V podhůří Beskyd vybudovali velký e-shop s dřevěnými výrobky. Mají investora a propojí se s Ovečkárnou

Do e-shopu ČistéDřevo.cz investičně vstupuje skupina eRockets, v jejímž portfoliu je mimo jiné i Ovečkárna. Do tří let chtějí vyrůst trojnásobně.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zleva-tomas-kruczek-a-tomas-izaias_cistedrevo-cz_0

Foto: ČistéDřevo.cz

Zakladatelé e-shopu ČistéDřevo.cz Tomáš Kruczek a Tomáš Izaiáš

0Zobrazit komentáře

Tomáš Izaiáš a Tomáš Kruczek se znají od školky, na prahu dospělosti před deseti lety začali s prodejem dřevěných výrobků na stáncích a své první výrobky vyráběli v garáži. Postupně tak vybudovali e-shop ČistéDřevo.cz, který loni dosáhl obratu 88 milionů korun a podle svých zakladatelů je největším e-shopem s dřevěnými výrobky u nás. Potenciálu dalšího růstu věří skupina eRockets, která do firmy investovala a cílem je do tří let byznys ztrojnásobit. Přinášíme souhrn nejdůležitějších informací.

Zainvestovaný e-shop: ČistéDřevo.cz

Kdo investuje: Skupina eRockets, za kterou stojí e-commerce podnikatelé Tomáš Fikar, Jiří Hlavenka, Ondřej Klega a Josef Mech. V portfoliu má e-shopy Grizly, Vuch, Ovečkárna a Sportega, do předloňského roku držela podíl také v Astratexu. Zástupci eRockets nedávno oznámili, že mají připravené desítky milionů korun na investice do menších e-shopů – právě jako ČistéDřevo.cz.

Kolik investuje: Konkrétní částku eRockets na dotaz CzechCrunch odmítlo komentovat, získalo ale minoritní podíl ve výši patnácti procent.  

Co ČistéDřevo.cz prodává: Provozuje největší český e-shop s výrobky ze dřeva a proutí.

Kde působí: Aktuální investice přichází krátce po nedávné expanzi e-shopu do Německa, Rakouska, Chorvatska a Slovinska, kde e-shop působí pod značkou Atmowood. Předtím již expandoval na Slovensko a do Maďarska.

cistedrevo-cz_vyroba-betlemu_1

Foto: ČistéDřevo.cz

Výroba betlémů v dílně ČistéDřevo.cz

Zakladatelé: Firmu založili Tomáš Izaiáš a Tomáš Kruczek, kteří se kamarádí už od školky. Na prahu dospělosti začali s prodejem dřevěných výrobků na řemeslných stáncích v Ostravě a první produkty na e-shop jako vařečky, prkénka a bedýnky vyráběli v garáži. Nyní v Šenově dávají práci pětadvaceti zaměstnancům, navíc pak mají přibližně stejný počet externistů. Založili také chráněnou dílnu Dřevěný anděl, kde lidé se zdravotním hendikepem balí, kompletují, skládají a dokončují výrobky.

Jak je e-shop velký: Funguje deset let, loni dosáhl obratu 88 milionů korun. Díky strategickému partnerství chce do tří let vyrůst trojnásobně a přiblížit se hranici 250 milionů korun.

Jak toho chce dosáhnout: Chce ještě více posílit pozici výrobce. Firma z podhůří Beskyd dosud produkovala na 650 různých vlastních výrobků z více než čtyř tisíců, které na e-shopu nabízí. Plánuje nákup nových strojů jako lasery nebo velkoformátová pila, které umožní rozvíjet služby personalizace produktů. Spolu s rozšířením výroby jde ruku v ruce i vytvoření dalších pracovních míst pro uchazeče o zaměstnání v Moravskoslezském kraji.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

 „Akvizice minoritního podílu nám přinese nejen finanční podporu, ale také strategické know-how a zkušenosti v oblasti růstu a expanze. Investice nám umožní nejen zvýšit produkci a rychleji reagovat na poptávku, ale také zlepšit služby zákazníkům a rozšířit nabídku produktů tak, abychom mohli vůni dřeva přinášet do domácností po celé Evropě,“ komentuje Izaiáš z pozice ředitele ČistéDřevo.cz.

Jaká bude role investora: Skupina eRockets e-shopu pomůže zlepšit procesy a zaměří se také na zdokonalení celkového řízení firmy. „Výrobky z přírodních materiálů mají u tuzemských spotřebitelů velký úspěch, velké příležitosti ukazují také další trhy, jako jsou Maďarsko nebo Chorvatsko. Naší snahou je mimo jiné soustředit se na zefektivnění práce, strategický rozvoj společnosti a finanční řízení,“ vysvětluje Ondřej Klega za eRockets.

Jaké jsou synergie: Spojení s eRockets zároveň otevírá nové možnosti spolupráce, zejména s populárním e-shopem Ovečkárna. „Oba e-shopy oslovují podobnou cílovou skupinu zákazníků, kteří mají rádi přírodní materiály. Propojení nám tedy dává smysl, protože do budoucna cítíme potenciál pro obchodní synergii a posílení našich pozic na trhu,“ dodává Izaiáš.

Nejdřív zpráva o konci, teď propouštění. Z CZC a Mallu měla odejít až polovina zaměstnanců

Podle kuloárních informací jde o čtyři desítky lidí. Vlastník e-shopů Allegro kroky vysvětluje snahou obrátit byznys do černých čísel.

Peter BrejčákPeter Brejčák

czc-3

Foto: CzechCrunch

V CZC se opět propouštělo

0Zobrazit komentáře

Kdysi populární prodejce elektroniky zejména mezi počítačovými geeky CZC zavírá své prodejny a opět se i propouští. Ke kroku dochází v reakci na oznámení polského Allegra, které si e-shop pořídilo jako součást skupiny Mall Group před více než dvěma lety. Zhruba v polovině srpna oznámilo, že CZC ve stávajícím modelu fungování skončí.

O dění s odvoláním na své zdroje informoval portál Novinky.cz, teď probíhají další související čistky. Mělo dojít ke ztenčování sítě fyzických prodejen CZC a zároveň k propuštění několika desítek lidí. Od září přitom bude vypnut e-shop, jako prodejce bude působit čistě jen na tržišti Allegra, kde zároveň své produkty prodává několik tisíc dalších obchodníků. Samotný e-shop bude fungovat jen pro případné reklamace a související záležitosti.

Podle portálu Peníze.cz mělo jít o čtyři desítky zaměstnanců, tedy až o polovinu lidí pracujících nejen pro CZC, ale také pro sesterský Mall.cz. Nicméně podle údajů z oficiálních závěrek ke konci roku oba e-shopy zaměstnávaly dohromady stovky lidí, což souvisí například také s vlastním logistickým skladem. Mohlo se tak jednat o polovinu pracovníků z centrály CZC.

Informace o propouštění následně potvrdilo i přímo Allegro. „Hlavním cílem je uzdravit naše české podniky. Postupně měníme Mall a CZC na obchodníky na platformě Allegro.cz a přesouváme je na společnou technickou a softwarovou platformu,“ komentuje pro CzechCrunch mluvčí skupiny Allegro Marcin Gruszka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dle jeho slov oba e-shopy letos nadále čelí útlumu obchodu. „Nová velikost našeho podnikání vyžaduje úpravu fixních nákladů, což vede ke snížení počtu zaměstnanců. Snižování počtu zaměstnanců je pro nás vždy až tou poslední možností, bohužel k ní však nyní musíme přistoupit. V každém případě uděláme maximum pro to, aby byl tento proces pro všechny odcházející zaměstnance co nejhladší,“ doplnil Gruszka. Společnost přitom odmítla komentovat, kolik lidí propustila.

Allegro se s jednotlivými e-shopy ze skupiny Mall Group trápí dlouhodobě. Oficiálně CZC, Mall.cz a další jazykové mutace přebralo v dubnu 2022, dle posledních dostupných závěrek za rok 2023 od té doby klesají tržby a roste ztráta jak CZC, tak i Mall.cz. Allegro již dvakrát účetně z jejich hodnoty odepisovalo miliardy korun a nadále se podle svých slov snaží byznysy transformovat tak, aby začaly vydělávat.