V Česku zkouší srdce pacientů hlídat stroj, na dálku a v reálném čase. Stihne toho víc než lékaři
Dálkovou monitoraci dosud získávala asi čtvrtina lidí s defibrilátorem, víc jich lékaři nestíhali hlídat. Stroje si teď důležité informace vytřídí.
Zhruba 4500 defibrilátorů, medicínských přístrojů používaných k léčbě srdečních poruch, v Česku lékaři každoročně implantují. Z nich asi u čtvrtiny funguje takzvaná dálková monitorace – skutečnost, že přístroje posílají důležitá data do počítačů odborníků. Jenže ti v nich musejí informace posléze hledat. Projekt, který v pilotním provozu začal fungovat v Česku, nechává algoritmy, aby zařízení kontrolovaly samy.
Jde o software, který analyzuje data z přístrojů pro dálkové monitorování, identifikuje epizody spojené s rizikem nebo zhoršením srdeční činnosti a doporučuje klinické reakce. Umí přitom číst data z kardiostimulátorů, implantabilních defibrilátorů či EKG monitorů. U některých pacientů k tomu umí na dálku měřit krevní tlak či hmotnost – to jsou pro pacienty se srdečním selháním důležité parametry.
„V dnešní době je největším problémem množství dat, která od pacientů přicházejí. Z nich je pouhých dvacet procent validních. Software umožňuje za pomoci sofistikovaných algoritmů tato data třídit a prioritizovat,“ vysvětluje Erik Feldman z VDT Technology, jedné ze společností, které se na vývoji podílely.
Mohl by pomoct dohlédnout na daleko víc pacientů než dosud, věří autoři. A zároveň zajistit včasnou terapii či intervenci tam, kde by to bylo potřeba. Upozornění jsou personalizována na základě individuálního stavu uživatelů a podle toho se prioritizují diagnostické nebo terapeutické zásahy.