několika názorných grafech ilustrovat analytik společnosti XTB Tomáš Vranka.

***

Na úvod tohoto textu bych rád řekl, že jsem v zásadě zastáncem původní koncepce Evropské unie. Cítím se více Evropanem než Slovákem a myslím, že koncepce jako taková je výborná. To však neznamená, že nemůžeme být kritičtí k některým aspektům fungování Evropské unie a Evropy jako takové, zejména proto, že jsme se v posledních desetiletích v některých oblastech ubírali méně ideálním směrem.

Jsem si také plně vědom toho, že Spojené státy, s nimiž budu Evropu často srovnávat, mají mnoho vlastních sociálních a ekonomických problémů. Na rozdíl od USA však význam Evropy ve světě klesá, což se odráží na jejím klesajícím podílu na světové ekonomice nebo špatné výkonnosti našeho akciového trhu.

Nejčastěji uváděnými důvody klesajícího významu Evropy ve světě jsou zhoršující se demografická situace, přeregulované podnikatelské prostředí, nedostatek inovací, nedostatek rizikového kapitálu, nedostatek technologických firem, špatně řízená energetická politika, která je problémem například pro průmyslové ekonomiky závislé na automobilovém průmyslu, nebo obecný příklon Evropy k pohodlnějšímu životu s menším počtem odpracovaných hodin a větším důrazem na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nemáme také tolik rozvinutý kapitálový trh a motivaci pro firmy, aby na něj vstupovaly, a velká část evropských společností ani neuvažuje o vstupu na zdejší burzy, ale automaticky se poohlíží rovnou po USA. Důvodů je jistě celá řada a je asi velmi obtížné měřit dopad každého z nich zvlášť, ale v souhrnu zhoršují naši ekonomickou a akciovou výkonnost.

Jinými slovy, jako Evropa jsme zpohodlněli. A stejně jako v přírodě i v této oblasti platí, že pokud člověk příliš zpohodlní a přestane být hnán kupředu, může na to časem doplatit. Jaký je skutečný stav Evropy ve srovnání se Spojenými státy, ilustruje 10 grafů, které jsme posbírali. Přestože jsou některé z nich trochu starší a údaje na nich tak nemusí být úplně aktuální, situaci ilustrují stále dobře.

Podíl Evropy na světovém HDP

Obecně platí, že málo rozvinuté země mohou růst rychleji než země rozvinutější. Následující graf ukazuje, že ještě kolem roku 1980 činil podíl ekonomiky EU na světové ekonomice téměř 30 procent, dnes je to jen asi 17 procent. Zajímavé na tomto grafu je, že ačkoli podíl USA procházel velkými výkyvy, dnes je prakticky na stejné úrovni jako v roce 1980, tedy kolem 26 procent.

Velikost akciového trhu

Evropský akciový trh byl kdysi největší na světě. V roce 1900 představovaly akcie ve Velké Británii 24 % světové tržní kapitalizace, v Německu 12,6 % a ve Francii 11,2 %. Dnes je podíl akcií Spojeného království 3,7 %, Německa 2,1 % a Francie 2,8 %. Na druhé straně USA v roce 1900 představovaly 14,5 %, dnes je to více než 60 %. Rozvinuté kapitálové trhy jsou jedním z důvodů hospodářského růstu USA a mimo jiné kvůli jejich velikosti a předvídatelnosti mnoho evropských společností vstupuje na burzu v USA.

Výkonnost akciového trhu

Pokles akciových trhů v Evropě se neprojevuje pouze v akciích jednotlivých zemí, ale také ve špatné výkonnosti akcií. Ano, ve světě se pravidelně střídají období, během nichž dominují americké a neamerické akcie, ale srovnání zkresluje i to, že v Evropě například společnosti vyplácejí více dividend, zatímco v USA se peníze ve větší míře reinvestují a firmy své akcie zpětně odkupují.

Z níže uvedeného grafu vyplývá, že až do roku 2009 si evropské akcie vedly v podstatě stejně jako ty americké, ale od té doby evropské stagnují, zatímco americké rostou o stovky procent. Navíc zisky evropských společností dlouhodobě stagnují, technologické společnosti zde nevznikají, a to i kvůli nedostatku rizikového kapitálu, což se odráží na špatné výkonnosti akcií.

Pouze jedna evropská firma v první dvacítce

Nedostatek nových a dravých technologických firem ukazuje také další obrázek. V něm jsem seřadil světové firmy podle tržní kapitalizace na západních burzách. Vidíme, že prvních deset firem je z USA, na 11. místě je tchajwanská TSMC a první evropskou firmou na seznamu je Novo Nordisk na 19. místě, který v poslední době roste hlavně díky lékům na hubnutí.

První technologickou společností z Evropy je na tomto seznamu na 25. místě nizozemská ASML, která vyrábí nejmodernější stroje na výrobu čipů. Mimo ni a německý SAP však evropský technologický sektor, který by táhl akciové trhy vzhůru, prakticky neexistuje. Evropě dominují společnosti, které jsou často starší než padesát let, zatímco v USA nebo Číně patří mezi největší relativně mladé technologické společnosti.

marketcap

Foto: CzechCrunch

Nejhodnotnější firmy světa podle tržní kapitalizace (via Finviz)

Počet odpracovaných hodin

Jedním z důvodů, proč evropská ekonomika stagnuje nebo roste pomaleji než ekonomika USA, je i počet odpracovaných hodin. Ten dlouhodobě klesá, což je logické, protože čím bohatší společnost, tím více chtějí mít lidé volného času, ale objektivně je třeba říci, že je to jeden z důvodů tohoto velkého rozdílu. Za posledních padesát let se například počet ročně odpracovaných hodin v Německu snížil zhruba o třetinu, zatímco v USA je přibližně stejný, respektive klesl pouze z 1 900 na 1 800 hodin, zatímco v Německu se snížil na zhruba 1 300 hodin.

Německo vs. Kalifornie

Když už jsme u Německa, jeho ekonomika se za posledních deset let téměř nepohnula z místa nebo vůbec nerostla. Následující obrázek ukazuje, jak se vyvíjela velikost německé ekonomiky a ekonomiky amerického státu Kalifornie. Ještě v roce 2009 bylo Německo z hlediska HDP zhruba dvakrát větší než Kalifornie, dnes jsou tyto údaje stejné. Kdyby byla Kalifornie samostatným státem, byla by třetí až pátou největší ekonomikou (údaje se mírně liší) na světě. Tento graf pěkně ukazuje rozdílný vývoj USA a Evropy a vliv technologických společností, často sídlících v Kalifornii, na ekonomiky.

Čipy jsou nová ropa

V dnešním světě jsou čipy jednou z nejdůležitějších komodit, bez kterých se moderní ekonomika nepohne. I zde Evropa až na dvě malé výjimky zaostává. Návrh čipů se provádí především v USA (Nvidia, Apple, AMD), nejlepší logické čipy pro tyto společnosti se vyrábějí na Tchaj-wanu (TSMC), paměťové čipy například v Jižní Koreji a velká část procesorů se vyrábí také v Číně. V podstatě se jako Evropa můžeme pyšnit pouze nizozemskou firmou ASML, která jako jediná na světě vyrábí nejmodernější stroje EUV pro výrobu čipů, a britskou firmou Arm, která má duševní vlastnictví a patenty na mnoho architektur používaných v dnešním čipovém průmyslu.

Nedostatek investic a rizikového kapitálu

Jak jsem již zmínil, v Evropě dominují především společnosti z tradičních odvětví. Ty jsou sice stabilní, ale rozhodně nejsou inovativní a progresivní. Pokud se podíváme na CAPEX, tedy kapitálové investiční výdaje, nebo výdaje na výzkum a vývoj, v obou případech opět dominují především americké společnosti. Následující obrázek ukazuje společnosti, které měly v posledním roce největší výdaje na výzkum a vývoj ke květnu 2024. Ačkoli každá firma může do této kategorie započítávat něco jiného, a proto nemusí být stoprocentně srovnatelná, podobný trend vidíme u kapitálových výdajů, kterým dominují velké americké technologické společnosti. Podívejte se, kolik evropských firem je v seznamu na obrázku.

Důležité patenty

Ruku v ruce s úspěchem či neúspěchem firem jde nepřímo i počet významných patentů. Ať už se podíváme na celkový počet nebo na počet v oblasti umělé inteligence, případně na počet špičkových patentů v oblasti pokročilých digitálních technologií, všude jako Evropa opět ztrácíme. Na obrázku níže vidíme, že dominují a silně rostou Spojené státy, Čína se také pěkně zvedá, Japonsko je na třetím místě a Evropa až na čtvrtém.

V kontextu je třeba také zmínit, že máme zhruba 3,5krát více obyvatel než například Japonsko a asi o 100 milionů více než USA. Pokud bychom tedy tato čísla přepočítali na počet obyvatel, vypadali bychom ve srovnání s USA, Japonskem nebo Jižní Koreou ještě hůře než na tomto grafu.

Společnosti vyrábějící luxusní zboží

Jeden pozitivní graf jsem si nechal na konec. Je několik oblastí, kde jsme stále významným hráčem nebo kde naše pozice dokonce roste. Jednou z nich je oblast luxusní módy a zboží. Zde dominují zejména francouzské, britské, italské a švýcarské společnosti.

Zdá se, že tento text má negativní vyznění a Evropa v něm vypadá jako seskupení upadajících států, ve kterých se žije špatně. Zde bych jednoznačně dodal, že tomu tak není a ani já si to nemyslím. Evropa je jednou z nejbohatších a nejbezpečnějších oblastí světa, se stabilní energetikou, potravinami a čistou vodou – a objektivně musíme říci, že patříme mezi deset až dvacet procent nejšťastnějších lidí na světě.

V průměru pracujeme několik hodin denně a žijeme ve zdraví, v nebývalém luxusu a pohodlí, o kterém se lidem před sto lety mohlo jen zdát. Většina světa se dnes má nejlépe, jak se kdy měla, a to včetně nebo především v čele s Evropou. Přesto je třeba některé věci pojmenovat pravými jmény a tento text měl za cíl právě to, abychom si uvědomili, jak se naše postavení ve světě mění.

Češi se svými tabulkami pomáhají hubnout i Evropě. Používá je přes milion lidí

Kalorické Tabulky fungují na jednoduchém principu – a právě proto na ně dá málokdo dopustit. Teď zkouší nasazovat i umělou inteligenci.

Filip HouskaFilip Houska

tomas-petivoky-1

Foto: Kalorické Tabulky / CzechCrunch

Tomáš Pětivoký, tvůrce Kalorických Tabulek

0Zobrazit komentáře

Možná chcete shodit přebytečná kila, možná chcete mít jen přehled o tom, co doopravdy jíte. A možná jste zvědaví, kolik sacharidů do sebe dostanete, když sníte špagety a zapijete je sklenkou vína. Zajímalo to i Tomáše Pětivokého, který se proto rozhodl, že vytvoří aplikaci, kde lidé dostanou co nejpřesnější informace o složení potravin. Na pár kliků, za pár vteřin. Postupem času se ukázalo, že vymyslel službu, kterou by si jednou měli vyzkoušet úplně všichni. A teď se svými Kalorickými Tabulkami pomalu dobývá Evropu.

Není třeba vysvětlovat, že když většinu dne prosedíte za počítačem a do toho nezdravě jíte, budete nabírat na váze. Na přelomu tisíciletí to na sobě pozoroval i Tomáš Pětivoký, a tak si zkusil sepsat svých deset nejčastějších potravin a zjistit jejich makroživiny. To aby měl své stravování aspoň trochu pod kontrolou. Chtěl zkrátka vědět, kolik do sebe dostává bílkovin, sacharidů (cukrů) či tuků a aby věděl, na čem je.

„Tehdy jsem netušil, že by to mohlo zajímat někoho dalšího,“ říká pro CzechCrunch dnes, kdy už několik let pracuje na nejpoužívanější aplikací pro sledování nutričních hodnot potravin v Česku. Společně se svým rostoucím týmem je tvůrcem Kalorických Tabulek, které se staly základní výbavou všech, kteří chtějí mít přehled o svém jídle, aniž by nad ním museli zbytečně přemýšlet. Pomáhá tomu jednoduché uživatelské rozhraní, kam stačí název potraviny napsat či ji vyhledat a o zbytek se postará aplikace.

Takže pokud si vaříte doma a víte, jaké ingredience – a v jakém množství – používáte, po jejich zadání dostanete přesný rozpis kalorických hodnot. To se může hodit v případě, kdy dodržujete striktnější režim energetického příjmu. A jestli se vám nechce v aplikaci hledat, můžete si naskenovat čárový kód z etikety. Výhodou také je, že některá jídla jsou v Kalorických Tabulkách už připravena k zadání. Zkrátka tak, aby jste s tím netrávili příliš času.

1

Foto: Kalorické Tabulky

Rozhraní Kalorických Tabulek

Popularita Kalorických Tabulek, které se vyvíjí pod hlavičkou českého startupu Dine4Fit, se zvyšuje s časem. Když CzechCrunch s jejich tvůrcem mluvil naposledy před třemi lety, aspoň jednou měsíčně si je zapnulo 800 tisíc lidí. Dnes je to téměř 1,5 milionu lidí, přičemž celkově registrovaných je přes sedm milionů. Nejen z Česka, které v uživatelské bázi tvoří více než třetinu, ale také z Ukrajiny, Slovenska, Polska a Maďarska.

Je tedy zřejmé, že s čím dál širší informovaností lidí o zdravém životním stylu roste i zájem o používání služeb, které jim to usnadňují. Nemusí jít přitom jen o aplikace založené na monitorování stravy jako zmíněné Kalorické Tabulky nebo MyFitnessPal – existuje i celá plejáda aplikací pro domácí cvičení.

Namátkově třeba The Pump, kterou navrhl všem známý Arnold Schwarzenegger a k životu ji přivedla česká vývojářská firma STRV. Nebo tuzemské Fitify, kterému věří i přední čeští investoři – a mimo jiné bylo vybráno do našeho žebříčku CC25, kde sledujeme nejzajímavější startupy.

Za kvalitu se platí

Pětivoký si všímá i toho, že lidé jsou ochotnější si za dobrý produkt připlatit. I jeho aplikace má prémiovou, zpoplatněnou verzi za 699 korun ročně (potažmo 149 korun měsíčně), která je bez reklam a otevírá uživatelům několik bonusových funkcí. K první polovině letošního roku už měla přes sto tisíc předplatitelů, což je meziročně o 34 procent více. Pro tým z Dine4Fit jsou placené Kalorické Tabulky navíc stěžejní pro růst byznysu, točí na nich drtivou většinu příjmů.

Jen za loňský rok se startupu podařilo vyrůst o téměř čtyřicet procent a utržit 44 milionů korun s tím, že letos se chce dostat na hranici 67 milionů korun. Daří se mu držet se i v zisku, který se počítá v jednotkách milionů. To vše se daří bez jakýchkoliv externích investorů – veškeré financování probíhá z vlastních zdrojů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Kalorické Tabulky jsme odjakživa financovali bez externích investorů a počáteční investice přesáhla pět milionů korun. Do budoucna plánujeme provoz aplikace hradit z peněz, které vydělá sama aplikace. Nejde pro nás o zlatý důl, spíš to bereme jako službu lidem, kteří chtějí něco dělat se svým životním stylem,“ objasňuje spolutvůrce.

V týmu současně pracují na tom, aby šly Kalorické Tabulky s dobou. I proto se teď vývojáři soustředí na umělou inteligenci, díky které byste mohli vyfotit hotové jídlo a systém poznal, z čeho se skládá, což by opět ušetřilo čas. V běžných dnech totiž lidé do aplikace zanesou přes 1,6 milionu přidaných jídel denně, umělá inteligence by celý proces měla ulehčit a urychlit.

Už před časem přišli například i s možností zapisování potravin pomocí hlasu a také posilovali integraci aplikace s chytrými hodinkami (typicky Apple Watch), prostřednictvím kterých se do Kalorických Tabulek zapisuje fyzická aktivita a prakticky se tak „odečítala“ od zkonzumovaného denního příjmu. Opět pro vyšší přesnost výsledků.

2

Foto: Kalorické Tabulky

Umělá inteligence v Kalorických Tabulkách pozná sama jídlo

Aby byla aplikace ještě více na očích, zkouší se prosadit i v restauračních zařízeních. Jak pro CzechCrunch popsal Jan Roose, který se do produktového řízení v Kalorických Tabulkách více zapojil po štaci v herním startupu Fireball, možnost zjišťovat nutriční hodnoty jednotlivých jídel bude možné i skrze QR kódy ve vybraných podnicích. Zatím firma spolupracuje se salaterií UGO a kavárnou CrossCafe.

Partnerství ladí mimo jiné s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM), v rámci kterého pacienti, kteří využívají službu IKEM Online, mohou po udělení svého souhlasu sdílet informace o nutričních hodnotách konzumovaných potravin se svými lékaři. „Nechceme usnout na vavřínech, naopak chceme být lidem více po ruce,“ doplňuje Pětivoký.