Vegetariáni by ušetřili miliardy tun emisí ročně. Česko ale finský zákaz masa následovat nebude
Češi jsou masožrouti. Za rok snědí tolik masa, kolik v průměru sami váží. Spotřeba kuřecího, vepřového, hovězího a dalších má přitom významný vliv na emise. Ve Finsku se i proto rozhodli, že třeba Helsinky na svých akcích maso podávat nebudou. V Česku se hledají jiné způsoby, jak ušetřit životní prostředí, a odborníci upozorňují, že podobný zákaz by byl kontraproduktivní.
Podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu z letošního roku může změna stravování ušetřit celosvětově klidně 0,7 až osm miliard tun emisí skleníkových plynů ročně. Pro srovnání, doprava v Evropské unii stojí za zhruba miliardou tun emisí. „Horní hranice tohoto rozmezí bychom dosáhli, pokud by celá světová populace přešla na veganskou dietu. Přechod na vegetariánství by mohl ušetřit až šest miliard tun emisí ročně,“ uvedl pro CzechCrunch mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát.
Data pro přímý vliv konzumace masa na emise v Česku neexistují. Srovnat se dá pouze sektor dopravy, který se na místních emisích podílí z osmnácti procent, zatímco podíl celého českého zemědělství je zhruba osm procent. „Možné je také dodat, že i když se v Česku dlouhodobě celková spotřeba masa příliš nemění, roste alespoň spotřeba drůbežího, které je emisně přece jen příznivější,“ dodává Charvát. Pro představu tedy ještě jeden příklad – ve Velké Británii spočítali, že k dodržení uhlíkového rozpočtu by museli omezit spotřebu masa o třicet procent.
Největší uhlíkovou stopu má hovězí maso, respektive chov skotu. Ten stojí přibližně za 15 % emisí vůbec a za 13 % emisí v EU. V Česku bude toto číslo podle Charváta o něco nižší, protože máme i nižší podíl emisí ze zemědělství. „Nejde však ale jen o ně, významná část těchto emisí souvisí rovněž s využíváním půdy a produkcí odpadů. Chovy hospodářských zvířat jsou rovněž náročné například na vodu a jsou zdrojem znečištění životního prostředí,“ líčí mluvčí ministerstva.