Zemědělství je kvůli klimatickým změnám v ohrožení. Uhlídají úrodu čidla a drony?

Budoucnost zemědělství? Čidla a drony. Podívejte se na unikátní projekt firmy T-Mobile a České zemědělské univerzity v novém dílu Cloudové civilizace.

0Zobrazit komentáře

Projekt Chytrá krajina má ukázat, jak se dá díky technologiím přizpůsobit probíhajícím klimatickým změnám. Lze třeba chytře využít vodu v krajině nebo hnojit jen tam, kde je potřeba. „Na ploše, kterou jsme nazvali Amálie, jsme umístili přes tisíc čidel, jež monitorují hydrologické poměry v celém regionu,” nastiňuje správce areálu Vlastimil Osoba z České zemědělské univerzity úlohu Amálie i nainstalovaných technologií od firmy T-Mobile.

Vybudovaná 5G privátní infrastruktura umožňuje na Amálii sbírat obrovské množství dat z různých zdrojů, třeba z už zmíněných čidel nebo 5G dronu.

„Amálie je hlavně o precizním zemědělství. Spolupracujeme tu na pokrytí v rámci dat a na jejich samotném využití. Nasbíraná data převedeme do centrály na servery, kde se ukládají a analyzují. Z toho pak vznikají předpovědi, jak se budou třeba chovat srážky nebo podzemní voda, data z dronu nám ukážou, kde je potřeba hnojit, více zalévat a podobně,” popisuje v dalším dílu Cloudové civilizace Senior Business Architect Jindřich Hemer z T-Mobile CZ.

S daty pak v T-Mobilu pracují pomocí softwaru Sequoia, který je unikátní nejen svojí univerzálností, ale i snadným uživatelským rozhraním. Člověk tak jednoduše může skládat testovací sekvence pomocí jednotlivých příkazů a následně sbírat a analyzovat data například z krajiny Amálie.

Data z dronu nám ukážou, kde je potřeba hnojit či více zalévat.

„Při řízení dronu můžeme použít příkaz pro let na určité souřadnice, pro sejmutí snímku z termokamery nebo pro vyhodnocení maximální teploty ze snímku. Podle výsledku pošleme dron na další souřadnice nebo naopak zůstane na místě, udělá snímek normální kamerou a hledá třeba zvěř v polích. Automatické vyhodnocení z analýzy obrazu provádíme na výkonném Edge serveru. Data mezi tímto serverem a dronem proudí přes rychlou 5G síť,“ vysvětluje IT vývojář Jaroslav Herodes z T-Mobile CZ.

Podívejte se na celou Epizodu #3 seriálu Cloudová civilizace se Sarou Polak! A napište nám do komentářů, kde jinde ve světě by optimalizace zemědělství mohla mít pozitivní společenský dopad. Tipnete si, jaké civilizace v minulosti doplatily na to, že neuměly efektivně nakládat se svými zdroji?

Jak nejlépe cílit kampaň, ale nedělat průzkumy pro průzkumy? Nový díl EB Talks je tady

Každý chytrý výzkumník ví, jak získat data, která chcete. Udělejte si radši průzkum s výsledky, které vás překvapí, říká v EB Talks Michal Kosař.

Tomáš HybešTomáš Hybeš

0Zobrazit komentáře

Jak správně zacílit náborovou kampaň, na koho působit a kde – to je alfa a omega employer brandingu. Jako odpověď nejlépe poslouží interní i externí průzkumy. Jinými slovy ptejte se vlastních zaměstnanců, ale vystupte i ze své bubliny a vyzpovídejte ty, které chcete do firmy získat, říká šéf employer brandingu v České spořitelně Michal Kosař v nové epizodě EB Talks. V podcastu z dílny CzechCrunche, ve kterém s Tomášem Hybešem rozebírá, jak koncepčně pracovat se zaměstnavatelskou značkou.

„Jedna z nejúspěšnějších kampaní se mi povedla pro menší firmu, kdy jsme si opravdu s místními v dané lokalitě a se zaměstnanci udělali pohovory o tom, co by je nalákalo a kde by mohli na informaci o volných pozicích vůbec narazit. Celkem jasně z toho vykrystalizovalo, že kampaň nepojede tolik v digitálu, jak jsem si myslel,“ popisuje Kosař, že se naše zajeté koleje občas nemusí setkat s realitou, a proto jsou průzkumy tolik cenné. 

Zároveň ale upozorňuje, že průzkumy, ať už ve firmě, nebo ty externí, je opravdu důležité dobře promyslet. „Je opravdu důležité, jak je otázka položena. Musíte vždy předejít tomu, aby nebyla zavádějící. Chytrý výzkumník ví, jak se má zeptat. Není to úplně vtip, když se vás po zadání parametrů zeptá, jak chcete, aby to vyšlo,“ usmívá se Kosař. Důležité podle něj ale je, abyste odolali pokušení a nechtěli realitu pokroutit: „Zlaté pravidlo průzkumů, a to hlavně těch interních, zní: Když nechceš nic změnit, tak se radši neptej.“ 

Na co si dát při vytváření průzkumů pozor, jak hodnotný je výzkum EVP (Employer Value Propositions) a jak s ním pracovat, si můžete poslechnout ve třetím díle pořadu EB Talks na Spotify, Apple Podcastech a YouTube.