Vymysleli GoPay a fandí moderním technologiím. Teď mají nejvyšší administrativní dřevostavbu v Česku

Společnost BudexHub měla původně jiné záměry, nakonec ji ale architekti ze studia Perspektiv přesvědčili o novém sídle.

Eliška NováEliška Nová

budexhub-13

Foto: Perspektiv

Nejvyšší administrativní dřevostavba v Česku vznikla pro BudexHub

0Zobrazit komentáře

Stavbu začali plánovat v roce 2018. Tou dobou byly v Česku se stavěním ze dřeva asi tak podobné zkušenosti jako s cestováním v čase. Studio Perspektiv se proto vydalo na zkušenou tam, kde byli v podobných projektech zběhlí. Výsledkem je dřevostavba o maximální možné výšce v Česku. Budova pro společnost BudexHub je tak nejvyšší administrativní dřevostavbou v Česku. Dokončená byla v druhé polovině letošního roku.

BudexHub je česká firma, která se zabývá informačními technologiemi, robotizovaným zemědělstvím, energetikou a s ní souvisejícími fotovoltaickými panely či automatizací. Stojí za ní podnikatel Pavel Schwarz, jehož rodinný byznys stojí například i za platební bránou GoPay. Schwarzovi jsou prostě fanoušci moderních technologií, elektromobility a celkově udržitelnosti. Architekti z ateliéru Perspektiv je proto přesvědčili o tom, že jejich sídlo by podle toho taky mělo vypadat.

Původně totiž chtěla firma budovu z prefabrikovaných dílů. „Návrh podle nás nereflektoval požadavek na reprezentativní sídlo rodinného holdingu. Společně jsme koncept diskutovali a dohodli jsme se na projektu. Naším úkolem bylo mimo jiné i to, aby dřevostavba BudexHubu včetně celého areálu dostála představám o významnosti společnosti,“ říká jeden ze zakladatelů studia Perspektiv Ján Antal.

Vznikl tak návrh čtyřpatrové pasivní dřevostavby. V Česku totiž musí mít stavby ze dřeva maximálně dvanáct metrů požární výšky, což v reálu odpovídá čtyřem podlažím. „V té době se v Česku jednalo o stavební materiál a technologii bez většího uplatnění v praxi, ostatně šlo o vůbec první čtyřpodlažní administrativní budovu s hybridní konstrukcí u nás. Nízké povědomí o této technologii nás proto dovedlo nejprve ke společným prohlídkám několika realizací, závodu jednoho z předních českých výrobců a také hlubší analýze všech pro a proti,“ líčí Perspektiv ve své knize Dřevostavby: Nová éra udržitelnosti.

V Plané u Českých Budějovic nakonec vyrostla dřevěná konstrukce z komůrkových stropních panelů a masivních dřevěných panelů, které se vinou kolem vnitřního železobetonového jádra. „Oba materiály těchto konstrukcí jsou v dominantních plochách řešeny jako pohledové a oba vás přivítají hned při vstupu do objektu,“ popisuje Perspektiv.

Primární materiál konstrukce je masivní smrkové dřevo. To zvolili architekti nejen kvůli šetření oxidu uhličitého, ale také proto, že se dá dobře recyklovat. Smrkové dřevo je velmi lehké, což je velká výhoda při přepravě i manipulaci s materiálem, dají se z něj pak navrhnout další podpůrné prvky, jen v menší velikosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Perspektiv se pak pustil také do inovace. A to se systémem zvětšené překližky, která má dobrý poměr dřeva v síle vůči hmotě. Díky tomu je možné ji srovnat s prefabrikáty z železobetonu. Z hlediska požární odolnosti se pak taková překližka vyrovná používaným CLT deskám. Další výhodou dřevostavby je pak podle architektů to, že umožňuje velkou míru prefabrikace, což ve finále znamená časovou, cenovou úsporu. Dřevo je povětšinou pohledové a člověk ho vidí hned při vstupu do budovy.

A myslelo se samozřejmě i na obnovitelné zdroje. „V rámci co nejvíce efektivního získávání sluneční energie jsme zvolili nejnovější technologii bifaciálních solárních panelů tvořících zastřešení přístřešků nad parkovištěm. Přísun tepelné energie pro chlazení nebo podlahové vytápění objektu je primárně zajišťován geotermálními vrty a tepelným čerpadlem,“ popisuje Perspektiv. Panely jsou speciální v tom, že přijímají energii z obou stran.

Ateliér použil pro návrh budovy systém BIM, tedy digitální model stavby, který dovoluje projekt posuzovat v mnoha vrstvách a předem také upozorní na možné kolize nejen při stavění, ale také při správě budovy.

Studio pak také dodává, že stanovisko hasičů, kterého se většina lidí při plánování dřevostaveb nejvíce bojí, nepředstavovalo žádný problém a projekt dostal kladné vyjádření bez dalších připomínek hned v prvním kole.

Střechu Masaryčky doplnil podnik česko-švédského dua. Stojí na zahraničních kuchařích i koktejlech

V Praze už měli několik vyhlášených podniků. Teď česko-švédská rodina zamířila do Masaryčky. A to rovnou na její střechu.

Eliška NováEliška Nová

noel9

Foto: Noel/Vojtěch Veškrna

Restaurace a Cafe Noel

3Zobrazit komentáře

Střechy nově otevřených budov na Masarykově nádraží jsou tím nejpoptávanějším artiklem. Platí to jak o Masaryčce Zahy Hadid, tak o hotelu Motel One naproti přes koleje, za kterým stojí Schindler Seko Architects. Nově je možné navštívit také střechu, kterou si pro sebe jinak ukrojila samotná Penta, tedy investor zdejší výstavby. Část nyní obývá také restaurace Noel.

Za svůj život otevřel Tommy Sjöö už 35 podniků. V Kodani to byla vyhlášená Il Ristorante postavená na italské kuchyni, v USA pak třeba Miami Barock. Velkou část z nich ale Švéd otevřel také v Česku. Po revoluci sem přijel se svou českou ženou, Danielou, a postupně přišel s oceňovanými restauracemi jako Kampa Park, Barock či Pravda. Poslední takovou byla Danielas by Barock.

Nyní se Sjöö pustil do podnikání se svojí dcerou Jessicou a jejím přítelem Andersonem Noëlem a zamířili – kam jinam – než do budovy, která poslední dva roky způsobila v hlavním městě největší povyk. Nová restaurace a také Cafe sídlí v Masaryčce, konkrétně v budově A, jejíž střechu obývá právě společnost Marka Dospivy. Ten chtěl svůj zážitek ze zdejšího výhledu s někým sdílet. A tak tu vnikl nový podnik, který může výhledem ohromovat kohokoli, kdo sem zavítá.

Koncept zdejší restaurace je postavený na spojení středomořské a asijské kuchyně. A stejně jako jiné restaurace, za kterými rodinný byznys stál, i tady budou směr určovat zahraniční šéfkuchaři. V čele stojí Mickey Bhoite – Ind, který strávil dětství v italském Toskánsku. Jeho jídlo tak stojí na autentických italských chutích. Tým doplňuje rodák ze Sydney, David Rodgers, který zase spojuje francouzskou kuchyni s thajskou. Zároveň tu ale mají hostovat spřátelení barmani a kuchaři z celého světa.

Noel má být restaurací, ze které se po jídle neodchází. Podnik totiž zároveň funguje jako bar, kde se člověk může zastavit na koktejl. „Noel vás zabaví, udrží vaši pozornost a potěší programem dlouho do pozdního večera. Praha je stále dost skoupá, co se kvalitní noční klubové scény týče. My jsme se ji rozhodli vyplnit,“ líčí majitelé podniku. Koktejlové menu má být exotičtější a zaměřené na výběr toho nejlepšího z jižní Evropy.

Vzhledem k tomu, že Jessica Sjöö je také absolventkou London School of Design a společně s Andersonem Noëlem vlastní v New Yorku designové studio, je nový podnik na Masaryčce zaměřený také na design. Interiér je laděný do tlumených barev a využívá tmavé dřevo. „Oba jsme pracovali jako modelové, procestovali hlavní metropole světa a poznali nejlepší podniky. Tyto zkušenosti jsme nyní zkoncentrovali do společného projektu Noel,“ uvádí Anderson Noël.

Restauraci a bar na střeše doplní podnik v přízemí budovy, v části, která je blíž nádraží. V současnosti je na této straně ruch, a to kvůli budování dvou kolejí, které mají vést na letiště. Do budoucna tak lidé vystoupí z vlaku přímo u Noel Cafe. Provoz nabízí třicet míst k sezení a dvacítku míst venku, které jsou otevřené celoročně.

Podnik je postavený na sezónních jídlech. V menu je možné si vybrat polévky, saláty, i masové pokrmy různých chutí. Narazit tu můžete na svíčkovou či bramboračku, stejně jako na švédské masové kuličky či poke bowl. Noel Cafe ale stojí také na tom, že si tu můžete jídlo vzít s sebou. Ve vitríně jsou tak italské sendviče, stejně jako klasický obložený chlebíček v dánském stylu, a to jak s čerstvými rybami, tak ve veganském provedení. „Koncept Grab & Go je pro nás velmi důležitý. Noel tak reaguje na to, že se nachází v přízemí nové kancelářské budovy a chce nabídnout lidem možnost sníst si dobrý oběd v práci nebo kdekoli v okolí,“ líčí Jessica Sjöö.