V jeho oblečení vás řidiči aut na kole nepřehlédnou. A možná rovnou pustí ostřikovače

Jiří Vacek v Orlických horách buduje indie módní značku Čumíš na mě?, která pobaví cyklisty, běžce a kohokoliv bez strachu z odvážného designu.

Filip HouskaFilip Houska

jiri-vacek-4Story

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Archiv JV

Jiří Vacek

0Zobrazit komentáře

Na cestě chcete být přirozeně vidět. Obzvlášť v momentě, kdy sedíte v sedle kola a hrnete to za rekordy. Nebo za první hospodou se zahrádkou. Proto se před startem letošní cyklosezóny hodí zaměřit se na Orlické hory, přesněji řečeno na Jiřího Vacka, který v podhůří vyrábí nápadité, skoro až nepřehlédnutelné dresy a doplňky. „Cítíte z toho, že jsem začínal na igelitech, které jsem natahal mezi traktory, a na nich začal první oblečení barvit. Pankáč jsem pořád, ale jdu do milionů,“ hlásí tvůrce značky Čumíš na mě?

Původně se živil jako fotograf a DJ – a několik let bydlel v Praze. Když se ale se začátkem covidu, kdy kvůli restrikcím nemohl ve své práci pokračovat, vracel zpátky domů do Orlických hor, přemýšlel, co dál. Vždy měl blízko k designu, proto se rozhodl, že to zkusí s módou. Ne však nijak důmyslně, v precizních podmínkách a s jasným cílem. Prostě se zašil mezi traktory.

„Začátky byly samozřejmě nezapomenutelné, hlavně teda proto, že byly v totálním punku,“ říká Jiří Vacek v rozhovoru pro CzechCrunch. „S prvními prototypy mého oblečení jsem začal u táty mé přítelkyně v garáži, kde jsem mezi traktory natáhl igelity a začal barvit trička. A nažehlovat samolepky žehličkou,“ vzpomíná na rok 2019.

Postupem času začal svůj koníček přizpůsobovat tak, aby se z toho jednou stal byznys. Pokud možno úspěšný. Že by ale okolo sebe postavil tým a nasadil tomu štábní kulturu? Kdepak. Raději punkový multitasking, prosím! „Pořád jsem vlastně všechno sám. Skladník, balič, návrhář, tiskař, dopravce, prodavač, markeťák, fotograf,“ říká.

Přiznává však, že mu se vším v poslední době pomáhá přítelkyně, která se vedle financí a objednávkového systému občas věnuje i balení zásilek. Klidně i týden před porodem. „Ano, skutečně,“ potvrzuje Vacek. Jak se totiž ukazuje, taková pomoc je potřeba. Z jeho značky Čumíš na mě? se totiž stal orlickohorský lovebrand, který je čím dál populárnější.

V jeho sortimentu najdete mikiny, trička a ponožky, tedy zákaznicky nejoblíbenější produkt. A všechno s výrazným brandingem. Nebojí se kontrastních barev ani sloganů, které okolí jasně sdělují, aby nečumělo. Něco si navrhuje sám, s něčím mu pomáhají kreslíři a ilustrátoři z partičky Lazybastard. Něco mu batikuje i maminka.

airbobags-1

Přečtěte si takéZ nevybuchlých airbagů vyrábí batohy. Jsou odolné a originálníBěhem mateřské rozjely nevšední byznys. Na vrakovišti sbírají airbagy, vyrábí z nich trendy batohy

„Loni jsem odbavil více než tři tisíce objednávek, což se ještě nestalo,“ říká s tím, že velký zájem je vedle tematických ponožek z bavlny, merina a vlny také o legíny. „Všechno dávám do mého ikonického růžového balení, na které si nikdy neodpustím napsat nějaký vzkaz. Nebo přihodím dárek, prostě jen tak,“ doplňuje Vacek.

Že už nejde o garážovou zábavu, potvrzuje i fakt, že jen za minulý rok otočila firma pět milionů korun v tržbách a překlopila se do zisku. Který ale Vacek pravidelně dává zpět do výroby. A svůj podíl na tom má i právě oblečení pro cyklisty, na které má Vacek podle svých slov perfektní ohlasy. Ostatně kdo by si asi tak mohl stěžovat, když si koupí vlajkový dres, na kterém je napsáno Namaste, motherfuckers.

jiri-vacek

Foto: Archiv JV

Jiří Vacek, zakladatel značky Čumíš na mě?

Vedle cyklodresů prodává i cyklistické vesty, bundy, kraťasy nebo kšiltovky. A kromě nich se soustředí i na všeobecně sportovní módu, kterou lze vzít třeba na běh. Ostatně právě na sportovní oblečení se chce Vacek více zaměřovat – a jeho snem je vytvořit i běžecký nebo cyklistický tým. Jeho komunita skalních fanoušků je totiž čím dál pevnější.

„Jako značka už čtvrtým rokem organizujeme Jablonskou osmičku, což je běh, na který se nám loni podařilo dostat sedm stovek lidí z celé republiky. Letos chceme jít nad tisíc. A jak se ukazuje, je to skoro takový sraz fanoušků Čumíš na mě. Takže věřím, že kdybych takové týmy inicioval, klaplo by to,“ popisuje Vacek s nadšením.

Aby ovšem mohl posouvat svůj byznys, ví, že k tomu musí udělat daleko víc. V lednu tak míří na Slovensko, jeho snem je se dostat i do nepříliš vzdáleného Polska. A k tomu ještě lépe pracovat s komunitou zákazníků. „A proto si říkám, že je na čase šlápnout více do marketingu, protože dosud jsem třeba za reklamu nezaplatil ani korunu,“ dodává.

Vacek přemýšlí i nad zlepšením svých skladů, respektive nad skladovými zásobami, aby mu nedocházely, když se nakupí objednávky. Jak ale říká, má perfektní zákazníky, kteří jeho přístup chápou. A právě pro ně to hlavně dělá. „V rukávu mám několik věcí, které bych chtěl vymyslet, zatím si je ale nechám pro sebe,“ zakončuje.

Akcie Pilulky prolomily smutnou hranici: spadly pod 100 korun. Před třemi roky přitom stály 18x víc

Čekají se výsledky skupiny za celý rok 2024, přičemž nejspíš došlo k dalšímu propadu. Akcie vyprodává i jeden ze členů nejužšího vedení firmy.

Luboš KrečLuboš Kreč

pilulka-kasa-bratri-regular-min

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Martin a Petr Kasovi, spoluzakladatelé a spolumajitelé Pilulky

0Zobrazit komentáře

Marek Krajčovič je dlouholetý byznysový souputník Petra Kasy, působili spolu v poradenské společnosti Clareo a nyní jsou oba členy nejužšího vedení online lékárny Pilulka. Ta už řadu měsíců prochází složitým obdobím a cena jejích akcií rychle klesá. Nepřímo tomu napomáhá i Krajčovič, člen dozorčí rady, který akcie odprodává, což u manažerů nebývá dobrý signál pro trh.

Marek Krajčovič nastoupil do dozorčí rady Pilulky v roce 2020, tedy v době, kdy vstupovala na trh Start pražské burzy. A od počátku měl v online lékárně výrazný, dvouciferný podíl vedle bratrů Kasových a finanční skupiny Wood & Company. Poslední půlrok, kdy vrcholí krize firmy, ale začal své akciové portfolio ředit – postupně odprodal, v podstatě jako jediný zástupce nejvyšších manažerů Pilulky, přes 40 tisíc kusů akcií v ceně přesahující pět milionů korun.

Nejprve v červnu pustil na trh 1837 akcií v ceně 170 korun za kus s odůvodněním: „Jednorázový prodej z důvodu získání finančních prostředků na školné pro děti.“ Od září prodeje zintenzivnil, naposledy prodával 5. ledna. Důvody se ale změnily a do registrů tak Krajčovič opakovaně uvedl: „Prodej akcií z důvodu financování bydlení.“

Na jednotlivých transakcích lze dobře ilustrovat, jak padá cena akcií Pilulky a tudíž i hodnota jmění jejích akcionářů. Jestliže v červnu Krajčovič prodával akcie při ceně 170 korun za kus a na konci září dokonce za 180 korun, v půlce listopadu už se cena pohybovala kolem 120 korun, na začátku ledna to pak bylo 107,5 koruny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tento týden pak akcie prolomily hranici 100 korun za kus (v pátek 10. ledna v poledne byly za 93 korun) a tržní kapitalizace celé firmy klesla na 252 milionů korun. Paradoxem je, že to jsou přesně tři roky, co Pilulka dosáhla svých maxim: 11. ledna 2022 se její akcie obchodovaly těsně pod úrovní 1800 korun, tedy 18krát výš než dnes. Hodnota celého podniku tehdy dosahovala 4,5 miliardy korun.

Leden 2022 byl dobou, kdy ještě doznívala covidová pandemie, která vystřelila přední e-commerce hráče hodně nahoru, protože lidé, během lockdownů uzavření doma, ve velkém využívali eshopy. Jak se ale začala rozvolňovat pravidla a život společnosti se vracel do starých kolejí, klesaly i tržby internetových obchodů. A Pilulka byla jedním z těch, které byznysová obleva zasáhla obzvlášť těžce.

navrh-bez-nazvu-1

Foto: Pražská burza / Canva Pro/CzechCrunch

Vývoj ceny akcií Pilulky za celou dobu, co je na burze

Nyní proto probíhá její tvrdá transformace, kterou řídí přechodný šéf společnosti Peter Klekner, jehož do firmy poslal Tomáš Čupr. Zakladatel online supermarketu Rohlík.cz se totiž s bratry Kasovými a spol. dohodl na záchraně lékáren, kterým poskytl finanční injekci a získal opci na jejich převzetí.

Čupr poskytl Pilulce půjčku v létě a právě před touto transakcí prodával člen dozorčí rady Krajčovič akcie poprvé. Následně šéf Rohlíku v září oznámil, že situace v online lékárně je vážnější, než se původně zdálo a že proto do ní posílá svého člověka Petera Kleknera, aby se pokusil ji opravit. I před tímto prohlášením Krajčovič, který komentáře k důvodům prodejů musí zveřejňovat v hlášení pro Českou národní banku, prodával akcie.

Další prodeje už následovaly po kvartálním reportu za třetí čtvrtletí, který Klekner spolu s finančním ředitelem Tomášem Hospůdkou zveřejnili na počátku listopadu. A v něm oznámili poměrně drastické zhoršení výhledu – zatímco původní plány počítaly s celoročními tržbami 1,8 miliardy korun, poslední predikce už hovořila o 1,3 miliardy korun. To by představovalo meziroční propad o 38 procent.

Jak skutečně rok 2024 pro Pilulku dopadl, by mělo být známo každým dnem. Obvykle touto dobou totiž firma vždy zveřejňovala celoroční výsledky, letos si s oznámením zatím dává na čas. „V minulých letech totiž s informací vždy přicházela nejpozději 5. ledna,“ poznamenal analytik serveru Kurzy.cz Jiří Zendulka.